Alternatywa dla P2P
Miliony plików czekają w darmowych skrzynkach pocztowych. Filmy, muzyka, programy, e-booki są udostępniane przez internautów już od kilku lat. Wystarczy je znaleźć i pobrać na swój dysk.
Bardzo ciekawą, skuteczną i bezpieczną metodą pobierania danych jest P2M (peer-to-mail). Zaletą takiej sieci jest to, że pobierając pliki, nie musisz nikomu nic udostępniać. Omijasz w ten sposób największą wadę sieci P2P (peer-to-peer), w których pobierając dane, musisz je jednocześnie udostępniać innym użytkownikom. W przypadku pobierania pliku chronionego prawem autorskim automatycznie popełniasz przestępstwo, które jest ścigane z urzędu. W polskim prawie karnym zabronione jest tylko rozpowszechnianie pirackich plików, a nie samo ich pobieranie (za to ostatnie może jednak z powództwa cywilnego ścigać właściciel praw, czyli np. firma fonograficzna).
Jak działa P2M?
Pliki z danymi umieszczane są na kontach darmowych skrzynek pocztowych jako załączniki (większe pliki są automatycznie dzielone na segmenty). Program, który przesyła dane na skrzynki, zapisuje informacje o ich lokalizacji oraz wymagane hasła dostępu w postaci tzw. hashcodu, czyli zaszyfrowanego ciągu znaków (program MoorHunt) lub loginu i hasła (aplikacja Peer2Mail). Każdy, kto zainstaluje program przeznaczony do sieci peer-to-mail, może wkleić pozyskane dane do swojej aplikacji i rozpocząć pobieranie. Pliki zostaną automatycznie scalone i zapisane na dysku twardym.
Dzięki temu, że pliki są umieszczane na kilku lub kilkunastu kontach pocztowych, użytkownik może pobierać kilka segmentów jednocześnie, co w rezultacie zwiększa transfer, obecnie ograniczony tylko maksymalną przepustowością usługi posiadanej przez internautę. Transfer danych odbywa się przez port 80, który jest standardowo wykorzystywany przez przeglądarki WWW. Dlatego P2M nie jest praktycznie nigdy blokowane przez administratorów sieci (łatwiej zablokować P2P).
Gdzie szukać plików
Aby rozpocząć pobieranie jakiegokolwiek pliku, najpierw musisz zdobyć informacje o jego lokalizacji. Niestety, P2M w odróżnieniu do P2P nie ma wbudowanej wyszukiwarki, dlatego musisz posiłkować się specjalizowanymi stronami, na których internauci zamieszczają tego typu informacje. Zazwyczaj są to fora dyskusyjne w całości poświęcone P2M.Adresy takich witryn znajdziesz na końcu artykułu. Informacje są na nich posegregowane tematycznie w poszczególnych działach. Na łamach witryn panuje porządek, a wszystkie pliki są sprawdzone, dlatego praktycznie nigdy nie zdarzają się oszustwa i fałszywe pliki.
Kilka programów w jednym forum
Wiele podanych przez nas witryn udostępnia kody do kilku programów, które prezentujemy w ramce „Najpopularniejsze aplikacje P2M”. Przy temacie, czy też wątku, znajduje się zawsze ikona programu, do którego jest przeznaczony kod.
Instalacja i konfiguracja programu MoorHunt
Zanim rozpoczniesz pobieranie plików, musisz zainstalować aplikację MoorHunt. Warto także wprowadzić kilka zmian w konfiguracji i dopasować funkcje programu do swoich potrzeb.
Krok 1
Aplikację MoorHunt możesz zainstalować z płyty dołączonej do tego wydania lub pobrać ze strony moorhunt.pl. Rozpocznij instalację programu. W pierwszym oknie Wybierz język instalacji kliknij OK, następnie Dalej, zaakceptuj umowę licencyjną zaznaczając pole Akceptuję warunki umowy i ponownie kliknij przycisk Dalej. W ostatnim oknie kliknij przycisk Zakończ.
Krok 2
Program zostanie automatycznie uruchomiony. W oknie Wybierz język kliknij Polska. Na ekranie pojawi się okno Ustawienia. Zapoznaj się z nim i skonfiguruj aplikację do swoich potrzeb.
Krok 3
Możesz zmienić docelowy katalog pobierania plików. Będziesz miał łatwiejszy dostęp do folderu. Możesz też wskazać katalog, w którym już przechowujesz dane pobierane z innych sieci. Kliknij przycisk Katalogi.
Krok 4
Następnie kliknij obok pola Katalog tymczasowy przycisk Przeglądaj. W wywołanym oknie dialogowym Windows wskaż lokalizację dla plików pobieranych przez program MoorHunt. Kliknij przycisk OK.
Krok 5
Możesz także określić dodatkowe ścieżki pobierania dla innych danych, np. dla muzyki. W tym celu kliknij kolejny przycisk Przeglądaj i w wywołanym oknie wskaż folder.
Krok 6
Gdy klikniesz przycisk Dodaj, nowa ścieżka pojawi się na liście poniżej. W ten sposób możesz dodać kilka alternatywnych katalogów. W oknie ustawień możesz także dodać stałe hasła do pobierania. Trzeba je często wpisać przed rozpoczęciem ściągania pliku. Każde forum ma swoje hasło.
Krok 7
Wprowadzenie haseł jest o tyle wygodne, że nie musisz ich później za każdym razem wpisywać, tylko wybierasz odpowiednie hasło z listy Hasła pobierania. Kliknij przycisk Hasła pobierania. Następnie wprowadź hasło, np. p2mforum.info i kliknij przycisk Dodaj. Hasło pojawi się na liście obok. Możesz dodać dowolną liczbę haseł. Aby wprowadzić zmiany, kliknij przycisk Zapisz.
Pobieranie plików za pomocą MoorHunt
Ściąganie danych w programie MoorHunt pokażemy na przykładzie forum P2mforum.info. Jednak hashcody możesz zdobywać także z innych źródeł. W każdym przypadku sposób pobierania jest taki sam.
Krok 1
Po zapisaniu zmian w konfiguracji zobaczysz na ekranie główne okno aplikacji MoorHunt. Jeżeli jesteś już na forum, wyszukaj potrzebny hashcod. Działy noszą zazwyczaj nazwy, które opisują zawartość w nich katalogowaną.
Krok 2
W naszym przykładzie wyświetliliśmy dział Seriale i otworzyliśmy wątek, w którym udostępniany jest nasz ulubiony serial. W przypadku forum P2mforum.info zawsze pokazana jest okładka, screeny z filmu (można ocenić jakość) oraz dokładne informacje techniczne.
Krok 3
Poniżej widzisz informację o wielkości pliku i segmentów. Poniżej tych informacji zawsze znajduje się hascode. Kliknij przycisk Pokaż. W wyświetlonym oknie zobaczysz ciąg znaków. Hashcode jest zawsze oznaczony znakami << na początku i >> na końcu.
Krok 4
Skopiuj cały ciąg znaków z okna do schowka systemowego. Następnie przejdź do głównego okna programu MoorHunt, kliknij ikonkę monitora i potem wybierz polecenie Rozpocznij nowe pobieranie.
Krok 5
Na ekranie widać okno Dodaj nowe zadanie. Jeżeli w poprzednim kroku skopiowałeś hashcode do schowka systemowego, to kod zostanie automatycznie wklejony w puste pole. W tym oknie możesz także wskazać właściwy folder pobierania dla danego rodzaju plików (inny niż główny). Jak wskazać alternatywne ścieżki, pokazywaliśmy w krokach 5 i 6 poprzedniego warsztatu.
Krok 6
Foldery wybierasz z listy Katalog pobierania. Musisz także wprowadzić hasło do pobierania. Jeżeli zdefiniowałeś je w poprzednim warsztacie, możesz po prostu wybrać właściwe hasło z listy Hasło do pobieranego pliku. Jeżeli nie, musisz je wpisać ręcznie. Jeżeli klikniesz przycisk Dodaj, rozpocznie się pobieranie pliku. Możesz także dodać plik do kolejki, zaznaczając odpowiednią opcję.
Krok 7
Zostaniesz automatycznie przeniesiony do sekcji pobierania. Na liście widzisz ściągane aktualnie dane (postęp pobierania). Kliknij dwukrotnie nazwę pobieranego pliku, aby zobaczyć szczegóły operacji. Po rozwinięciu szczegółów będziesz mógł zobaczyć, w jakich skrzynkach jest umieszczony plik oraz z której skrzynki są aktualnie pobierane dane.
Krok 8
Standardowo pobierasz plik z jednej skrzynki. Jeżeli chcesz przyspieszyć ściąganie, kliknij prawym przyciskiem myszy na nieaktywnej w danej chwili skrzynce. Z menu kontekstowego wybierz polecenie Podłącz/odłącz to źródło. Jeżeli dana skrzynka działa, po chwili zobaczysz, że program pobiera segmenty z dwóch źródeł.
Najpopularniejsze aplikacje P2M
W warsztacie pokazaliśmy, jak pobierać dane za pomocą programu MoorHunt. Poniżej prezentujemy inne aplikacje, których z powodzeniem możesz w tym celu używać. Pobieranie odbywa się w bardzo podobny sposób.
Mail Resender wykorzystuje skrzynki pocztowe; aby pobierać dane, należy odszukać na forum zakodowane hasło, w którym znajdują się informacje o ulokowaniu pliku.
Ygoow – w aplikacji, podobnie jak w MoorHunt, korzystamy z przygotowanego hashcodu, który należy wkleić w oknie pobierania. Na uwagę zasługuje wbudowana wyszukiwarka plików.
Peer2Mail to pionier technologii P2M, aplikacja nie jest już rozwijana, ale nadal wykorzystywana przez internautów; z forum odczytujemy login i zakodowane hasło, które wprowadzamy w odpowiednie pola w oknie aplikacji.
MailShare to kolejna aplikacja bardzo podobna do Moorhunta, kopiujemy i wklejamy hashcode, wpisujemy hasło i rozpoczynamy pobieranie.