A A A

Wprawianie w ruch samolotu

PC Format 2/2017
W tym numerze PC Formatu rozpoczynamy prosty kurs programowania. Dzięki niemu każdy będzie mógł stworzyć typową grę mobilną z samolotem zbierającym monety i unikającym przeciwników. Grzegorz Kubera


Dziś nie trzeba znać języków programowania, by tworzyć nieskomplikowane programy – istnieją aplikacje, które pozwalają budować programy z gotowych „klocków”. Warto spróbować swych sił, bo chociaż nie każdy musi zostać programistą, użytkownicy komputera i smartfona powinni mieć chociaż ogólne pojęcie o tym, w jaki sposób powstają aplikacje. Nasz kurs będzie miał niski stopień trudności, dzięki czemu nawet młodsi będą mogli stworzyć własną apkę. Wiąże się to z ograniczeniem w wyborze narzędzia do tworzenia. Wybrana przez nas platforma nie jest darmowa, ale za to nie sprawia problemów z obsługą. Dzięki pierwszej części kursu osadzisz samolot w grze i dowiesz się, jak skonfigurować jego ruch.

8 mitów o programowaniu i programistach

1. MIT: żeby zostać programistą, trzeba mieć talent do matematyki.

NIEPRAWDA. Dryg do przedmiotów ścisłych to nie to samo co zdolność logicznego myślenia – nie trzeba być wybitnym matematykiem, aby móc odróżniać przyczyny od skutków. Umiejętność dostrzegania, jak i dlaczego coś działa tak, a nie inaczej, to punkt wyjścia. Determinuje, czy dana osoba sprawdzi się w zawodzie programisty. – Matematyka może się przydać w tej pracy np. do rozwiązywania trudniejszych problemów logicznych czy opanowywania złożonych języków programowania, ale brak matematycznego zacięcia nikogo nie skreśla – zapewnia Leszek Wolany ze szkoły programowania www.coderslab.pl.

2. MIT: żeby zostać programistą, trzeba studiować informatykę

NIEPRAWDA. Studia informatyczne są przydatne, jeżeli chce się zdobyć szeroką wiedzę na temat różnych aspektów informatyki. Program studiów często łączy różne dziedziny wiedzy – jest matematyka, trochę o sieciach i sprzęcie, trochę o tworzeniu grafiki komputerowej, trochę o systemach operacyjnych i tworzeniu oprogramowania. W wielu wypadkach wszechstronność edukacji akademickiej niejako wymusza na adeptach informatyki dokształcanie się na własną rękę w konkretnym języku programowania, również za pośrednictwem dodatkowych kursów i szkoleń.

3. MIT: Podstaw programowania można nauczyć się w sześć tygodni

PRAWDA. Dowodzą tego historie absolwentów bootcampów programistycznych, czyli intensywnych, kilkutygodniowych kursów zawodowych. Skuteczność tej metody wynika z trybu nauki, obejmującej zajęcia teoretyczne, ćwiczenia i warsztaty. Wartością jest też dostępność wykładowcy i fakt, że liczebność grupy kursowej nie przekracza kilkunastu osób. Nauka kodowania nie kończy się jednak po odbyciu kursu – język programowania można w drodze intensywnej nauki poznać w sześć tygodni, ale jego opanowanie na poziomie mistrzowskim może trwać latami.

4. MIT: pracodawca zwraca uwagę na wykształcenie

CZĘŚCIOWO PRAWDA. W niektórych zawodach dyplom ukończenia wyższych studiów informatycznych nie jest najważniejszym wyznacznikiem „przydatności” kandydata. Naturalnie wykształcenie bywa atutem, ale nie kluczowym. Rekruterzy w pierwszej kolejności zwracają uwagę na doświadczenie w zawodzie oraz zrealizowane projekty i stopień znajomości technologii, będące rzeczywistym potwierdzeniem umiejętności kandydata. – Pracodawca, mając do wyboru praktyka z pięcioletnim doświadczeniem i świeżo upieczonego absolwenta informatyki, wybierze raczej tego pierwszego – ocenia Leszek Wolany.

5. MIT: programowanie jest zawodem dla introwertyków

NIEPRAWDA. W zawodzie programisty miękkie umiejętności – jak kompetencje komunikacyjne czy współpraca w grupie – mają również duże znaczenie. Programowanie bardzo często polega na współdziałaniu w obrębie kilku- lub kilkunastoosobowego zespołu programistycznego. Introwertycy zdarzają się we wszystkich zawodach, ale zazwyczaj to ekstrawertycy osiągają – dzięki sprawnej komunikacji i współpracy – lepsze efekty.

6. MIT: programowanie to typowo męskie zajęcie

NIEPRAWDA. ...chociaż statystyki sugerują co innego. Mimo że kobiety programistki osiągają analogiczne rezultaty do swoich męskich kolegów, wciąż jest ich mniej. Z danych serwisu StackOverflow.com, skupiającego społeczność programistów z całego świata, wynika, że 92,8 proc. zarejestrowanych użytkowników portalu to mężczyźni.

7. MIT: Programiści dobrze zarabiają

PRAWDA. Jak wynika z danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, mediana pensji na stanowisku programisty JavaScript/front-end developera wynosi 5200 zł brutto. Wraz z wydłużaniem się stażu w branży i rosnącym portfolio zrealizowanych projektów poprawia się honorarium i benefity, którymi kuszą pracodawcy

8. MIT: każdy powinien uczyć się programowania

PRAWDA. Dzięki łatwemu dostępowi do kursów i materiałów dydaktycznych w dzisiejszych czasach każdy może spróbować sił w programowaniu. Nie oznacza to, że każdy powinien zostać programistą, ale nauka kodowania pozwala rozwijać inne umiejętności, np. logiczne myślenie, oraz ułatwia komunikację z działami IT. Niedawno prezes General Electric zlecił powszechne szkolenia z podstaw programowania dla wszystkich nowych pracowników firmy – właśnie po to, by wszyscy, również pracownicy administracji i finansów, rozumieli, jak rozwija się nowoczesna gospodarka.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto