HardwareCisza w obudowie

    Cisza w obudowie

    Karta graficzna może się nagrzewać podczas działania do blisko 100 stopni Celsjusza, co znacznie podnosi temperaturę w obudowie oraz powoduje głośną pracę wentylatorów, które muszą schłodzić kartę. Wymiana układu chłodzącego rozwiązuje obydwa problemy.

    Cisza w obudowie

    Cichy i bardziej wydajny układ chłodzący dla karty graficznej to wydatek nieprzekraczający 100 zł. Prezentowany w artykule Arctic Cooling Accelero S1 Rev. 2 kosztuje około 80 zł. Jest to tzw. układ pasywny – składa się z bardzo dużego radiatora oraz ciepłowodów, nie ma żadnych wiatraków. Dzięki temu jest bezgłośny, ale do wydajnej pracy potrzebuje odpowiednio dużej (radiator ma 135 mm szerokości) i dobrze wentylowanej obudowy. Dobra wentylacja to przynajmniej jeden wiatrak wdmuchujący chłodne powietrze z przodu obudowy i wiatrak na tylnej ściance, który wypycha ciepłe powietrze na zewnątrz.

    Pasywny Accelero S1 Rev. 2 nie zapewni wystarczającego chłodzenia najbardziej wydajnym kartom. Należy wtedy dołączyć do niego tzw. zestaw aktywny Arctic Cooling Turbo Module – dwa wiatraki montowane na radiatorze (cena 30 zł). Traci się wówczas zaletę bezgłośnej pracy, ale zyskuje znaczne obniżenie temperatury karty graficznej.

    Producent zestawu chłodzącego podaje na opakowaniu listę kart, do których pasuje produkt. W przypadku zestawów pasywnych z opcją montażu dodatkowego wiatraka producent powinien zaznaczyć, które karty graficzne tego wymagają.

    Pokazujemy, jak zamontować układ Accelero S1 Rev. 2 na karcie graficznej Radeon HD 4850. W przypadku innych kart kompatybilnych z tym układem montaż będzie wyglądał tak samo.

    Pomiar głośności i temperatury

    Do pomiarów wybraliśmy popularną kartę Radeon HD 4850 z jednoslotowym układem chłodzącym. Pomiary pokazały, że montaż pasywnego układu chłodzącego nie obniżył, ale też nie przyczynił się do wzrostu temperatury pracy karty. Jednak całkowicie wyeliminował szum wiatraczka. Wykorzystanie dodatkowego aktywnego chłodzenia Turbo Module obniżyło temperaturę pracy karty aż o połowę. Dodatkowo dwa wiatraczki Arctic Cooling były o 10 dB cichsze niż wentylator fabrycznego układu chłodzącego.

    Obraz

    Demontaż fabrycznego układu chłodzącego

    W tym warsztacie zdemontujemy fabryczny układ graficzny.

    Krok 1

    Zacznij od odkręcenia śrubek, które mocują fabryczny układ chłodzący do karty graficznej. W przypadku naszej karty było to 8 śrubek.

    Obraz

    Krok 2

    Odkręć śrubki mocujące radiator na układzie graficznym – w naszym przykładzie cztery. Śrubki mogą sprężynować i wyskoczyć z otworka. Po odkręceniu zdejmij śrubki razem z metalową ramką.

    Obraz

    Krok 3

    Obróć kartę radiatorem do góry. Odłącz kabel zasilający układ chłodzący.

    Obraz

    Krok 4

    Ostrożnie, ale zdecydowanie, oderwij układ chłodzący od karty. Jest on przyklejony do elementów karty taśmą lub pastą termoprzewodzącą.

    Krok 5

    Teraz należy wyczyścić chłodzone elementy. Zacznij od układu graficznego – należy dokładnie usunąć z niego pastę termoprzewodzącą. Użyj do tego spirytusu i papieru toaletowego (zamiast spirytusu możesz użyć płynu do czyszczenia styków). Usuń pastę i osusz układ z resztek spirytusu (niewysuszony po chwili odparuje sam).

    Obraz

    Krok 6

    Kości pamięci RAM (1) oraz szare układy sterowania napięciem (2) także przetrzyj spirytusem, aby usunąć ewentualne resztki taśmy lub pasty termoprzewodzącej.

    Obraz

    Montaż radiatorów pomocniczych

    W warsztacie pokażemy, jak zamontować radiatorki na kościach RAM i układach sterowania napięciem.

    Krok 1

    Wyczyszczone układy RAM oraz regulacji napięcia przetrzyj gumką do wycierania ołówka – zapewni to lepszą przyczepność radiatorom, które będziesz przyklejał w następnym kroku.

    Obraz

    Krok 2

    Do zestawu Arctic Cooling producent dołączył w sumie 12 radiatorów. Większe służą do chłodzenia układów regulacji napięcia, mniejsze do chłodzenia kości RAM.

    Obraz

    Krok 3

    Zacznij od przyklejenia radiatorów na kości układu zasilania. Posługując się nożykiem lub pęsetą, oderwij warstwę zabezpieczającą od taśmy przylepnej na spodzie radiatora.

    Obraz

    Krok 4

    Przyklej radiatory tak jak na zdjęciu, każdy lekko dociśnij do układu. Nie przejmuj się, jeśli radiatory lekko na siebie zachodzą.

    Obraz

    Krok 5

    Podobnie postępuj z radiatorami pamięci RAM. Przyklej kostki tak, aby blaszki radiatora były ustawione jak na zdjęciu:

    Obraz

    Montaż głównego radiatora

    Ostatnim etapem naszych działań będzie montaż głównego układu chłodzącego, potem wyczyścimy elementy karty.

    Krok 1

    Zacznij od zmierzenia odległości między środkiem układu graficznego a krawędzią karty. Jeśli zmierzona długość jest mniejsza niż 48 mm, musisz przesunąć główny radiator układu chłodzącego. Jeśli długość jest większa niż 48 mm, przejdź do kroku 3.

    Obraz

    Krok 2

    Poluzuj śrubki mocujące miedzianą bazę do reszty układu chłodzącego (będzie potrzebny bardzo cienki śrubokręt). Następnie przesuń bazę do przeciwnej pozycji i przykręć z powrotem.

    Obraz

    Krok 3

    Podstawa układu chłodzącego ma dwa zestawy otworów na śrubki – dla różnych kart graficznych. Zmierz odległość między środkami otworów na śrubki na swojej karcie graficznej (1), a następnie porównaj je z rozstawem otworów na układzie chłodzącym (2) i wybierz odpowiednie.

    Obraz

    Krok 4

    Usuń folię zabezpieczającą z taśmy klejącej na podstawce układu chłodzącego. Na wybrane otwory naklej silikonowe, przezroczyste podkładki.

    Obraz

    Krok 5

    Połóż układ chłodzący na stole i celując tak, aby otwory w podstawce układu chłodzącego pokryły się z otworami karty graficznej, połóż kartę graficzną na układzie chłodzącym:

    Obraz

    Krok 6

    Umieść w otworkach cztery śrubki dołączone do zestawu chłodzącego, nie zapominając o użyciu podkładek. Następnie lekko dokręć dwie śrubki znajdujące się bliżej złącza PCI-Express.

    Obraz

    Krok 7

    Wsuń dwie plastikowe podstawki między kartę graficzną a radiator, tak aby krawędź karty graficznej znalazła się w wyprofilowanej szczelinie.

    Obraz

    Krok 8

    Dociskając radiator do karty, odwróć całość. Następnie wsuń plastikowe bolce przez blaszki radiatora w podstawki, które przed chwilą zamocowałeś na karcie.

    Obraz

    Krok 9

    Ponownie odwróć kartę i przykręć śrubki – dokręcaj każdą ze śrubek o jeden obrót, a następnie przechodź do następnej. Zakończ, gdy poczujesz opór.

    Karta jest gotowa do zamontowania w komputerze. Pamiętaj, że jeśli podczas grania zaobserwujesz artefakty na obrazie albo obraz w ogóle zniknie, może to być znakiem, że pasywne chłodzenie się nie sprawdza. W takiej sytuacji należy poprawić cyrkulację powietrza w obudowie.

    Wybrane dla Ciebie