InternetInfografika - jaki program wybrać i jak ją zrobić?

    Infografika - jaki program wybrać i jak ją zrobić?

    Ciekawa, przyciągająca uwagę infografika pozwala szybko zwiększyć oglądalność np. bloga. Możesz ją utworzyć bez pomocy grafika, używając bezpłatnego edytora dostępnego w internecie.

    Infografika - jaki program wybrać i jak ją zrobić?

    Jednym z najlepszych dostępnych w internecie darmowych edytorów interaktywnych infografik jest Infogr.am. Atrakcyjna animacja towarzyszy kreśleniu wykresów oraz rozmieszczaniu innych elementów gotowej wizualizacji. Wykresy są interaktywne – można na przykład zdefiniować opis, który pojawi się po wskazaniu jednej z prezentowanych zmiennych. Dzięki temu projekty wykonane w serwisie są dynamiczne, w przeciwieństwie do typowych infografik, które bazują na statycznych formach prezentacji.

    Oczywiście wszystkie animacje są projektowane z wykorzystaniem standardu HTML5 – nie jest wykorzystywany przestarzały plugin Flash, więc działają one tak samo dobrze na pececie, jak i na platformach mobilnych. Do tabeli powiązanej z wykresem można wkleić cały arkusz Excela, co bardzo ułatwia przeniesienie do internetu wykresów zaprojektowanych z myślą o dokumentach MS Office. W płatnej wersji serwisu (dostęp kosztuje 15 dol. miesięcznie) do wykresu możesz podłączyć arkusz kalkulacyjny z Dokumentów Google.

    Krok 1

    Założenie konta w serwisie https://infogr.am sprowadza się do podania loginu, hasła i adresu e-mail. Aby stworzyć infografikę, kliknij Create. W kolejnym kroku wybierz szablon infografiki, którego chcesz użyć. Projekty dostępne w darmowej wersji znajdziesz w pierwszych trzech rzędach miniatur. Za pomocą zakładek widocznych na górze strony możesz wybrać np. szablony wykresów, a następnie wybrać rodzaj wykresu.

    Obraz

    Krok 2

    Na szablonie zamarkowane sa podstawowe elementy infografiki (tytuł, wykres itp.). Aby zmodyfikować treść, kliknij element dwa razy. Edytor wykresów połączony jest z arkuszem kalkulacyjnym, do którego można wkleić dane z Excela. Możesz też zaimportować cały plik, klikając ikonę Prześlij.

    Obraz

    Krok 3

    Styl wykresu jest dostosowany do wybranego szablonu. Możesz go jednak dopasować do własnych potrzeb. Kliknij Settings, aby wejść do panelu ustawień, gdzie znajdziesz opcje kolorystyczne, a także suwak pozwalający ustawić wielkość wykresu, np. 555px, oraz zatytułować osie X i Y.

    Obraz

    Krok 4

    Do infografiki możesz dodawać kolejne elementy. Paletę modułów znajdziesz z lewej strony infografiki. Oprócz dodania kolejnych wykresów (1) i pól tekstowych (2) możesz przesłać plik ze zdjęciem (3) czy osadzić wideo (4). Dostępna jest także funkcja dodawania interaktywnych map (5) służąca do prezentowania statystyk przestrzennych. W bezpłatnej wersji dostępna jest tylko mapa świata.

    Obraz

    Krok 5

    Zaznacz miejsce między blokami infografiki, w którym chcesz dodać mapę, i kliknij ikonę Add Map w menu podręcznym, które się wyświetli. Następnie zaznacz rodzaj mapy (World), kliknij Insert, a następnie kliknij dwa razy mapę na podglądzie Double click to edit, aby przejść do edycji i uzupełnić dodaną mapę informacjami związanymi z tematem infografiki.

    Obraz

    Krok 6

    Z kolumny English title możesz wybrać nazwy krajów, które będą zaznaczone na mapie. Z kolei w kolumnie Value podaj wartość liczbową, w która będzie wyświetlać się po wskazaniu kraju myszą. Kolumna Label pozwala wpisać tekst, który będzie pokazywał się zamiast angielskiej nazwy państwa.

    Obraz

    Krok 7

    Gdy infografika jest wypełniona treścią, trzeba skonfigurować parametry prezentacji, aby dostosować układ do strony WWW. W tym celu kliknij ikonę Infographic settings w głównym oknie edytora i za pomocą suwaka Width dostosuj szerokość infografiki do własnych potrzeb. Korzystając z płatnego konta, możesz umieścić na infografice np. logo własnej strony.

    Obraz

    Krok 8

    Jeśli chcesz zobaczyć podgląd infografiki, kliknij ikonę z symbolem oka. Gdy infografika będzie gotowa, naciśnij przycisk Publish, a następnie Publish for everyone. W oknie, które się pojawi, znajdziesz odnośnik do swojego projektu. Jeśli chcesz umieścić stworzoną infografikę na swojej stronie lub blogu, kliknij zakładkę Embed i skopiuj kod HTML widoczny w okienku poniżej.

    Obraz

    Tworzenie infografiki w serwisie Ease.ly

    Edytor infografik Easel.ly nie tylko pozwala na korzystanie z gotowych szablonów, ale także ma rozbudowany edytor, który umożliwia tworzenie własnych projektów. Do dyspozycji jest olbrzymia baza elementów graficznych, z których można składać bardzo atrakcyjne infografiki. Oprócz obrazków do wykorzystania w roli tła są to profesjonalnie przygotowane grafiki wektorowe
    w formie ikonek czy symboli, które przydają się podczas ilustrowania informacji. Nie brakuje także atrakcyjnie zaprojektowanych strzałek. Oczywiście dostępny jest także edytor wykresów, do którego można wklejać dane z Excela.

    Krok 1

    Założenie konta sprowadza się do podania e-maila oraz hasła. Po wejściu do aplikacji możesz wybrać jeden z dostępnych szablonów albo utworzyć własną infografikę od zera, korzystając z bazy graficznych elementów serwisu Easel.ly. W warsztacie pokażemy drugi ze sposobów. Na stronie startowej aplikacji kliknij pole Start fresh.

    Obraz

    Krok 2

    Aby usunąć widoczne na palecie elementy z opisem interfejsu, kliknij menu Clear i naciśnij przycisk o tej samej nazwie Clear. Teraz naciśnij backgronuds, aby dobrać tło. W pierwszej kolejności zaznacz proporcje tła, w przypadku infografiki, która ma być przewijana w pionie, a następnie złap tło i przeciągnij je do obszaru roboczego.

    Obraz

    Krok 3

    Najważniejsze elementy graficzne, z których zbudujesz swój projekt, są ukryte pod przyciskiem Objects. Jeśli go klikniesz, pojawi się pasek wyboru. Wskaż pole choose category, aby rozwinąć listę tematyczną. Znajdziesz na niej m.in. kategorię banners, w której znajdziesz grafikę tytułową. Własne obiekty graficzne można przesyłać za pomocą opcji upload.

    Obraz

    Krok 4

    Elementy z palety dodaje się, przeciągając je do obszaru roboczego. Aby na banerze umieścić napis, kliknij Text i przeciągnij ikonę Title na wybrany wcześniej podkład. Narzędzia pozwalają zmienić kolor, czcionkę a także przezroczystość tekstu – służy do tego suwak opacity. Jeśli chcesz umieścić wykres, kliknij przycisk charts i wybierz jeden z dostępnych stylów.

    Obraz

    Krok 5

    Modyfikacja danych do wykresu jest możliwa do dwukrotnym kliknięciu podglądu. Dane można skopiować z własnej tabeli, ale nie ma możliwości importu pliku Excela. Po zakończeniu edycji infografiki kliknij Save, aby zapisać projekt. W celu publikacji możesz infografikę pobrać w formie pliku PNG lub PDF – kliknij Download. W menu Share są narzędzia, które pozwalają pobrać kod HTML lub link umożliwiający osadzenie projektu na stronie WWW.

    Google Developers Chart

    Obraz

    Adres: https://developers.google.com/chart/
    Aplikacja bazująca na API Google JavaScript. Pozwala tworzyć różnorodne wykresy i animacje związane z wykreślaniem danych, a także projektować wykresy interaktywne, które użytkownik może zmieniać w przeglądarce, np. podstawiając własne dane albo wybierając zakres danych do wizualizacji. Wykresy tworzy się przez kodowanie ich za pomocą komend tekstowych w pliku HTML5. Na stronie dostępne są szczegółowe wyjaśnienia dotyczące definiowania stylów wykresu. Dużą pomocą są przykładowe wykresy z kodem źródłowym. Zaletą wykresów tworzonych za pomocą aplikacji z platformy Google Developers jest możliwość pełnego zintegrowania wizualizacji danych z własną treścią.

    Dipity – interaktywna oś czasu

    Obraz

    Adres: http://www.dipity.com/
    W serwisie możesz zaprojektować interaktywną oś czasu. Możesz wstawić zdjęcie i opis, jest także miejsce na link do źródła i lokalizację geograficzną. Wprawdzie brakuje tu narzędzia do tworzenia wykresów, ale można je zaprojektować w innej aplikacji i zaimportować w formie pliku graficznego. Zaletą są alternatywne sposoby przeglądania osi czasu, np. w formie karuzeli obrazków czy listy. Gotową prezentację można osadzić na stronie WWW.

    Venngage – animowane wykresy

    Obraz

    Adres: http://venngage.com
    Aplikacja przeznaczona do projektowania wykresów oraz infografik. Jej zaletą jest bardzo przejrzysty interfejs edytora oraz duża baza profesjonalnie zaprojektowanych elementów graficznych. Warto zwrócić uwagę także na rozbudowaną bibliotekę nagłówków do infografik oraz duży wybór czcionek. Gotowe projekty są dynamiczne, po wskazaniu wykresu uruchamia się dyskretna animacja. W infografikach można osadzać multimedia. Twórcy udostępniają także moduły służące do sondowania opinii internautów.

    Wybrane dla Ciebie