A A A

Plik dla wielu

PC Format 09/2011
Chcesz udostępnić innym użytkownikom sieci plik lub folder znajdujący się na pulpicie Windows? Z artykułu dowiesz się, jak to zrobić zarówno w sieci domowej, jak i w internecie. AGNIESZKA SERAFINOWICZ

Założenie jest następujące: chcesz udostępnić plik lub folder znajdujący się na pulpicie Windows w twoim komputerze i na twoim koncie użytkownika. W artykule pokazujemy dwa praktyczne scenariusze.

W pierwszym podpowiadamy, jak udostępnić taki obiekt w sieci domowej, tak by inni użytkownicy komputerów w domu lub w małej firmie, podłączeni do tej samej sieci, mieli do niego dostęp. Drugi scenariusz zakłada, że nie masz sieci domowej, ale chcesz szybko udostępnić plik znajomemu przez internet. Plik jest jednak na tyle duży (np. 100 MB), że przesłanie go jako załącznika do e-maila nie wchodzi w rachubę.

Udostępnianie w sieci lokalnej za pomocą grup domowych

Zacznijmy od udostępniania pliku w sieci domowej w systemie Windows 7. Proponujemy skorzystanie z bardzo wygodnego mechanizmu grup domowych. W poniższym warsztacie przyjmujemy, że nie zakładałeś jeszcze grupy domowej w swojej sieci.


Zacznij od przeniesienia znajdującego się na pulpicie pliku do jednej z bibliotek systemu Windows 7. Możesz np. przenieść plik do biblioteki Obrazy. Następnie po przeniesieniu pliku kliknij prawym klawiszem ikonę pliku, który chcesz udostępnić w sieci lokalnej. Z menu kontekstowego, które się pojawi, wybierz pozycję  Udostępnij. Rozwinie się podmenu zawierające m.in. dwie interesujące nas pozycje.


Wybór pierwszej pozycji oznacza, że pozostali użytkownicy sieci lokalnej będą mogli otworzyć udostępniony przez ciebie plik, ale nie będą mogli go modyfikować. Z kolei zaznaczenie drugiej z wymienionych pozycji będzie oznaczało, że chcesz współdzielić plik z innymi, oferując pełny dostęp do niego. W naszym warsztacie zakładamy, że chcesz udostępnić plik z pełnymi prawami dostępu. Zaznacz więc pozycję Grupie domowej (odczyt/zapis).


Zobaczysz okno Grupa domowa. Kliknij w nim przycisk Utwórz grupę domową. Następnie w kolejnym oknie pozostaw domyślnie zaznaczone pola wyboru dotyczące udostępnianych elementów i kliknij Dalej.


W ostatnim etapie kreatora grup domowych zobaczysz wyświetlone hasło, które będzie konieczne do tego, by inne komputery (i zalogowani na nich użytkownicy) mogli dołączyć do twojej grupy domowej. Szczegółową instrukcję (radzimy ją wydrukować) otrzymasz po kliknięciu odnośnika Wydrukuj hasło i instrukcje. Kliknij przycisk  Zakończ, a następnie Anuluj. Usiądź przy innym komputerze i postępuj wg zaleceń wydrukowanej instrukcji, a z danego komputera otrzymasz dostęp do udostępnionego pliku.


Dodatkową zaletą mechanizmu grup domowych jest to, że jeżeli do twojej sieci podłączysz nowy komputer z systemem Win-dows 7, to system automatycznie rozpozna, że w danej sieci istnieje już jakaś grupa domowa i sam zaproponuje przyłączenie się do niej. Oczywiście wymaga to wygenerowanego wcześniej niepowtarzalnego hasła, więc nie ma ryzyka, że do udostępnianego zasobu dostanie się ktoś niepowołany. Po wpisaniu hasła do utworzonej wcześniej grupy kliknij przycisk  Dalej, a następnie Zakończ. Więcej szczegółowych informacji o grupach domowych znajdziesz w archiwalnym artykule zamieszczonym na dołączonej do wydania płycie.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto