A A A

Więcej niż odtwarzacz

PC Format 09/2011
AllPlayer to jeden z najpopularniejszych polskich odtwarzaczy plików multimedialnych. Przybliżamy możliwości najnowszej, oznaczonej numerem 4.7, wersji tego programu. DARIUSZ HAŁAS

Cechą szczególnie wyróżniającą All­Playera na tle innych bezpłatnych odtwarzaczy multimedialnych jest integracja programu z usługą AllPlayer.TV. Chcąc obejrzeć film, nawet nie musisz go mieć na dysku. AllPlayer.TV korzysta z bazy filmów w serwisie iplex.pl. Oczywiście niezależnie od tego, czy chcesz korzystać z internetowej bezpłatnej filmoteki, program spisuje się bardzo dobrze w roli klasycznego odtwarzacza multimediów.

AllPlayer stał się programem praktycznie niezależnym od kodeków zainstalowanych w systemie. Przy próbie odtworzenia filmu, dla którego brak odpowiedniego dekodera w systemie, automatycznie rozpocznie odtwarzanie z wykorzystaniem własnego dekodera. Zakres rozpoznawanych i odtwarzanych przez program formatów wideo jest bardzo duży.

AllPlayer jest standardowo konfigurowany nie tylko jako odtwarzacz klipów zapisanych na dysku czy filmów nadawanych bezpośrednio z internetu, ale także jako player płyt DVD Video. Jeżeli twój komputer jest podłączony do wielokanałowego zestawu głośnikowego przez cyfrowe wyjście audio (np. SPDIF czy złącze optyczne), pamiętaj, że AllPlayer pozwala na ustawienie wysyłania audio właśnie przez tego typu złącza.

Instalacja i korzystanie z AllPlayera

Korzystanie z AllPlayera warto rozpocząć od przejrzenia oferowanego katalogu filmów udostępnianych za pośrednictwem serwisu iplex.pl. Filmy takie oglądasz bez żadnych dodatkowych opłat, ale urozmaicone reklamami. Potrzebujesz jedynie łącza internetowego.

Instalacja i uruchomienie


o uruchomieniu instalacji z naszej płyty pojawi się okno wyboru języka (nic nie trzeba zmieniać), a następnie okno kreatora instalacji. W oknie kreatora instalacji nie musisz wprowadzać żadnych zmian, jedynie potwierdzasz kolejne etapy procesu.


Na jednym z etapów instalacji masz możliwość wyboru „skórki” interfejsu AllPlayera, ale w naszym warsztacie założyliśmy, że będziesz używał domyślnie wybranej skórki. Przy domyślnych ustawieniach instalacji (instalacja pełna) dodatkowe „skórki” i tak zostaną zainstalowane, dzięki czemu będziesz mógł później zmienić wygląd odtwarzacza. Oprócz „skórek” instalowany jest również program umożliwiający bezpośrednie pobieranie napisów do filmów z serwisu Napiprojekt.


Po zakończeniu instalacji uruchomi się przeglądarka internetowa, do której zostanie wczytana strona internetowa z podziękowaniami od twórców programu. Zamknij przeglądarkę.


AllPlayer uruchomi się automatycznie bezpośrednio po zakończeniu instalacji. Podczas pierwszego uruchomienia wyświetli się okno z pytaniem, czy program ma być ustawiony w systemie jako domyślny odtwarzacz płyt DVD. Ponieważ AllPlayer bardzo dobrze radzi sobie z płytami DVD, warto skorzystać z tej opcji, klikając przycisk Tak.


Kolejne pytanie wyświetlane podczas pierwszego uruchomienia dotyczy przyporządkowania multimedialnych typów plików do odtwarzania w AllPlayerze. Kliknij Tak.


Na ekranie pojawi się kolejne okno dialogowe dotyczące funkcji „inteligentne napisy”. Jest to funkcja ułatwiająca wczytanie napisów dialogowych do filmów. Warto z niej skorzystać, kliknij Tak.


Ostatnie okno zachęca do skorzystania z funkcji aktualizacji w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów z programem. Kliknij OK.

Odtwarzanie udostępnianych filmów


Gdy się wyświetli główne okno programu, będą na nim widoczne okładki filmów. Kliknij widoczny na pasku narzędziowym odtwarzacza przycisk TV.


Powinieneś zobaczyć w oknie programu okładki tzw. propozycji dnia. Każdego dnia serwis iplex.pl, z którego korzystasz za pomocą AllPlayera, proponuje trzy tytuły, jednak możesz ich wybrać znacznie więcej. Rozwijając widoczną po prawej stronie okna listę, możesz wybrać interesujący cię gatunek filmu. Przy domyślnej konfiguracji programu AllPlayer na liście aktywna jest pozycja wszystkie filmy. Bezpośrednio pod rozwijanym elementem widoczna jest przewijana lista zawierająca wszystkie aktualnie dostępne tytuły. Aby obejrzeć jakiś film, po prostu wybierz go z listy, klikając jego tytuł.


W oknie AllPlayera wyświetli się krótki opis filmu. Jeżeli uznasz, że jest to pozycja warta obejrzenia, kliknij przycisk Play wyświetlany na okładce filmu lub na pasku odtwarzania. Po kilku reklamach rozpocznie się internetowa projekcja. Jeżeli zechcesz powrócić do listy filmów, kliknij odnośnik powrót do listy filmów lub przycisk TV.

Odtwarzanie filmów z pliku

Jeżeli nie zmieniałeś standardowych ustawień instalacji programu, pliki z filmami będą odtwarzane w All­Playerze po ich dwukrotnym kliknięciu. Jeśli dany film został zakodowany z wykorzystaniem kodeka, którego nie masz zainstalowanego w systemie, AllPlayer automatycznie wyświetli odpowiedni komunikat. W oknie komunikatu ostrzegawczego kliknij  Yes, by zaakceptować próbę pobrania brakującego składnika za pomocą funkcji LIVEUPDATE.

​​​​​

Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto