SoftwareGraj z pingwinem!

    Graj z pingwinem!

    Linuksowi zarzuca się często, że nie da się w nim pograć w prawdziwe gry, a użytkownikom zostaje jedynie pasjans lub saper. Nieprawda! Zobacz sam, jak uruchomić w tym systemie większość nowych, światowej klasy tytułów. Na brak emocji nie będziesz mógł narzekać.

    Graj z pingwinem!

    Z tego, że wielu fanów Linuksa jest jednocześnie graczami, zdają sobie sprawę programiści ze znanych firm. Wystarczy wymienić studia gier: Epic i idSoftware. Tworzone przez nie silniki gier, napędzające ich największe hity – Unreal Tournament i Quake, są używane także w innych tytułach, np. Enemy Territory: Quake Wars.

    Te i wiele innych gier można zainstalować po pobraniu i uruchomieniu specjalnej wersji instalatora, a następnie uruchomić jak każdą inną aplikację w systemie. Do Linuksa powstało także wiele świetnych, open-source’owych tytułów, o których piszemy w ramce „Graj za darmo!”. W artykule pokażemy zaś, jak za pomocą aplikacji Wine poradzić sobie z grami dostępnymi tylko do Windows.

    Musisz się jednak liczyć z tym, że nie każdą najnowszą grę uruchamianą przez Wine będzie można w pełni wykorzystać. Dokładną listę zgodności znajdziesz pod adresem http://appdb.winehq.org/, a tymczasem przyjrzyj się, jak przygotować najnowszą wersję Ubuntu, 8.04 LTS, do rywalizacji.

    Przed podjęciem dalszych działań upewnij się, że masz zainstalowane i poprawnie skonfigurowane sterowniki do karty graficznej!

    Instalacja i konfiguracja programu Wine

    Program Wine jest bardzo często aktualizowany. Odbywa się to średnio 2–3 razy na miesiąc. Najnowszą wersję możesz pobrać i zainstalować, jak każdy inny program w Ubuntu, za pomocą menedżera oprogramowania.

    Instalacja środowiska uruchomieniowego Wine

    Zaprezentowany w tym warsztacie opis instalacji programu Wine dotyczy wersji 0.9.58, dostępnej w Ubuntu 8.04. Oto kolejne kroki procesu instalacji:

    Krok 1

    Z paska głównego wybierz: System, Administracja, Menedżer pakietów Synaptic. W otwartym oknie programu kliknij przycisk Odśwież, aby zaktualizować listę pakietów.

    Obraz

    Krok 2

    Po zakończeniu tej czynności kliknij przycisk Szukaj. W wyświetlonym oknie, w polu Szukaj wpisz wine i wciśnij klawisz [Enter].

    Obraz

    Krok 3

    Synaptic przedstawi wyniki wyszukiwania. Na liście kliknij prawym klawiszem myszy pozycję wine i z menu kontekstowego wybierz Zaznacz do instalacji. Aplikacja wyświetli okno z pytaniem, czy chcesz dokonać dodatkowych niezbędnych zmian. Kliknij przycisk Zaznacz, aby nakazać pobranie wymaganych pakietów.

    Obraz
    Obraz

    Krok 4

    W głównym oknie Synaptica kliknij Zastosuj. Pojawi się okno z pytaniem, czy dokonać zmian. Potwierdź, klikając ponownie Zastosuj. Odczekaj chwilę, aż program pobierze i zainstaluje niezbędne składniki. Może to potrwać kilka minut (do pobrania jest ok. 50 MB).

    Obraz

    Krok 5

    Po ukończeniu instalacji ukaże się komunikat Zastosowano zmiany. Kliknij przycisk Zamknij, po czym zakończ także aplikację Synaptic. Gotowe. Wine został zainstalowany.

    Obraz

    Konfiguracja Wine do pracy z bibliotekami DirectX

    Środowisko Wine ma własny zestaw bibliotek DirectX 9, który wystarcza do uruchamiania większości aplikacji, także gier. Wgranie pełnej wersji tego zestawu bibliotek jest jednak często panaceum na niedziałające z domyślną instalacją Wine gry. Poświęć zatem klika minut na konfigurację Wine, a także poprawne ustawienie karty dźwiękowej i graficznej.

    Krok 1

    Z menu Ubuntu wybierz Aplikacje, Wine, Konfiguracja Wine. W wyświetlonym oknie Konfiguracja wine przejdź do zakładki Grafika. W sekcji Direct3D z listy Obsługa Vertex Shader wybierz Sprzętowa. Zaznacz także opcję Obsługuj Pixel Shader.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Przejdź następnie do zakładki Dźwięk. Ponieważ otwierasz zakładkę pierwszy raz, ujrzysz komunikat: Nie wybrano sterownika dźwięku. Kliknij OK, po czym upewnij się, że na prezentowanej liście, w sekcji Wybór sterownika jest zaznaczona opcja Sterownik ALSA. Jeśli nie, zaznacz ją.

    Obraz

    Krok 3

    Skonfiguruj DirectSound tak, aby w pełni wykorzystywał twoją kartę dźwiękową. W sekcji DirectSound, z listy Przyspieszenie sprzętowe wybierz Pełne, pozostawiając resztę opcje jak na poniższym obrazku.

    Obraz

    Krok 4

    Czas skonfigurować DirectX. Kliknij zakładkę Biblioteki i z listy Nowa reguła dla biblioteki wybierz d3d8, po czym kliknij przycisk Dodaj.

    Obraz

    Krok 5

    Dodany wpis pojawi się w polu Istniejące reguły poniżej. Kliknij przycisk Edycja i w okienku Edycja reguły zaznacz Tylko wbudowana. Kliknięciem OK zamknij okno, po czym w głównym oknie Konfiguracje Wine przyciskiem Zastosuj zachowaj wprowadzone zmiany. Zamknij konfigurację Wine, klikając OK.

    Obraz
    Obraz

    Krok 6

    Włóż do napędu płytę dołączoną do bieżącego wydania PC Formatu. Po chwili ukaże się okno menedżera plików z jej zawartością. Otwórz kolejno katalogi: Uzupełnienia, Konfiguracja Wine, po czym kliknij dwukrotnie ikonę wine_konfiguracja.txt, by wyświetlić zawartość pliku w edytorze gedit.

    Obraz

    Krok 7

    W oknie edytora kliknij ikonę Otwórz. Uruchomisz okno: Wybór pliku do otwarcia, w którym kliknij najpierw ikonę pliku, co spowoduje wyświetlenie się pola Położenie. Wpisz w nim ~/.wine/user.reg, po czym wciśnij klawisz [Enter]. Wskazany plik wyświetli się w nowej zakładce gedita.

    Obraz
    Obraz
    Obraz

    Krok 8

    Kombinacją klawiszy [Ctrl]+[F] przywołaj okno wyszukiwania, po czym w polu Wyszukiwany tekst wpisz d3d8 i kliknij przycisk Znajdź. Szukany ciąg zostanie podświetlony jak na przykładzie.

    Obraz
    Obraz

    Krok 9

    Wróć do edycji pliku z naszego CD, klikając zakładkę wine_konfiguracja.txt. Wciśnij klawisze [Ctrl]+[A], by zaznaczyć cały tekst, po czym skopiuj go klawiszami [Ctrl]+[C]. Przejdź znów do edycji pliku user.reg. Dodaj, wciskając klawisz [Enter], nową linię poniżej wyszukanego wyrażenia i kombinacją klawiszy [Ctrl]+[V] wklej skopiowany wcześniej tekst. Po tej operacji plik powinien wyglądać jak poniżej:

    Obraz

    Krok 10

    Zapisz plik kombinacją klawiszy [Ctrl]+[S] i zamknij edytor. Wróć do okna menedżera plików, kliknij przycisk Góra, po czym przejdź do katalogu DirectX 9.0c i dwukrotnie kliknij plik DXSETUP.EXE. Uruchomi to instalator DirectX 9 w środowisku Wine.

    Obraz
    Obraz
    Obraz

    Krok 11

    Postępuj zgodnie z instrukcjami instalatora, głównie klikając przycisk Dalej, a na ostatnim ekranie Zakończ. Biblioteki DirectX są gotowe do użycia.

    Instalacja wybranej gry

    Wypróbuj, czy ulubiona gra działa. Rozpocznij eksperymenty od nieco starszych tytułów, np. sprzed pół roku. Najnowsze pozycje zwykle nie są jeszcze dostatecznie „rozpracowane” przez twórców Wine, więc mogą się pojawiać błędy w ich działaniu. Dobrze działającą grą jest Need For Speed: Hot Pursuit 2. Oto, jak ją uruchomić.

    Krok 1

    Włóż płytę z grą do napędu. Po chwili ukaże się okno z komunikatem. Kliknij przycisk Uruchom.

    Obraz

    Krok 2

    W przypadku niektórych gier Wine może nie być w stanie zainicjować automatycznej instalacji. Wtedy zostanie po prostu otwarte okno menedżera plików z zawartością płyty. Jeśli tak się stanie, kliknij dwukrotnie plik instalacyjny, najczęściej setup.exe, by rozpocząć instalację.

    Obraz

    Krok 3

    Postępuj zgodnie ze wskazówkami instalatora, jakbyś instalował grę w Windows. Zwróć uwagę, że nawet domyślna ścieżka instalacyjna jest taka jak w XP. Pozostaw ją w takiej postaci – Wine sam zamapuje ją na odpowiedni folder w twoim katalogu domowym (domyślnie wirtualny dysk C:\ jest katalogiem ~/.wine/drive_c).

    Obraz

    Krok 4

    Po ukończeniu instalacji nie pozostaje nic innego, jak zacząć rozgrywkę. Z paska głównego wybierz kolejno: Aplikacje, Wine, Programy, EA Games, Need for Speed Hot Pursuit 2, Need for Speed Hot Pursuit 2, aby uruchomić pisaną dla Windows grę… pod Linuksem.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie