Dyski z dopalaczem
W tym miesiącu na płycie zamieściliśmy pełną wersję narzędzia do optymalizacji wydajności komputera JetDrive. Specjalizuje się ono w porządkowaniu i przyspieszaniu dysków twardych oraz rejestru.
Abelssoft JetDrive to bardzo prosty w obsłudze program, który pozwala przyspieszyć działanie dysków twardych. Program defragmentuje strukturę danych zapisanych na dyskach, defragmentuje chronione pliki systemowe i defragmentuje plik rejestru Windows. Pomoże zwłaszcza w wypadku zaśmieconego systemu.
Funkcje JetDrive 8.3
- Przywraca pierwotną wydajność komputera z zainstalowanym systemem Windows
- Wykrywa i automatycznie naprawia błędy znalezione na twardych dyskach
- Konsolidując pofragmentowane dane na dyskach, zwiększa wydajność peceta
- Specjalny algorytm defragmentuje rejestr, przyspieszając odczyt informacji tam zawartych
Krok 1
Etap 1 – wybór dysków
Po uruchomieniu programu wybierz dysk (lub dyski), który chcesz przyspieszyć.
Krok 2
Etap 2 – rejestr Windows
Oprócz dysków możesz dodatkowo zdefragmentować systemowy rejestr.
Krok 3
Etap 3 – defragmentacja
Po rozpoczęciu operacji przeprowadzana jest analiza, po której dyski zostają zdefragmentowane.
Krok 4
Etap 4 – zakończenie
Proces może być długotrwały, o jego zakończeniu zostaniesz poinformowany komunikatem.
Defragmentacja i optymalizacja krok po kroku
Obsługa programu nie jest skomplikowana, dzięki przejrzystemu interfejsowi użytkownika nauka jego obsługi trwa kilka chwil. Pokażemy, jak posługiwać się aplikacją.
Krok 1
Okno główne programu podzielono na dwie sekcje. W prawej wyświetlona jest lista zainstalowanych w komputerze dysków. Wszystkie są domyślnie zakwalifikowane do defragmentacji.
Krok 2
Na dole listy dostępna jest zaznaczona domyślnie opcja dodatkowa – Registry. Pozostaw pole zaznaczone, aby zdefragmentować systemowy rejestru.
Krok 3
W lewej sekcji okna, Memory overview, widoczny jest wykres pokazujący, ile wolnej przestrzeni pozostało na zaznaczonym dysku.
Krok 4
Aby uruchomić analizę i defragmentację, zaznacz na liście dyski, które chcesz przyspieszyć, a następnie kliknij przycisk Defrag. Proces może potrwać kilka godzin, najlepiej uruchomić optymalizację w czasie wolnym od pracy lub zostawić komputer włączony na noc.
Krok 5
W trakcie pracy możesz obserwować strukturę aktualnie defragmentowanego dysku. Na pasku widnieje informacja, ile czasu pozostało do zakończenia optymalizacji.
Krok 6
Kolory komórek pełnią funkcję informacyjną. Fixed oznacza część naprawioną (po usunięciu błędów), Fregmented – pofragmentowaną (wciąż przed optymalizacją), Defragmented – zdefragmentowaną, Ntfs reserved – niedostępną (zarezerwowaną dla systemu plików), Used – zajętą przez dane, Free – wolną, Working – aktualnie przetwarzaną.
Krok 7
Możesz zatrzymać proces, klikając przycisk Cancel. Po zakończeniu pracy zobaczysz komunikat – zamknij go, klikając OK.