A A A

Windows cię wyręczy

PC Format 02/2010
W trakcie pracy na komputerze musisz często powtarzać te same nużące czynności. Po co robić to ręcznie? Dzięki specjalnemu oprogramowaniu możesz zautomatyzować i znacznie przyspieszyć wiele działań. [Dariusz Hałas]

Pamiętaj o ustawieniach okien

Windows Macro Recorder podczas rejestracji makr zapamiętuje położenie okien. W momencie odtworzenia okno, w którym ma być wykonana zarejestrowana czynność, musi się znajdować dokładnie w takim samym położeniu. Jeżeli będzie w innym miejscu, nagrane makro nie zadziała. Ryzyka przesunięć okien w trakcie nagrywania i wykonywania makr unikniesz, stosując się do naszej porady. Rejestruj makro wtedy, kiedy okno danego programu jest zmaksymalizowane (jeżeli nie jest – zmaksymalizuj je). Pamiętaj też, by przed odtworzeniem zarejestrowanego wcześniej makra zmaksymalizować okno aplikacji, w której ma być wykonana zautomatyzowana akcja. Oczywiście nie wszystkie okna dają się zmaksymalizować, dlatego w przypadku okien o niedającej się zmienić wielkości ustal sobie zasadę, że działania będziesz rejestrował (i odtwarzał), gdy dane okno będzie np. przyległe do górnego, lewego narożnika ekranu Windows. Problem ten nie ma miejsca w przypadku kreatorów, których okna są automatycznie ustawiane w centralnej części ekranu i na ogół wyświetlane zawsze w tym samym miejscu.

W artykule zaprezentujemy kilka sposobów na zautomatyzowanie powtarzających się czynności, wypełniania formularzy, tworzenia dokumentów o podobnej strukturze, wypełniania baz danych w Windows. Zaczniemy od metody najprostszej, a zarazem wystarczająco efektywnej do większości zastosowań. Następnie przedstawimy bardzo rozbudowane narzędzie, które umożliwia zautomatyzowanie niemal każdej operacji, jaka jest możliwa do wykonania w systemie Windows. Oczywiście wszystkie aplikacje, których użyliśmy podczas opracowywania artykułu, znajdziesz na dołączonej do wydania płycie DVD.

Nagrywanie ekranu – automatyzacja prostych czynności

Jednym z programów zamieszczonych na DVD jest Windows Macro Recorder. Jest to aplikacja, która umożliwia rejestrację makropoleceń w całym systemie Windows. Makropolecenia to grupy określonych działań, takich jak: wprowadzanie tekstu, uruchamianie programów, ruchy i kliknięcia myszką, wprowadzanie symboli, czasu, godziny, komend, które w rezultacie składają się na automatyczne wykonanie bardziej złożonej akcji. Program Windows Macro Recorder działa w każdej wersji Windows.


Zacznij od instalacji programu. Proces ten przebiega standardowo. Po uruchomieniu instalacji za pośrednictwem menu naszej płyty po prostu potwierdzaj kolejne etapy kreatora instalacji. Gdy instalacja się zakończy, w domyślnej przeglądarce WWW automatycznie otworzy się strona producenta. Nie trzeba na niej nic wykonywać. Zamknij po prostu przeglądarkę.


Program domyślnie dodaje swój skrót do menu Start. Rozwiń menu Start i wybierz następujące pozycje: Wszystkie programy, FreeLabs oraz Windows Macro Recorder.


Na ekranie pojawi się okno główne programu, które w istocie jest niewielkim paskiem narzędziowym zawierającym zestaw sześciu ikon funkcyjnych, zgromadzonych w dwóch bloczkach. Oprócz tego symptomem działania aplikacji jest ikona  , która pojawia się w zasobniku systemowym na pasku zadań. Pierwszy widoczny od lewej strony blok czterech ikon realizuje funkcje związane bezpośrednio z nagrywaniem i odtwarzaniem makr. Ostatnie dwie ikony w kolejnym bloku symbolizują funkcje plikowe. Za ich pomocą możesz zapisać nagrane makro lub wczytać wcześniej zapisane.


Czas na pierwszą rejestrację makra. Pokażemy to na prostym przykładzie. Załóżmy, że potrzebujesz w specyficzny sposób zmodyfikować sporą liczbę zdjęć i dysponujesz jedynie programem Paint. Modyfikacja wczytanej do programu Paint ilustracji ma polegać na jej zmniejszeniu do 25 proc. pierwotnej wielkości, wykonaniu odbicia lustrzanego i zapisaniu zmian pod taką samą nazwą, jaką ma plik oryginalny. Jeśli masz do przerobienia jedno, czy nawet kilka zdjęć, możesz to wykonać ręcznie. Jednak gdy liczba modyfikowanych fotografii sięga setek, posłuż się Windows Macro Recorderem, który pozwoli łatwo zautomatyzować przynajmniej czynności związane z samą obróbką grafiki w programie Paint.


Uruchom program Paint. Następnie wczytaj pierwszą ilustrację ze zbioru, który masz zmodyfikować. Gdy zdjęcie zostanie wczytane, kliknij ikonę w okienku Windows Macro Recordera i zacznij wykonywać czynności wymienione w kolejnych punktach. Uwaga! Za pierwszym razem najlepiej wykonaj te czynności (od punktu 6 do 8) bez nagrywania. Pamiętaj, że makro rejestruje twoje ruchy myszką. Jeżeli będą powolne i niezdecydowane, makro również będzie odtwarzane w takim tempie.


W oknie zdjecie (9) - Pain rozwiń menu Obraz i wybierz z niego pozycję Rozciągnij/Pochyl.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto