A A A

Zastępczy e-mail

PC Format 5/2008
Masz dość spamu? Potrzebujesz dodatkowych adresów pocztowych bez zakładania kolejnych darmowych skrzynek? Skorzystaj z aliasów. Możesz mieć dowolną ich liczbę i nie musisz dbać o ich poufność.

Wielu internautów ma kilka adresów e-mailowych. Jedne służą do prywatnej korespondencji, inne tylko do celów rejestracji czy chwilowej komunikacji. Niestety, podanie prywatnego adresu e-mailowego na forum czy w publicznym serwisie może skutkować napływem niechcianej poczty. Czy jedynym wyjściem z sytuacji jest stworzenie darmowej skrzynki tylko do wybranego celu? Otóż nie! Możesz się posłużyć aliasami, czyli zastępczymi adresami e-mailowymi.

Dzięki temu zamiast prawdziwego adresu możesz podać jedynie alias, który będzie kierował pocztę pod właściwy adres elektroniczny. W przypadku gdy na adres tymczasowy zacznie przychodzić spam bądź korespondencja, której nie masz ochoty kontynuować, po prostu zlikwidujesz alias, a twój adres pocztowy pozostanie nadal nieznany.

Tworzenie aliasów w serwisach SpamMotel i o2.pl

Doskonałym narzędziem do tworzenia tymczasowych adresów jest serwis SpamMotel. Wystarczy pobrać darmową aplikację i tworzyć aliasy do dowolnych kont pocztowych. Aliasy pocztowe udostępnia swoim użytkownikom także serwis o2.pl, ale żeby z nich skorzystać, trzeba mieć konto w tym serwisie.


Otwórz witrynę www.spammotel.com i kliknij przycisk Sign Up Now. Na kolejnej stronie podaj dwukrotnie swój adres e-mailowy i dwukrotnie hasło do tworzonego profilu. Kliknij przycisk Register, a następnie zaakceptuj umowę przyciskiem I Agree.


Na kolejnej stronie kliknij Download i wybierz wersję programu do pobrania: W naszym przykładzie wskazujemy SpamMotel.exe. Następnie pobierz program i zapisz na dysku twardym w komputerze.


Aby uruchomić program, kliknij dwukrotnie ikonę SpamMotel. W głównym oknie programu, w pole e-mail address wpisz swój adres e-mailowy, który podałeś podczas rejestracji, oraz w pole password – hasło.


Poniżej, w pole Hint: Use something descriptive wpisz notatkę (informacja dla ciebie), w jakim celu tworzysz dany alias. Może to być jakaś korespondencja, rejestracja w serwisie, adres tymczasowy, który chcesz komuś podać. Następnie zaznacz pole Custom i wpisz w pole obok informację, która będzie dołączana do listów otrzymywanych z tego aliasu.Teraz możesz stworzyć alias. W tym celu kliknij przycisk Create New Address. W wywołanym oknie zobaczysz swój alias przyporządkowany do głównego adresu. Skopiuj go i zapisz lub od razu wklej w pole rejestracji czy użyj go do dowolnych zastosowań.


Jeżeli chciałbyś zlikwidować alias w przypadku przechwycenia adresu przez spamerów bądź po prostu urwać jakiś kontakt, kliknij w głównym oknie programu przycisk View Log. W domyślnej przeglądarce WWW zostanie otwarta strona z twoim kontem w SpamMotel.


Aby usunąć zbędny alias, zaznacz pole obok jego nazwy, a następnie kliknij przycisk Delete. Na tej stronie możesz także edytować ustawienia aliasu za pomocą przycisku Edit lub tworzyć filtry za pomocą przycisku Filter.


Jeżeli chciałbyś dopasować alias do innego konta pocztowego, musisz stworzyć nowy profil. W tym celu w głównym oknie programu kliknij Setup, a następnie wpisz kolejno nazwę nowego profilu, dwukrotnie adres e-mailowy, dwukrotnie hasło i kliknij Create New Account.


Od tej chwili, jeżeli chcesz stworzyć alias, musisz wybrać jeden z profili zawierających adres e-mailowy. Do niego zostanie przypięty nowy alias. W tym celu w głównym oknie programu z pierwszej listy zawsze wybierz nazwę profilu.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto