A A A

Test Xiaomi Mi Mix 3

PC Format Extra 2/2019
Dla projektantów współczesnych telefonów przedni aparat jest jak nielubiany członek rodziny: irytuje, ale jakoś trzeba go znosić i podczas rodzinnych uroczystości gdzieś usadzić. Xiaomi postawiło na stary-nowy pomysł Mi Mix 3 po prostu się rozsuwa. Grzegorz Karaś

Jeśli sięgnąć pamięcią, to tuż przed wejściem na scenę współczesnych smartfonów, popularne były tzw. slidery. Telefony te rozsuwały się: ekran przesuwał się do góry, u dołu zaś pojawiała się klawiatura. Mi Mix 3 działa na tej samej zasadzie, tyle że tutaj wyświetlacz przesuwa się w dół, a u góry pojawia się listwa z głośnikiem telefonu, diodą doświetlającą i podwójnym obiektywem selfie 24 + 2 Mpix. To unikatowe rozwiązanie projektowe.

Dzięki ukryciu wymienionych elementów nic nie zakłóca powierzchni ekranu zakrywającej tu cały front urządzenia, a i wysuwany przedni aparat jest balsamem na serce ludzi, którzy do przesady dbają o prywatność.

Magnetyczny ślizg

Telefon złożono z dwóch części: cieńszej, na której umieszczono ekran Super AMOLED o rozdzielczości 1080x2340 i przekątnej 6,39 cala oraz grubszej, która kryje najprawdopodobniej resztę elektroniki, w tym baterię o pojemności 3200 mAh. Części te połączone są ze sobą suwakami stworzonymi w oparciu o magnesy neodymowe. Producent deklaruje ich trwałość na 300 tys. otworzeń i zamknięć. Działają świetnie: ich używanie jest przyjemne i w pewien sposób uzależniające.

Mechanizm działa pewnie, aczkolwiek czuć pewien niewielki luz między częściami składowymi. W codziennym użytkowaniu nie przeszkadza to jednak – można mieć co najwyżej obawy co do zbierających się w szczelinie zabrudzeń. To jednak pokaże dopiero dłuższe użytkowanie.

Mechanizm oczywiście odpowiednio zagospodarowano. Gdy telefon jest wygaszony, rozsuwając go, wybudzamy i odblokowujemy sprzęt (rozpoznawanie twarzy działa świetnie!). Jeśli ekran jest już aktywny, akcja ta spowoduje jedną z czynności, które możemy sobie zdefiniować. Standardowo jest to włączenie aparatu selfie, równie dobrze możemy przypisać do slidera dowolną aplikację, przybornik z najczęściej używanymi narzędziami lub wyłączyć tę funkcję. Osobno można też wybrać jeden z dźwięków towarzyszących akcji.

Topowa wydajność

Sercem urządzenia jest układ Snapdragon 845, który sprawia, że telefon śpiewająco przechodzi wszelkie testy wydajnościowe. AnTuTu dla przykładu klasyfikuje Mi Miksa 3 w topowym 1 proc. telefonów. Spora w tym zasługa pozostałych podzespołów, jak choćby 128 GB pamięci wewnętrznej i 6 GB pamięci RAM. Wszystko to sprawia, że Mi Mix 3 cechuje się wybitnymi osiągami. No, przynajmniej w kwestii wydajności, bo pewne zarzuty można mieć wobec baterii. Konieczność znalezienia miejsca na mechanizm rozsuwający, jak i ogólna smukłość telefonu, przełożyły się na to, że telefon nie szokuje parametrami pracy na baterii. W trybie maksymalnej wydajności działa do 216 minut, z kolei internet można na nim przeglądać intensywnie przez 415 minut. Wadą jest również brak gniazda mini-jack. Za to przypadł nam do gustu aparat.

Nareszcie Xiaomi zauważyło, że to ważny element smartfona i w typowych scenach Mi Mix 3 radzi sobie świetnie, odwzorowując kolory w sposób bardzo dobry. Dodatkowo w dobrych warunkach oświetleniowych smartfon korzysta z modułu tele x2, dzięki czemu fotki wychodzą lepiej niż przy użyciu zoomu cyfrowego.

To świetny smartfon, do tego w Polsce naprawdę nieźle wyceniony. Spodoba się ludziom szukającym konstrukcji eleganckich i nietuzinkowych zarazem. Warto jednak pamiętać, że bateria jest dość przeciętna – łatwo jednak o tym zapomnieć, stosując bezprzewodowe ładowanie, z którego Mi Mix 3 z powodzeniem korzysta.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto