A A A

W zasięgu sieci

PC Format 8/2008
Na wakacyjny wyjazd w kraju lub za granicę weź ze sobą laptop lub smartfon z modułem Wi-Fi. Dzięki tym urządzeniom będziesz mógł surfować po internecie, odbierać pocztę i kontaktować się ze znajomymi przez komunikatory, korzystając z darmowych lub płatnych hotspotów.

Dostępne usługi

W darmowych punktach dostępowych możliwości korzystania z usług internetowych są zazwyczaj ograniczone. Dostępne są najpopularniejsze funkcje, takie jak: przeglądanie stron internetowych, korzystanie z elektronicznej poczty i komunikatorów. Dostęp do sieci P2P czy konta FTP jest zablokowany, bo usługi te zbytnio obciążają łącze internetowe właściciela hotspotu i jednocześnie obniżają komfort korzystania z punktu dostępowego innym użytkownikom. Ostatnio do listy blokowanych usług dołączyły popularne serwisy wideo jak YouTube. Razem z nimi wyłączane są zazwyczaj wszystkie inne usługi korzystające ze strumieniowego przesyłania danych – muzyki i filmów.

Hotspot to inaczej punkt dostępowy, czyli obszar, w którym możliwe jest połączenie z internetem za pomocą sieci bezprzewodowej Wi-Fi. Hotspoty można spotkać w popularnych miejscowościach wypoczynkowych, a coraz częściej także w miastach, które nie uchodzą za kurorty. Są zwykle w hotelach, restauracjach, bibliotekach, punktach informacji turystycznej, a także na lotniskach i uczelniach.

Zazwyczaj dostęp do hotspotów jest darmowy, ale czasem łączy się z koniecznością oglądania reklam w trakcie przeglądania internetu. Tak jest m.in. w międzynarodowej sieci Free Hot-spots. Są też płatne hotspoty, udostępniane np. przez operatorów komórkowych. W Polsce takie usługi oferują Era, Orange i Plus. Przykładowo w Orange dostęp do internetu można opłacić, kupując kartę zdrapkę. Najtańsza, która daje dwugodzinny dostęp do internetu (do wykorzystania w ciągu 24 godzin od aktywacji) kosztuje 9 zł. Dostęp do internetu opłacasz, wysyłając płatny SMS pod specjalny numer lub wykupując abonament w wysokości 47,5 zł. Uzyskujesz nieograniczony dostęp do internetu przez jeden miesiąc.

Internetowe wyszukiwarki hotspotów

Jeszcze przed wyjazdem na wakacje sprawdź, czy w okolicy, w której będziesz przebywać, znajduje się hotspot. Możesz odwiedzić jedną z kilku wyszukiwarek punktów dostępowych lub skorzystać z programu Google Maps, którego użytkownicy sami nanoszą na mapy miejsca, gdzie można korzystać z bezprzewodowego internetu. W ten sposób dowiesz się, jaki jest adres hotspotu, kto go udostępnia, i czy trzeba w nim płacić za korzystanie z sieci. Najważniejszą informacją jest jednak identyfikator SSID przypisany do hotspotu. Pomoże rozpoznać ten punkt dostępowy na miejscu, podczas wyszukiwania sieci Wi-Fi.

Większość tak zdobytych danych jest rzetelna, ale czasami są niedokładne, np. brakuje informacji, czy hotspot jest darmowy, lub nieaktualne – po przybyciu na miejsce, okazuje się, że znaleziony w internecie hotspot nie działa.


W przeglądarce internetowej wpisz adres http://free-h-otspot.com i na stronie, która się wyświetli, kliknij zakładkę Find FREE HotSpots.


Jeśli znasz dokładny adres miejsca, w którym chcesz skorzystać z internetu, możesz wpisać go w pole: Address or Airport Code. W praktyce bardzo to zawęża obszar poszukiwań. Dlatego lepiej wprowadzić tylko nazwę miasta w pole City.


Z listy Country wybierz kraj, do którego się wybierasz. Możesz także doprecyzować zapytanie, wybierając z listy State region lub obszar administracyjny (np. stan lub województwo), w którym będziesz przebywać, a także wpisując kod pocztowy w pole Postal Code.


Na koniec kliknij FIND FREE HOTSPOTS. Wyświetli się lista znalezionych w okolicy hotspotów.


Po kliknięciu nazwy konkretnego hotspotu uzyskasz szczegółowe dane na jego temat. Najważniejsza informacja to nazwa sieci hotspotu (czyli identyfikator SSID), podana w polu Connect With. Oprócz niej wyświetli się kilka innych danych o miejscu, w którym znajduje się hotspot, np. adres, numer telefonu oraz lokalizacja na mapce.

Bezpiecznie i bez obaw

Publiczne hotspoty zazwyczaj są słabo zabezpieczone lub w ogóle nie mają zabezpieczeń i łatwo „podsłuchać” przesyłane w nich informacje. Dlatego podczas korzystania z takiego punktu dostępowego należy unikać czynności, które wymagają podawania poufnych danych:
  • Nie korzystaj z usług internetowych banków.
  • Nie rób zakupów w sklepach internetowych, jeśli wymaga to podania numeru karty kredytowej.
  • Wyłącz opcje udostępniania plików na wszystkich partycjach w laptopie.
  • Zainstaluj i włącz program antywirusowy oraz firewall.

Adresy wyszukiwarek hotspotów

http://hot.spots.pl
http://www.btopenzone.com/index.jsp
http://free-hotspot.com
http://www.pdaclub.pl/index.php?option=com_hotspots&view=default&Itemid=53
http://mapy.google.pl


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto