A A A

Uporządkowane zdjęcia

PC Format 04/2010
Do zapanowania nad systematycznie rosnącym zbiorem cyfrowych fotografii przestają z czasem wystarczać funkcje systemu Windows. Możesz wtedy skorzystać z darmowej aplikacji Google Picasa. [Agnieszka Serafinowicz]

Specjalne tagi – promowanie zdjęć przez Google’a

Ciekawostką jest fakt, że w przypadku ogólnoświatowych wydarzeń Google często oferuje dodatkowe możliwości użytkownikom programu Picasa. Na przykład w trakcie przygotowywania niniejszego materiału na stronie domowej pomocy do programu Google Picasa http://picasa.google.com/support/bin/answer.py?answer=93773, była wyświetlana informacja następującej treści:
Można zatem oczekiwać, że w przypadku wydarzeń o tak dużej randze jak Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2010 w Vancouver Google zaproponuje równie interesującą formę promocji zdjęć użytkowników.

Najnowsza wersja aplikacji Google Picasa nie tylko ułatwi zaprowadzenie porządku w dużej bibliotece fotografii, ale także umożliwi szybkie wprowadzenie poprawek, usunięcie skaz i rys ze zdjęć, stworzenie ciekawych przekształceń i wreszcie udostępnienie wybranych fotografii za pomocą skojarzonej z programem usługi Picasa Web Albums.

Na uwagę zasługują także znakomite narzędzia wyszukiwawcze, w jakie wyposażono Picasę, ułatwiające znalezienie konkretnych fotografii we własnych, skatalogowanych tym programem zbiorach. Nic dziwnego. Google to przecież wyszukiwarkowa potęga.

Szybki retusz, publikowanie online i udostępnianie

Opis instalacji programu Picasa pomijamy, ponieważ proces ten przebiega standardowo. Polega po prostu na potwierdzaniu kolejnych etapów instalacji. Po zakończeniu instalacji Picasa uruchomi się automatycznie i już na wstępie zostaniesz powitany oknem z wyświetlonymi opcjami importu. Nie musisz zmieniać domyślnych ustawień – program sam zaimportuje do swojej bazy wszystkie znalezione na komputerze zdjęcia.

Szybki retusz


Chcąc szybko opracować zdjęcie, kliknij jego miniaturę wyświetlaną w obszarze roboczym programu Picasa. Wywołasz w ten sposób tryb podglądu i szybkiej edycji fotografii. W centralnej części okna wyświetli się edytowane zdjęcie. Po lewej stronie okna zobaczysz panel edycyjny z trzema następującymi zakładkami: Korekcje podstawowe, Dostrajanie, Efekty. Domyślnie uaktywniona jest zakładka Korekcje podstawowe, pod którą znajdują się podstawowe funkcje korekcyjne.


Przykładowo, chcąc wyprostować ujęcie, skorzystaj z przycisku Wyprostuj. W obszarze podglądu, na aktualnie edytowane zdjęcie zostanie nałożona siatka pozycjonująca ułatwiająca wyprostowanie zdjęcia, czego dokonujesz za pomocą widocznego w dolnej części zdjęcia suwaka. Gdy odpowiednio ustawisz zdjęcie, kliknij przycisk Zastosuj.


Jeszcze prostsze jest wywołanie funkcji automatycznego kontrastu czy automatycznej korekty koloru. Wystarczy, że klikniesz przyciski Automatyczny kontrast lub Automatyczny kolor. Nie bój się eksperymentów. Picassa, wprowadzając modyfikacje fotografii, nie zmienia fizycznie pliku zdjęcia, lecz operuje na wirtualnych warstwach, zatem bez względu na to, ile operacji edycyjnych przeprowadzisz na zdjęciu, będą one przechowywane w kopii edytowanego pliku – sam plik źródłowy nie będzie zmieniony. W każdej chwili możesz cofnąć zmianę lub ponowić jej działanie, wykorzystując do tego celu dwa przyciski: Cofnij Automatyczny kontrast i Powtórz wypełnienie światłem widoczne pod przyciskami z funkcjami korekcyjnymi.


W analogiczny sposób korzystasz z pozostałych funkcji dostępnych w programie, jak również z efektów oraz funkcji dostrajania dostępnych w pozostałych dwóch zakładkach panelu edycyjnego. 


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto