A A A

Zmowa Microsoftu i producentów laptopów?

21 sierpnia 2008, 11:50
Zmowa Microsoftu i producentów laptopów?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontrolował działania producentów laptopów. Zarzuca im nielegalne umowy z Microsoftem, wskutek których klientom kupującym nowe notebooki na siłę "są wciskane " kopie Windows – donosi Puls Biznesu.
Zdaniem UOKiK producenci komputerów przenośnych nie pozostawiają nabywcom możliwości rezygnacji z systemu operacyjnego Microsoftu – system Windows jest preinstalowany w nowych komputerach, a klient, który nie chce go używać, nie może liczyć na zwrot pieniędzy.

Producenci laptopów odpierają zarzuty, twierdząc, że w swojej ofercie – oprócz laptopów z preinstalowanym systemem Windows – mają także komputery bez systemu operacyjnego. W komunikacie wydanym przez Lenovo producent zaznacza, że klienci niezgadzający się z polityką firmy mogą wybrać produkty innych marek. Gorzej, jeśli ten punkt widzenia podzielają także inni producenci.

UOKiK na razie nie komentuje tego typu wypowiedzi. Zwraca się za to o pomoc do Komisji Europejskiej – zdaniem urzędników proceder dotyczy nie tylko Polski. Jeśli podejrzenia się potwierdzą, KE może nałożyć na zamieszane w sprawę firmy surowe kary. Bruksela już dwukrotnie karała Microsoft, na łączną sumę ponad 780 mln dolarów. Producentom laptopów grozi kara grzywny w wysokości 10 proc. rocznych przychodów.

Źródło: Puls Biznesu


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto