A A A

W zdrowym ciele...

PC Format 5/2017
Wiosna to najlepszy czas, by zmobilizować się do aktywności fizycznej, zrzucić kilka zbędnych kilogramów i powalczyć z zimowym sadełkiem. Bieganie, jazda na rowerze czy zwyczajny spacer mogą być przyjemniejsze i ciekawsze dzięki sportowym gadżetom i aplikacjom. Grzegorz Łukasik


Istnieje wiele powodów, dla których ponad połowa Polaków nie uprawia żadnego sportu. Większość uważa, że zwyczajnie nie ma na to czasu. Ci, którzy już znajdą tych parę wolnych godzin w tygodniu, często szybko się poddają, bo regularne treningi wymagają sporego samozaparcia i trochę dyscypliny.

To prawda, że na dłuższą metę bieganie czy jazda na rowerze mogą się uprzykrzyć. Ale liczne gadżety i aplikacje mobilne potrafią odświeżyć rutynowe treningi. W osiągnięciu lepszych wyników może pomóc nawet tak prosty zabieg jak słuchanie rytmicznej muzyki w trakcie biegania. Inny sposób to nawiązanie zdalnej rywalizacji z innymi trenującymi poprzez porównywanie wyników w aplikacji społecznościowej i wzajemną motywację.

Osoby podchodzące bardzo serio do swojej aktywności mogą wspomagać się sprzętem, który zmierzy ich wysiłek fizyczny i pozwoli śledzić postępy na ekranie komputera. Z drugiej strony możesz potraktować sport jako zabawę i zamienić nawet zwykły spacer lub krótką wycieczkę w ciekawą przygodę z poszukiwaniem ukrytych skarbów, czyli tzw. geocaching.

Gadżety dla każdego

Najpopularniejszym miernikiem ogólnej aktywności fizycznej – tego, ile ruszasz się w dzień i ile śpisz w nocy – jest zwykły smartfon. System Android można wyposażyć w darmową aplikacją Fit, która użyje czujnika ruchu telefonu, by śledzić twoje codzienne życie. Następnie pokaże dokonania na wykresie, np. policzy kroki i spalone kalorie. Możesz też prowadzić dziennik wagi. Aby Fit działał precyzyjnie, trzeba mieć smartfona stale przy sobie.

Opaski i zegarki

Powyższy problem rozwiązuje opaska noszona na nadgarstku (tzw. smartband). W najprostszej postaci jest to kawałek gumy z czujnikiem ruchu, bardziej zaawansowane modele mają też ekran, mogą wyświetlać powiadomienia ze smartfona, a nawet mierzyć tętno. Opaski są zazwyczaj wodoszczelne, więc możesz zabrać je pod prysznic (choć już nie na basen). Współpracują z dedykowaną aplikacją, ale zarejestrowane dane można oglądać też w innych programach, choćby Google Fit.

Rozwinięciem pomysłu na opaskę jest inteligentny zegarek – bardziej zaawansowane urządzenie, które ma więcej zastosowań niż tylko śledzenie aktywności. Jest też droższe: podczas gdy cena opaski wynosi od 100 do 600 zł, smartwatche kosztują powyżej 1000 zł. Robią to samo, co opaski, ale umożliwiają też zainstalowanie dodatkowych aplikacji, np. klienta popularnych serwisów sportowych, jak Endomondo. Wówczas zyskujesz możliwość obsługi takiej aplikacji za pomocą małego ekranu smartfona. Możesz np. zacząć trening wcześniej skonfigurowany na komputerze lub telefonie, a zegarek będzie wyświetlał na bieżąco jego parametry, np. tempo biegu. Inna funkcja to możliwość obsługi odtwarzacza muzycznego na połączonym z zegarkiem telefonie. Smartwatch może działać także jako nawigacja GPS.

Obecnie dostępne inteligentne zegarki mają jednak kilka ograniczeń – krótko pracują bez ładowania, a ich ekrany nie zawsze są czytelne w mocnym słońcu. Większość modeli nie może działać niezależnie od smartfona, przez co musisz zabierać na trening także telefon.

Jeśli zdecydujesz się na zakup zegarka, wybierz model sportowy. Ma on troszkę mniejszą kopertę, szczelną obudowę, a czasem także czujnik tętna na spodzie koperty. Pasek będzie gumowy i odporny na uszkodzenie. Model Moto 360 Sport kosztuje ok. 1000 zł, a nowszy od niego LG Watch Sport ok. 1500 zł.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto