A A A

Uniwersalna maszyna

PC Format 11/2007
Skaner, drukarka, a do tego kserokopiarka i jeszcze faks na twoim biurku znacznie poszerzą możliwości wykorzystania komputera. Nie ma obawy, że zajmą zbyt dużo miejsca, bo można je kupić niedrogo! jako jedno urządzenie. Najnowsze takie kombajny są wyposażone w przydatne dodatkowe funkcje.

Spośród peryferiów komputerowych (pomijając niezbędne do pracy monitor, klawiaturę i myszkę) najczęściej kupowanym urządzeniem do domu jest drukarka atramentowa. W Polsce rocznie sprzedaje się ok. 1,4 mln komputerów stacjonarnych i ponad 900 tys. drukarek. Oznacza to, że niemal 70 proc. użytkowników pecetów korzysta również z drukarki. Skanery są mniej popularne – ich roczna sprzedaż to ok. 120 tys. sztuk. Przyjąć więc można, że co dziesiąty właściciel peceta ma w domu i drukarkę, i skaner.

Większość osób używa tych urządzeń standardowo. Tylko część, korzystając z odpowiednich funkcji w sterownikach TWAIN skanera, „spina” skaner programowo z drukarką i tworzy w ten sposób wirtualną kserokopiarkę (patrz ramka „Oddzielny skaner i drukarka jako kserokopiarka”). Możliwość taką zwykle oferują skanery, które mają na obudowie przycisk „copy”, m.in. wszystkie modele Musteka, Plusteka, Canona LiDE.

Wirtualna kserokopiarka działa tak, że na skanerze skanowany jest oryginał dokumentu, komputer przetwarza go i wysyła od razu na drukarkę. Z podajnika drukarki można odebrać wtedy wskazaną liczbę kopii powielanego materiału. Z funkcji kserokopiarki nie da się jednak korzystać, gdy pecet jest wyłączony. Inną wadą zestawu złożonego z drukarki i skanera jest ilość miejsca, jaką urządzenia zajmują na biurku. Lepiej (i taniej) jest kupić urządzenie wielofunkcyjne (patrz tabelka „Orientacyjne ceny produktów”).

Budowa urządzenia wielofunkcyjnego

Pierwsze urządzenia wielofunkcyjne, nazywane też drukarkami wielofunkcyjnymi, urządzeniami MFP (Multi Function Printer), all-in-one lub multipassami, zaczęły pojawiać się na rynku w połowie lat dziewięćdziesiątych, choć pierwszy tego typu sprzęt wyprodukowała firma OKI już w 1980 roku. Jednak dopiero od kilku lat zaczęły trafiać do domowych użytkowników. Nie należy się temu dziwić. Pierwsze multipassy zostały zaprojektowane z myślą o pracy w biurach. Dopiero spadek cen poszczególnych podzespołów spowodował, że stały się szerzej dostępne.

Urządzenie wielofunkcyjne musi się składać przynajmniej z dwóch modułów – drukującego i skanującego. Współpracują one ze sobą, tworząc kserokopiarkę, która – co ważne – może działać niezależnie, bez udziału komputera. Jest to możliwe, ponieważ multipassy mają własny procesor, własne oprogramowanie i pamięć – zwykle ok. 8 MB. Typowo biurowe modele mają dodatkowo wbudowany moduł faksu. Pozwala on wysłać pod żądany numer telefonu zeskanowany dokument (numer wprowadzasz z klawiatury drukarki wielofunkcyjnej) lub zawartość pliku zapisanego w komputerze (numer wpisujesz z klawiatury komputera po wybraniu z listy drukarek „faks” – został on dodany przez sterownik drukarki wielofunkcyjnej).

Do budowy wielofunkcyjnych kombajnów stosuje się te same podzespoły, z których powstają samodzielne drukarki i skanery. Nie ma więc obawy, że do zakupionego urządzenia MFP nie dostaniemy materiałów eksploatacyjnych. Moduł drukujący może wykorzystywać mechanizm z drukarki atramentowej lub laserowej. Ten pierwszy stosowany jest częściej, gdyż pozwala drukować w kolorze z fotograficzną jakością, a przede wszystkim jest tańszy niż mechanizm laserowy. Atramentowymi multipassami, zwłaszcza tańszymi (w cenie 200–700 zł) i mniejszymi, interesują się raczej użytkownicy indywidualni, choć są też modele wielofunkcyjnych „plujek” przenaczone do pracy w firmach, np. seria urządzeń all-in-one OfficeJet firmy HP (ceny 700–4000 zł).

Multipassy z mechanizmem laserowym trafiają do modeli przeznaczonych do biur ze względu na większą wydajność, większą liczbę stron, które mogą drukować w ciągu miesiąca (tzw. obciażalność) i niższe koszty eksploatacji. Zwykłe modele rozmiarami niewiele się różnią od multipleksów atramentowych, a kosztują co najmniej 600 zł (jak Brother DCP 7010L). Ceny większych modeli z duplekserami (przystawkami umożliwiającymi automatyczne drukowanie dwustronne) zaczynają się od 1000 zł, a kończą na 6000–8000 zł.

Jeśli chodzi o moduł skanera, w urządzeniach wielofunkcyjnych wykorzystuje się niemal wyłącznie mechanizmy CIS (jedynie w modelach, które mają przystawkę do skanowania materiałów transparentnych, stosuje się CCD).


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto