A A A

Od projektu do obiektu

PC Format 7/2013
Model myśliwca F-35 z klocków lego? Oczywiście, ale do odtworzenia jego konstrukcji z drobnymi detalami niezbędne jest komputerowo wspomagane projektowanie. Sprawdzi się w tym zadaniu program LEGO Digital Designer. BARTŁOMIEJ MROŻEWSKI

Za pomocą programu LEGO Digital Designer (program można pobrać z serwisu PC Format Programy) zaplanujesz dowolną nową konstrukcję z posiadanych już elementów. Możesz też po prostu pobawić się wirtualnymi klockami, korzystając z unikatowej możliwości użycia w budowli wszystkich istniejących wzorów elementów produkowanych przez firmę Lego. Aplikacja jest wyposażona w narzędzie do generowania instrukcji, która ułatwia późniejsze złożenie modelu z prawdziwych klocków. Na końcu wygenerowanej instrukcji znajduje się kompletna lista elementów z niepowtarzalnymi numerami, co pozwala zamówić brakujące klocki przez internet. Można ich szukać także na Allegro, gdzie kwitnie handel pojedynczymi klockami.

Najważniejsze narzędzia programu LEGO Digital Designer

Instalacja programu jest bardzo łatwa i sprowadza się do potwierdzania kolejnych komunikatów. Interfejs składa się z głównego okna, w którym składasz model 3D z klocków, bazy komponentów zawierającej ok. 1600 odmian klocków oraz palety narzędzi. Aby zorientować się w obszarze roboczym, najlepiej pobrać i wczytać jeden z gotowych projektów ze strony http://ldd.lego.com.


Obszar roboczy jest trójwymiarowy, więc można go obracać we wszystkich płaszczyznach i oglądać model z każdej strony. Aby obrócić model, złap go prawym klawiszem myszy. Do zbliżania i oddalania widoku służy kółko myszy. Alternatywnie możesz użyć przycisków ekranowych widocznych na krawędziach obszaru roboczego.



W czasie budowania modelu najczęściej używasz narzędzi wyboru elementów. Aktywujesz je, naciskając n na palecie narzędzi, ulokowanej powyżej obszaru roboczego. Narzędzie wyboru ma kilka trybów działania, które wybierasz za pomocą mniejszych przycisków widocznych poniżej palety narzędzi.


Oprócz wyboru pojedynczego elementu możesz, wybierając strzałkę z plusem, zaznaczyć kilka różnych klocków. Są także tryby automatyzujące wybór elementów. Narzędziem "strzałka z gwiazdką" zaznaczysz klocek wraz z przyłączonymi elementami, co jest przydatne przy planowaniu dużych obiektów. Z kolei strzałka z szarym kwadracikiem pozwala wybrać automatycznie wszystkie klocki o tym samym kształcie.


Bardzo przydatne w budowaniu jest narzędzie klonowania. Pozwala ono powielić nie tylko pojedyncze kostki, ale także większe obiekty złożone z wielu elementów. Aby powielić zestaw, zakreśl go myszą, a następnie kliknij ikonę ikonę klonowania. Powielony obiekt przyklei się do myszy. Do projektu dodajesz go kliknięciem.


Do obracania ruchomych części klocków służy Zawias. Jeśli klikniesz za pomocą tego narzędzia obrotowy element, pojawi się on w obrysie zielonej strzałki. Kąt ustawienia elementów połączonych zawiasem możesz ustalić numerycznie w formularzu w górnej części ekranu albo za pomocą pokrętła widocznego w lewym narożniku obszaru roboczego.


Pierwsze z dwóch kolejnych narzędzi służy do ustawiania kąta zawiasu, tak by można było połączyć dwa elementy za pomocą sworzni używanych w klockach technic. Drugie narzędzie służy do zginania elementów elastycznych, takich jak węże strażackie czy przeguby, pojawiające się w klockach city.


Ostatnie trzy narzędzia na palecie służą do: zmiany koloru klocków, ukrywania i przywracania elementów i grup elementów w projekcie (co przydaje się przy tworzeniu złożonych konstrukcji) oraz usuwania klocków z projektu po ich wybraniu za pomocą strzałki.


Panel z prawej strony obszaru roboczego to narzędzie wyboru elementów do konstrukcji. Aby znaleźć potrzebny klocek, można albo ręcznie przeglądać poszczególne gałęzie katalogu, albo skorzystać z narzędzia do filtrowania, znajdującego się w górnej części panelu. Chcąc go skutecznie używać, warto nauczyć się nazewnictwa w opisach elementów LEGO.


Można zacząć od prostych opisów elementów, jak np. nazwa oraz informacja o układzie klocka, np. Plate 2x8. Elementów w bazie można także szukać, korzystając z filtra kolorów. Możesz go aktywować, klikając ikonę przypominającą paletę farb na dole panelu. Pojawi się okienko wyboru kolorów, z którego w sekcji Transparent możesz wybierać także przezroczyste elementy.


Aby usunąć filtr koloru, wywołaj znowu okno wyboru kolorów i kliknij ikonę z czerwonym iksem. Aby przywrócić oryginalny stan palety wyboru elementów, szybko zwijając rozwinięte gałęzie katalogu, kliknij ikonę z plusem.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
batorski2007
21 stycznia 2015, 18:42
Wynoszę zgodę na to abym miał ten program
avatar
batorski2007
21 stycznia 2015, 18:41
Wynoszę zgodę na to abym miał ten program
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto