TelekomunikacjaDzwoń tanio z wakacji

    Dzwoń tanio z wakacji

    Okres wakacyjnych wyjazdów zagranicznych to czas, gdy telefoniczne rozmowy międzynarodowe z najbliższymi mogą nas narazić na spore wydatki. Sprawdziliśmy, jak wysokie są koszty takich połączeń i czy można je obniżyć.

    Dzwoń tanio z wakacji

    Darmowe dzwonienie za granicę

    Od niedawna w Polsce można korzystać z usługi Reklamofon, która umożliwia darmowe dzwonienie na zagraniczne numery stacjonarne w 55 krajach i darmowe rozmowy z numerami komórkowymi w czterech egzotycznych miejscach, jak Indie, Hongkong. Jedynym wymogiem jest posiadanie komputera i oglądanie reklam na ekranie monitora w trakcie rozmowy. Aby zadzwonić, wejdź na stronę www.reklamofon.pl. Podaj swój numer stacjonarny oraz numer, z którym chcesz rozmawiać. Wybierz także sponsora rozmowy – reklama tej firmy będzie wyświetlona na ekranie monitora. Po chwili zadzwoni twój telefon stacjonarny. Po podniesieniu słuchawki usłyszysz sygnał nawiązywania połączenia z żądanym numerem. Po rozpoczęciu rozmowy pojawi się na ekranie komputera reklama oraz symbol zegara. Musisz kliknąć nań co 10 sekund, aby połączenie nie zostało zerwane. www.reklamofon.pl

    Podczas zagranicznej wycieczki najprościej jest dzwonić do Polski z telefonu komórkowego. Korzystasz wtedy z usługi roamingu. Opłaty za połączenia, SMS-y i transmisję danych w roamingu zależą od kraju pobytu i są znacznie droższe niż usługi krajowe. Dodatkowo opłata pobierana jest nie tylko za połączenia wykonywane, ale także odbierane. Jeśli uważasz, że będzie cię to kosztować zbyt dużo, dobrym sposobem na ograniczenie kosztów wakacyjnego telefonowania jest skorzystanie z usługi VoIP, czyli telefonii internetowej.

    Usługa roamingu

    Usługa roamingu jest zazwyczaj aktywowana w momencie zakupu karty SIM. W niektórych sieciach aktywujesz usługę, za darmo, wpisując w telefonie odpowiedni kod – dokładnych informacji szukaj na stronie operatora. Aby włączyć roaming w samym telefonie, nie musisz nic robić. W momencie przekroczenia granicy telefon sam wyszuka sieć (pod warunkiem że w urządzeniu jest ustawiona funkcja automatycznego szukania sygnału – domyślnie jest ona włączona, szczegółów szukaj w instrukcji telefonu), z którą podpisał umowę twój operator. Otrzymasz wówczas SMS powitalny, informujący o przyłączeniu do sieci oraz jej nazwie.

    Usługa roamingu jest zazwyczaj aktywowana w momencie zakupu karty SIM. W niektórych sieciach aktywujesz usługę, za darmo, wpisując w telefonie odpowiedni kod – dokładnych informacji szukaj na stronie operatora. Aby włączyć roaming w samym telefonie, nie musisz nic robić. W momencie przekroczenia granicy telefon sam wyszuka sieć (pod warunkiem że w urządzeniu jest ustawiona funkcja automatycznego szukania sygnału – domyślnie jest ona włączona, szczegółów szukaj w instrukcji telefonu), z którą podpisał umowę twój operator. Otrzymasz wówczas SMS powitalny, informujący o przyłączeniu do sieci oraz jej nazwie.

    Koszty połączeń komórkowych z Polską

    Obraz

    W krajach Unii Europejskiej od dwóch lat obowiązuje tzw. eurotaryfa regulująca wysokość opłat roa- mingowych. Przez ten czas koszty usług są systematycznie obniżane. Obecnie minuta połączenia wychodzącego nie może być droższa niż 0,46 euro, a połączenia przychodzącego – nie może przekroczyć 0,22 euro. Średnia cena SMS-a wynosi 0,28 euro. Pomyślne informacje mamy dla osób, które planują urlop na terenie Unii po pierwszym lipca tego roku. Tego dnia zaczną obowiązywać nowe, jeszcze niższe stawki – maksymalnie 0,43 euro za minutę połączenia przychodzącego i 0,19 euro za minutę połączenia wychodzącego. Cena SMS-a wyniesie 0,11 euro. Kolejna obniżka jest zaplanowana na rok 2011.

    A co z osobami, które na wakacje chcą wyjechać dalej niż do krajów wspólnoty? Muszą się przygotować na znacznie wyższe wydatki, które nie są regulowane przez żaden organ, a jedynie przez umowy roa- mingowe między naszym operatorem a siecią komórkową w kraju, w którym przebywają. Najdroższe są rozmowy wykonywane z egzotycznych krajów, np. Tunezji, Egiptu. Ceny SMS-ów wynoszą od 1 do 2 zł. Szczegółowe informacje znajdziesz w cenniku twojej taryfy na stronie internetowej operatora. Przykładowe ceny roamingu przedstawiamy w tabelce „Ceny połączeń komórkowych (w roamingu) z Polską z różnych krajów świata”.

    Jeśli obawiasz się, że po powrocie z wakacji otrzymasz wysoki rachunek za telefon, pomyśl o zakupie karty SIM w taryfie pre-paid. W tym przypadku koszty roamingu mogą być wyższe niż w abonamencie (ale np. w Orange i Play są takie same bez względu na taryfę), za to zyskasz pełną kontrolę nad tym, ile wydajesz na połączenia. Przebywając za granicą, kartę możesz doładować np. za pomocą internetowego konta w banku lub korzystając z uprzejmości znajomych w kraju. Z używaniem taryfy pre-paid za granicą wiąże się jednak trochę niewygodna procedura wykonywania połączeń. Nie wystarczy zwyczajnie wybrać numer telefonu. Musisz najpierw wpisać odpowiedni kod, zawierający m.in. numer telefonu, pod który chcesz zadzwonić. Po chwili twój telefon zadzwoni, a po odebraniu zostanie nawiązane połączenie z żądanym numerem. Szczegóły, m.in. dokładną treść kodu, znajdziesz na stronie swojego krajowego operatora.

    Ustawienia sieci

    Roaming będzie działał automatycznie, pod warunkiem że w telefonie jest włączona opcja automatycznego wyboru sieci. Gdy ta usługa jest nieaktywna, po wyjeździe z kraju telefon wciąż będzie próbował nawiązać kontakt ze swą miacierzystą siecią, co ze względu na brak zasięgu będzie niemożliwe. Aby skontrololować stan tej opcji, musisz sprawdzić ustawienia telefonu. Na przykład w urządzeniach Nokia wybierz menu Ustawienia, następnie Telefon, a na końcu Sieć. W polu Wybór operatora powinien widnieć napis Automatyczny.

    Ile za dzwonienie przez internet

    Koszty wakacyjnego telefonowania pozwalają obniżyć usługi telefonii internetowej VoIP. Najpopularniejszą jest Skype, który działa na podobnej zasadzie co komunikator Gadu-Gadu, ale rozmowy prowadzone są nie w formie tekstowej, lecz głosowej. O korzystaniu ze Skype’a przeczytasz w artykule zamieszczonym na płycie, a test czterech najpopularniejszych komunikatorów znajdziesz w dziale Internet w tym numerze PC Formatu.

    Każdy komunikator VoIP umożliwia darmowe rozmowy z innymi użytkownikami tego komunikatora. Ale telefonia internetowa pozwala także dzwonić na numery stacjonarne i komórkowe. Te usługi nie są już darmowe, ale bardzo konkurencyjne cenowo wobec połączeń w roamingu, a nawet krajowych połączeń telefonicznych. Co ważne, na cenę połączeń nie ma wpływu to, gdzie przebywasz. Niezależnie od tego, czy dzwonisz z USA, Egiptu czy Poznania, cena połączenia z polskimi numerami będzie zawsze taka sama. Koszty połączeń z polskimi numerami stacjonarnymi są u większości dostawców usługi VoIP zbliżone – wynoszą około 8 groszy za minutę.

    Obraz

    Ceny połączeń z komórkami – od 25 do 40 groszy za minutę. Wyjątkiem jest Skype, gdzie za rozmowy z komórkami trzeba płacić prawie 1 zł za minutę. Przykładowe ceny połączeń z różnymi krajami świata prezentujemy w tabeli „Ceny połączeń z polskimi numerami stacjonarnymi i komórkowymi w sieciach VoIP”.

    Warunki korzystania z VoIP

    Aby móc dzwonić na stacjonarne i komórkowe numery telefoniczne za pomocą VoIP-a, musisz wybrać jednego z dostawców usługi, założyć u niego konto (potrzebne jest ono także do darmowych rozmów z innymi użytkownikami komunikatora) oraz zasilić je środkami – tak jak w przypadku telefonów pre-paid. Nie musisz podpisywać żadnej umowy, a założenie konta jest darmowe. Konto można zasilać przekazem pocztowym, przelewem bankowym, przelewem online, kupując kod w terminalu elektronicznym lub wysyłając SMS. Dostępne sposoby zapłaty mogą się różnić w zależności od wybranego dostawcy VoIP.

    Wyszukiwarki hot-spotów

    Do korzystania z VoIP potrzebny jest komputer podłączony do internetu. Na komputerze musi być zainstalowany klient komunikatora, czyli oprogramowanie udostępnione przez dostawcę VoIP. Dostęp do sieci w miejscu zakwaterowania podczas wakacji najprościej uzyskać dzięki tzw. hot-spotom. Są to miejsca, w których można się łączyć z internetem bezprzewodowo. Wystarczy połączyć się z taką siecią za pomocą laptopa lub smartfonu z modułem WLAN. Hot-spoty często można znaleźć w centrach informacji turystycznej, kawiarniach, bibliotekach, muzeach i na lotniskach. Jednak nie wszystkie są darmowe oraz nie wszystkie umożliwiają korzystanie z usług VoIP. Za pomocą internetowych wyszukiwarek hot--spotów (adresy w ramce) możesz wyszukać te znajdujące się w okolicy miejsca wypoczynku. Niestety, nie ma gwarancji, że wszystkie dane będą aktualne.

    Zamiast z hot-spotu możesz też skorzystać z kawiarenki internetowej, której usługi i tak będą tańsze niż wykonywanie połączeń w roamingu. Pamiętaj, aby na komputerze w kawiarence nie zapisywać hasła dostępu do konta VoIP, bo może ono zostać przejęte przez postronną osobę i zgromadzone na koncie środki przepadną. Przed zakończeniem korzystania z komputera wyloguj się z klienta VoIP.

    Wybrane dla Ciebie