Doping dla poczty
Oczekujesz więcej od swojego programu pocztowego? Poznaj możliwości Thunderbirda. Pokazujemy, jak ulepszać, dodawać i zmieniać, aby wycisnąć jak najwięcej z elektronicznego listonosza.
Sterowanie playerem z Thunderbirda
Ciekawym dodatkiem do programu pocztowego Mozilli jest FoxyTunes, który pozwala zarządzać odtwarzaczami multimedialnymi bezpośrednio z Thunderbirda. Za pomocą wtyczki możesz także ustawiać skróty klawiszowe i wyświetlać tytuł odtwarzanego utworu.
Krok 1
Skopiuj dodatek Foxytunes z płyty dołączonej do PC Formatu. W głównym oknie kliknij Narzędzia i wybierz Dodatki. W wywołanym oknie Dodatki kliknij Zainstaluj. Następnie w oknie dialogowym wskaż skopiowany wcześniej plik z dodatkiem, np.: foxytunes i kliknij Otwórz.
Krok 2
Na ekranie pojawi się następne okno Instalacja oprogramowania. Kliknij przycisk Zainstaluj. Po zainstalowaniu ukaże się okno Dodatki. W zakładce Instalacja kliknij przycisk Uruchom ponownie program Thunderbird. Aplikacja uruchomi się jeszcze raz automatycznie. W opisany sposób należy zainstalować wszystkie wybrane z płyty dodatki.
Krok 3
W głównym oknie programu (w dolnym prawym rogu) zobaczysz panel, który steruje różnymi odtwarzaczami z poziomu aplikacji Thunderbird. Program multimedialny wybierasz, klikając ikonkę z nutkami. Następnie w wyświetlonym menu zaznaczasz Player i na rozwiniętej liście wskazujesz zainstalowany w komputerze player, którym chcesz nawigować z okna Thunderbirda.
Kalendarz i planowanie zadań
Thunderbirda możesz wzbogacić o funkcjonalny kalendarz i harmonogram. Dodatek Lightning umożliwi zaplanowanie czekających zadań.
Krok 1
Zainstaluj rozszerzenie o nazwie Ligthning z płyty dołączonej do PC Formatu. Następnie uruchom ponownie aplikację Thunderbird. Po prawej stronie okna programu zobaczysz pasek (sidebar) z kalendarzem.
Krok 2
Teraz możesz skonfigurować rozszerzenie według swojego uznania. Na przykład, aby dodać nowe zadanie, kliknij Kalendarz w lewym dolnym rogu okna programu. W nowym oknie kliknij Nowe Wydarzenie.
Krok 3
W wywołanym oknie: Nowe wydarzenie: Zrobić zestawienie uzupełnij odpowiednie pola. Wpisz nazwę dla planowanego zadania, określ jego datę, cykliczność, przypomnienie, a także wprowadź opis. Zmiany zatwierdź przyciskiem Zapisz i zamknij. Zadanie zostało zaplanowane i pojawi się na liście wydarzeń w głównym oknie programu.
Więcej dostępnych sygnatur
Standardowo Thunderbird pozwala co prawda na stosowanie wielu sygnatur, ale są one przypisane do danego konta e-mailowego. Dzięki dodatkowi Signature Switch możesz mieć w każdej chwili dostęp do wszystkich podpisów i swobodnie ich używać.
Krok 1
Zainstaluj dodatek Signature Switch z płyty dołączonej do PC Formatu. Następnie kliknij Narzędzia i wybierz Dodatki. Na liście rozszerzeń zaznacz dodatek: Signature Switch i kliknij przycisk Opcje.
Krok 2
W nowym oknie Opcje Signature Switch kliknij przycisk Nowa, aby dodać sygnaturę. W kolejnym oknie: Ustaw sygnaturę w pole Opis wpisz nazwę, pod jaką będzie widniał na liście dodawany podpis, i kliknij ikonę z folderem. Następnie w wywołanym oknie Eksploratora Windows wskaż na dysku twardym plik ze stworzoną wcześniej sygnaturą.
Krok 3
Możesz także ustalić skrót dla danego podpisu oraz określić kilka reguł. Na przykład, żeby sygnatura była dodawana automatycznie, gdy wiadomość będzie adresowana do poszczególnej osoby. Po wprowadzeniu wszystkich parametrów kliknij OK.
Krok 4
Od tej chwili podczas wysyłania wiadomości możesz swobodnie zmieniać sygnatury według własnego zapotrzebowania. Wystarczy, że w oknie tworzenia listu klikniesz Opcje, Signature Switch i z listy wybierzesz jedną z wgranych wcześniej sygnatur.
Książka adresowa pod ręką
Contacts Sidebar to praktyczny dodatek, który lokuje książkę adresową jako panel w głównym oknie Mozilli (podobnie jak w Outlook Expressie). Dzięki rozszerzeniu zyskujesz szybki dostęp do wszystkich zgromadzonych adresów.
Krok 1
Zainstaluj dodatek o nazwie Contacts Sidebar z płyty dołączonej do PC Formatu. Po ponownym uruchomieniu programu zobaczysz w głównym oknie nowy panel z zawartością twojej książki adresowej.
Krok 2
Dzięki książce przybyło także kilka wygodnych funkcji. Możesz np. od razu napisać wiadomość do wybranej osoby. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy jeden z adresów i wybrać polecenie Napisz. Na ekranie pojawi się okno tworzenia nowej wiadomości z wypełnionym polem adresu.
Krok 3
Możesz także zdecydować, jakie dane będą wyświetlane w panelu książki adresowej. W tym celu kliknij ikonkę zaznaczoną na poniższym obrazku i wybierz interesujące cię pozycje.
Własna etykieta
Każdej otrzymanej wiadomości możesz nadawać poszczególne etykiety. Standardowo masz kilka opcji do wyboru. Pokażemy, jak etykietować listy oraz jak tworzyć własne etykiety.
Krok 1
W głównym oknie programu zaznacz jedną z otrzymanych wiadomości. Aby ją oznaczyć, kliknij przycisk Etykieta. Następnie z rozwiniętej listy wybierz jedną z dostępnych kategorii. List zostanie oznaczony kolorem wskazującym na jego przynależność do wybranej grupy.
Krok 2
Możesz tworzyć nowe etykiety. W naszym przykładzie stworzymy etykietę do oznaczania wiadomości z danymi adresowymi w treści listu. Kliknij Etykieta i wybierz Nowa etykieta.
Krok 3
W oknie Utwórz nową etykietę, w pole Etykieta wpisz nazwę tworzonej etykiety. Następnie kliknij przycisk z kwadracikiem i z wyświetlonej palety barw wybierz kolor, który będzie odpowiadał tworzonej etykiecie. Kliknij OK. Od tej chwili możesz używać nowego oznaczenia, tak jak pokazano w kroku 1.
Więcej informacji w widoku folderów
Jedną z głównych sekcji w Thunderbirdzie jest okno z nagłówkami wiadomości. W wersji standardowej znajdują się tam takie informacje, jak: temat, nadawca i data. Możesz to zmienić, dodając wzmiankę o poszczególnej wiadomości.
Krok 1
W głównym oknie programu kliknij Narzędzia i wybierz Opcje. W wywołanym oknie przejdź do zakładki Zaawansowane. Następnie zaznacz polecenie: Wyświetl nagłówki kolumn panelu folderów.
Krok 2
Teraz w głównym oknie Thunderbirda, w prawym górnym rogu okna z wiadomościami kliknij ikonę zaznaczoną na poniższym obrazku i z rozwiniętej listy wybierz dodatkowe informacje, które mają się pojawiać w oknie z nagłówkami listów (np. Nadawca, Data, Rozmiar).
Kopia zapasowa w Mozilla Thunderbird
W Thundebirdzie możesz w łatwy i wygodny sposób tworzyć kopię zapasową wiadomości. Wykorzystaj do tego rozszerzenie o nazwie MozBackup.
Krok 1
Zainstaluj program MozBackup z płyty dołączonej do PC Formatu. Uruchom instalator i w pierwszym oknie kliknij Next, w następnym zaznacz I accept the agreement i ponownie kliknij Next.
Krok 2
W kolejnych trzech oknach nie zmieniaj ustawień i kliknij Next, a następnie Install i Finish. Po zainstalowaniu program uruchomi się automatycznie. W pierwszym oknie kliknij Next. W następnym oknie zaznacz program z grupy Mozilla. W naszym przykładzie będzie to Mozilla Thunderbird. Kliknij przycisk Next.
Krok 3
W kolejnym oknie musisz wybrać profil w programie pocztowym, który ma zostać zarchiwizowany. Wybierzesz go w zakładce Select the profile you want to backup. W naszym przykładzie zaznaczyliśmy default. W sekcji Select file możesz zmienić miejsce zapisu pliku kopii na dysku twardym. Służy do tego przycisk Browse. Uwaga! Jeżeli masz uruchomiony program Mozilla Thunderbird, musisz go teraz zamknąć. Kliknij Next.
Krok 4
Program zapyta, czy chcesz zabezpieczyć kopię hasłem. Jeżeli klikniesz Tak, wprowadź hasło. Teraz możesz zdecydować, które elementy mają wchodzić w skład kopii zapasowej. Do wyboru masz między innymi: E-mails – wiadomości pocztowe, Address books – kontakty, Saved passwords – hasła. Kliknij Next.
Krok 5
Program stworzy kopię zapasową. Zakończ działanie aplikacji, klikając Tak. Aby przywrócić archiwum, należy powtórzyć kroki 1–5 i w kroku 3 zaznaczyć Restore profile. Pozostałe czynności wykonaj w opisany wcześniej sposób.