A A A

Znana jest specyfikacja PCIe 6.0

12 stycznia 2022, 13:20
Przepustowość nowego standardu ma być podwojona względem superszybkiego PCIe 5.0.
Znana jest specyfikacja PCIe 6.0

Specyfikacja jest, na realizację poczekamy

Grupa PCI Special Interest opublikowała ostateczną specyfikację połączeń PCI Express w wersji 6.0, choć edycja wcześniejsza jest stosunkowo świeża, a urządzenia z nią zgodne od niedawna dopiero są oferowane użytkownikom (pierwsze superszybkie dyski SSD PCIe 5.0 pojawiły się przed tegorocznymi targami CES). Przepustowość „szóstki" ma być dwa razy większa niż „piątki", co oznacza teoretyczną dwukierunkową prędkość maksymalną 256 GB/s na magistrali x16 (128 GB/s w jednym kierunku).

W sprzedawanych obecnie dyskach SSD PCIe 5.0 prędkość odczytu sięga 14 GB/s, więc podwojona wydajność PCIe 6.0 w przyszłości umożliwi osiągnięcie wyniku do 28 GB/s.

Architektura wersji 6.0 ma być zgodna ze wszystkimi poprzednimi generacjami PCIe. Ponieważ jednak „piątka" wciąż raczkuje i stosowana jest na razie w dyskach SSD klasy korporacyjnej, na kolejną wersję trzeba będzie poczekać zapewne nie mniej niż półtora roku.

Więcej szczegółów przedstawiono tutaj.

fot. Malachi Brooks – Unsplash


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto