SoftwareDopasowanie Linuksa Ubuntu

    Dopasowanie Linuksa Ubuntu

    System Linux Ubuntu instaluje się łatwiej i szybciej niż Windows. Trzeba tylko pokonać niewielkie utrudnienia związane z polskojęzycznym interfejsem Ubuntu, dodać nowe konto użytkownika wraz z ustawieniem uprawnień, a także dopasować wygląd interfejsu do własnych upodobań.

    Dopasowanie Linuksa Ubuntu

    Nie wszystko po polsku? Oto recepta

    Poprawianie polszczyzny w interfejsie Ubuntu
    Jeżeli po instalacji systemu (zakładamy, że w czasie instalacji jako domyślny język interfejsu wybrałeś polski) nadal niektóre elementy interfejsu nie są w języku polskim, spróbuj wykonać następujące działania. Pamiętaj, że aby te działania odniosły skutek, komputer musi być podłączony do internetu.

    Krok 1

    Rozwiń menu System. Następnie kliknij Administracja i Języki.

    Krok 2

    Upewnij się, że w oknie Language Support na liście Default Language jest wybrany język polski. Następnie na liście: Supported Languages zaznacz dodatkowo domyślnie odznaczony wiersz polski i kliknij Apply lub OK. Jeżeli pojawi się okno z prośbą o wpisanie hasła, wpisz je.

    Obraz

    Krok 3

    Zobaczysz okno Downloading package files, w którym będzie wyświetlony pasek postępu pobierania. Poczekaj, aż system pobierze wszystkie niezbędne pliki językowe. Po pobraniu pakietów rozpocznie się ich instalacja, o czym zostaniesz poinformowany w oknie Applying Changes. Po zakończeniu instalacji pakietów kliknij w oknie Changes applied przycisk Close.

    Obraz
    Obraz

    Krok 4

    Pojawi się okno dialogowe z informacją o koniecznym ponownym uruchomieniu komputera. Kliknij przycisk Close, a następnie uruchom ponownie system. Po kolejnym uruchomieniu to, co dotychczas pozostawało anglojęzyczne, zostanie zmienione na polskojęzyczne.

    Obraz

    Zmiana graficznego motywu interfejsu

    Modyfikacja wyglądu interfejsu systemu
    Domyślnym graficznym środowiskiem Ubuntu jest GNOME. Jeżeli nie przepadasz za odcieniami brązu, którymi epatuje domyślny schemat graficzny systemu, a preinstalowane motywy graficzne ci nie wystarczają, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaaplikować odpowiadający twoim gustom motyw graficzny. Połączenie z internetem jest oczywiście niezbędne.

    Krok 1

    Uruchom przeglądarkę Firefox, domyślną przeglądarkę WWW w Ubuntu. (Jeżeli dbasz o regularne aktualizacje systemu – szczegóły na ten temat znajdziesz w archiwalnym artykule dotyczącym instalacji Ubuntu zamieszczonym na CD – to powinieneś już dysponować wersją 3. Firefoksa). Odwiedź stronę http://art.gnome.org/.

    Krok 2

    Na stronie, która się wyświetli w przeglądarce internetowej, kliknij odnośnik Application widoczny w menu po prawej stronie pod odsyłaczem: Desktop Themes.

    Obraz

    Krok 3

    Na kolejnej stronie zobaczysz listę graficznych motywów. Jeżeli któryś z motywów cię zainteresuje, kliknij jego nazwę, a następnie pobierz wybrany motyw – w naszym przykładzie jest to Cillop.

    Obraz

    Krok 4

    Z menu System wybierz Preferencje, a następnie Wygląd. W oknie: Preferencje wyglądu kliknij przycisk Zainstaluj, a następnie wskaż w oknie: Wybór motywu pobrany wcześniej plik z motywem GTK2-Cillop.tar.gz i kliknij Otwórz.

    Obraz
    Obraz
    Obraz

    Krok 5

    Zobaczysz okno: Motyw Cillop został zainstalowany. Jeżeli chcesz od razu zaaplikować pobrany motyw, kliknij Zastosuj nowy motyw.

    Obraz

    Dodawanie nowego użytkownika

    Nowe konto i określanie uprawnień
    Podczas instalacji systemu tworzone jest konto użytkownika głównego. Zakładamy, że to twoje konto. Ma ono specjalne uprawnienia. Z pewnością zauważyłeś, że gdy wybierzesz któreś narzędzie z menu Administracja, system pyta cię o twoje hasło. Taką możliwość – dostęp do narzędzi konfiguracyjnych i administracyjnych systemu – masz tylko ty. Oto jak utworzyć konto nowego użytkownika.

    Krok 1

    Rozwiń menu System i wybierz kolejno Administracja i Użytkownicy grupy.

    Obraz

    Krok 2

    Zobaczysz okno Ustawienia użytkowników. Zwróć uwagę, że przycisk Dodaj użytkownika, za którego pomocą możesz utworzyć kolejne konta użytkowników w systemie, jest nieaktywny. Kliknij przycisk Odblokuj, a następnie wpisz hasło do twojego konta użytkownika.

    Obraz

    Krok 3

    Przycisk Dodaj użytkownika w oknie Ustawienia użytkowników zostanie uaktywniony. Kliknij go zatem.

    Obraz

    Krok 4

    W nowym oknie Nowe konto użytkownika wypełnij pola Nazwa użytkownika i zdefiniuj użytkownikowi hasło, wypełniając pola Hasło użytkownika oraz Potwierdzenie. Możesz także zażądać od systemu, by hasło zostało automatycznie wygenerowane. W tym celu zaznacz opcję Wygenerowanie losowego hasła. W polu Hasło zostało ustawione na zobaczysz wygenerowane hasło. Jeżeli utworzone hasło ci nie odpowiada, możesz wygenerować kolejne, klikając przycisk Wygeneruj.

    Obraz

    Krok 5

    Domyślnym profilem użytkownika (jest on określany przez wybór pozycji z rozwijanej listy Profil) jest Desktop user. Jeżeli utworzysz konto z takim profilem, osoba, dla której konto jest tworzone, będzie mogła uruchamiać aplikacje użytkowe i zapisywać dokumenty w swoim domowym katalogu, ale narzędzia konfiguracyjne i administracyjne pozostaną dla niej niedostępne. Jeżeli zatem chcesz utworzyć komuś konto o uprawnieniach równych twoim, z listy Profil wybierz Administrator.

    Obraz

    Krok 6

    Oprócz wyboru profilu użytkownika możesz definiować stopień uprzywilejowania konta, samodzielnie określając uprawnienia. Kliknij zakładkę Uprawnienia użytkownika. Zobaczysz listę pól wyboru, z których każdemu jest przyporządkowane określone uprawnienie. Jeżeli chcesz użytkownikowi, któremu zakładasz konto, uniemożliwić np. korzystanie z napędu stacji dyskietek, odznacz pole wyboru Użycie napędów dyskietek. Oczywiście oprócz tego musi być odznaczone pole wyboru Administracja systemem. Zostawiając to pole puste, udostępniasz danemu użytkownikowi uprawnienia administratorskie, co spowoduje, że nawet gdy początkowo posiadacz zakładanego konta nie będzie mógł korzystać z napędu CD, to mając uprawnienia administratorskie, na powrót sobie taką możliwość uaktywni. Kliknij OK, by potwierdzić ewentualną zmianę uprawnień. Konto jest założone.

    Obraz

    Uaktywnij elastyczne okienka w Ubuntu

    Dobra karta graficzna = możliwość włączenia efektów
    Jeżeli masz w komputerze zainstalowaną kartę graficzną dostosowaną do standardu OpenGL (zdolną wyświetlać grafikę 3D), to możesz w Ubuntu aktywować nowy sposób wyświetlania interfejsu. Oto w jaki sposób to zrobić.

    Krok 1

    Z menu System wybierz Preferencje, a następnie Wygląd.

    Obraz

    Krok 2

    W oknie Preferencje wyglądu przejdź do zakładki Wizualne i zaznacz opcję Dodatkowe.

    Obraz

    Krok 3

    W oknie Zachowaj ustawienia kliknij przycisk Zachowaj ustawienia. Uwaga! Jeżeli w wyniku zmiany ekran stał się nieczytelny, nie panikuj. Po 40 sekundach zostaną automatycznie przywrócone poprzednie ustawienia.

    Obraz

    Przyspieszenie

    Konfiguracja menedżera Nautilus
    Nautilus jest domyślnym menedżerem plików – odpowiednikiem Eksploratora znanego z systemów Windows – w Ubuntu Linux. Ściślej rzecz biorąc, Nautilus jest domyślnym menedżerem dla graficznego środowiska GNOME, które z kolei jest domyślnym środowiskiem graficznym w Ubuntu. Szczególną cechą Nautilusa jest natychmiastowy podgląd zawartości przeglądanych plików. Przykładowo ikona pliku tekstowego w swojej grafice zawiera fragment tekstu pochodzącego z pliku, którego jest reprezentacją. Gdy najedziesz kursorem myszki na plik dźwiękowy, Nautilus automatycznie rozpocznie jego odtwarzanie itp. Niestety w przypadku słabszych komputerów ta cecha może na tyle znacznie obciążyć system, że przeglądanie zawartości dysków będzie przebiegało zbyt wolno. Oto recepta, jak przyspieszyć Nautilusa poprzez wyłączenie funkcji podglądu plików.

    Krok 1

    Otwórz okno dowolnego foldera (tym samym uruchomisz Nautilusa) i z menu Edycja wybierz pozycję Preferencje.

    Obraz

    Krok 2

    Pojawi się okno: Ustawienia zarządzania plikami, w którym przejdź do zakładki Podgląd.

    Obraz

    Krok 3

    Z listy Wyświetlanie tekstu wewnątrz ikon wybierz pozycję Nigdy, wyłączy to podgląd tekstu w ikonach, ale nieco przyspieszy wyświetlanie plików.

    Obraz

    Krok 4

    W analogiczny sposób postąp w sekcji Inne pliki z możliwością podglądu. Masz tu jednak większe pole manewru. Nautilus będzie działał najszybciej, jeżeli z listy Wyświetlanie miniaturek wybierzesz pozycję Nigdy. Z drugiej strony całkowita rezygnacja z podglądu nie musi być konieczna. Może wystarczy ograniczenie domyślnej wielkości plików, dla których podgląd jest tworzony. Graniczną wielkość plików określasz z rozwijanej listy Tylko dla plików większych niż. Oczywiście w takim przypadku nie może być wybrana pozycja Nigdy na liście Wyświetlanie miniaturek.

    Obraz

    Krok 5

    Kolejny etap przyspieszania Nautilusa to wyłączenie automatycznego odtwarzania plików audio. W sekcji Pliki dźwiękowy rozwiń listę Odsłuchiwanie plików dźwiękowych i podobnie jak w powyższych przypadkach, wybierz z niej pozycję Nigdy.

    Obraz

    Krok 6

    Ostatnim elementem, który wpływa na wydajność Nautilusa jest automatyczne przeliczanie liczby elementów w danym folderze. Również i tę funkcję można wyłączyć, wybierając z listy Określanie liczby elementów pozycję Nigdy.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie