Temat numeruInspekcja programów

    Inspekcja programów

    Luki w nieaktualnych aplikacjach mogą zostać wykorzystane przez złośliwy kod do zaatakowania komputera. Aby mieć pewność, że wszystkie poprawki i aktualizacje są zainstalowane w systemie, warto skorzystać z pomocy darmowego narzędzia Secunia PSI.

    Inspekcja programów

    Secunia PSI (Personal Software Inspector) na bieżąco monitoruje wszystkie zainstalowane w systemie aplikacje i usługi, porównując ich wersje z tymi znajdującymi się internetowej bazie danych producenta programu. Wykrycie niezgodności oznacza istnienie potencjalnego zagrożenia dla bezpieczeństwa. Wtedy do akcji wkracza system automatycznych aktualizacji, który samodzielnie dobiera uaktualnienia, wysyła je na dysk komputera użytkownika i instaluje. Dzięki wykorzystaniu w tym procesie serwerów Secunii przeprowadzaniu aktualizacji nie towarzyszą jakiekolwiek przykre niespodzianki, np. instalacja niechcianych pasków narzędziowych do przeglądarki, które często doklejane są w trakcie nieuważnej instalacji darmowych programów.

    Funkcje programu

    • Automatycznie aktualizuje zainstalowane aplikacje
    • Ma dostęp do tysięcy aktualizacji w internetowej bazie danych
    • Informuje o statusie bezpieczeństwa aplikacji
    • Wykrywa aplikacje pozbawione wsparcia technicznego

    Krok 1

    Analiza zasobów
    Po uruchomieniu Secunia PSI przeprowadza analizę systemu pod kątem aktualności aplikacji.

    Krok 2

    Instalacja
    Po zakończeniu skanowania pobierane są i instalowane najnowsze aktualizacje programów.

    Obraz

    Krok 3

    System aktualny
    Gdy program ukończy pracę, można bezpiecznie korzystać z systemu i ulubionych aplikacji.

    Obraz

    Aktualizacja programów

    Obsługa programu Secunia PSI została maksymalnie uproszczona. Przejrzysty interfejs i intuicyjny mechanizm automatycznego wyszukiwania uaktualnień powodują, że nawet mniej obeznani użytkownicy będą w stanie skorzystać ze wszystkich funkcji aplikacji.

    Krok 1

    Po zakończeniu standardowej instalacji pojawi się okno PSI Setup, sygnalizujące możliwość natychmiastowego uruchomienia programu. Aby zainicjować jego działanie, naciśnij przycisk Tak. Może się jeszcze wyświetlić okno z informacją o konieczności zainstalowania Microsoft Update. Naciśnij wówczas przycisk Install Microsoft Update i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na stronie WWW.

    Krok 2

    Po wstępnej analizie dysku systemowego wywołane zostanie główne okno programu, w którym pojawi się komunikat o potrzebie przeprowadzenia pierwszego skanowania. Wyszukane zostaną nieaktualne i w związku z tym potencjalnie niebezpieczne aplikacje. Aby rozpocząć kilkuminutowe skanowanie systemu, kliknij przycisk Scan now.

    Obraz

    Krok 3

    Po zakończeniu skanowania wyświetlone zostaną ikony wszystkich znalezionych aplikacji z podziałem na te wymagające uaktualnienia Programs that need updating i te, które w danej chwili nie potrzebują aktualizowania Up-to-date programs. Możesz włączyć się widok szczegółowy. W tym celu rozwiń menu Settings i zaznacz opcję Detailed view.

    Obraz

    Krok 4

    Jeśli podczas instalacji programu Secunia PSI pozostawiłeś zaznaczone pole Update programs automatically, poszukiwanie aktualizacji programów, Updating, rozpocznie się automatycznie. Proces aktualizacji wymaga synchronizacji danych z serwerami firmy Secunia, stąd też niezbędne jest aktywne połączenie z internetem.

    Obraz

    Krok 5

    Stan instalacji nowych wersji poszczególnych aplikacji możesz skontrolować dzięki informacjom w kolumnie Status, np. Updating oznacza, że właśnie sprawdzana jest dostępność nowych aktualizacji. Naciśnij Click to update, by ręcznie uruchomić aktualizację. Z czasem zmianie ulegnie znajdująca się w górnej części okna ocena Secunia System Score. Im wyższy wynik, tym lepiej chroniony jest twój system.

    Krok 6

    Każdy poprawnie zaktualizowany program zostanie oznaczony w kolumnie Status jako Up-to-date.

    Obraz

    DODAWANIE WŁASNYCH PROGRAMÓW DO BAZY

    Mechanizm skanowania programu Secunia PSI poszukuje programów wymagających uaktualnienia w oparciu o bazę aplikacji przechowywaną na serwerach firmy Secunia. Pomimo częstego aktualizowania tej listy może się zdarzyć, że jeden z używanych programów jeszcze na niej nie figuruje – a brak rekordu w bazie oznacza jego pominięcie podczas skanowania. Jeśli wydaje ci się, że twój program nie został dotąd uwzględniony przez autorów, w każdej chwili możesz zgłosić to firmie Secunia. Służy do tego specjalny formularz wywoływany poprzez kliknięcie odnośnika <Add program> .

    Ręczna kontrola przestarzałych aplikacji

    Program Secunia PSI potrafi dokładnie wskazać, które z zainstalowanych programów nie są już wspierane przez producentów. Dzięki temu łatwo zidentyfikujesz te, których nie da się już aktualizować, a które posiadają nowe, ulepszone wersje.

    Krok 1

    Oprócz nazw programów w poszczególnych kolumnach widocznych w oknie głównym znajdziesz szczegółowe informacje: Installed version – aktualnie zainstalowana wersja aplikacji, Secure version – najnowsza dostępna w internecie wersja aplikacji, Criticality – stopień zagrożenia wynikający z używania przestarzałego, nieaktualizowanego oprogramowania.

    Obraz

    Krok 2

    Zwróć uwagę na aplikacje oznaczone komunikatem End of Life – oznacza on, że program pozbawiony został wsparcia technicznego ze strony producentów. Jeżeli jednak program doczekał się nowego wydania, w każdej chwili możesz dokonać aktualizacji. Wystarczy kliknąć odnośnik End of Life.

    Krok 3

    Jeśli aktualizowana w ten sposób jest aplikacja komercyjna, wywołana zostanie jej strona domowa. Najczęściej zobaczysz na niej ofertę zakupu nowej wersji posiadanej aplikacji.

    Krok 4

    Próba aktualizacji programu darmowego (freeware) spowoduje wyświetlenie komunikatu o potrzebie wcześniejszego odinstalowania dotychczasowej wersji. Wywoływana zostanie również strona internetowa, z której można pobrać najnowszą wersję aplikacji.

    Wybrane dla Ciebie