SoftwareKDE 4 Live nowe okna

    KDE 4 Live nowe okna

    KDE 4 to najnowsze środowisko graficzne do Linuksa. Chcesz je zobaczyć? Skorzystaj z naszego artykułu oraz udostępnianej bezpłatnie płyty startowej KDE 4 Live CD.

    KDE 4 Live nowe okna

    Wystarczy, że pobierzesz obraz ISO płyty startowej zawierającej gotowe do uruchomienia środowisko KDE 4. Ważna informacja – dzięki temu, że środowisko to będzie uruchamiane bezpośrednio z płyty CD, nie musisz się obawiać o aktualnie zainstalowany system, aplikacje i dane znajdujące się na twardym dysku – samodzielne sprawdzenie możliwości KDE 4 w przedstawiony przez nas sposób w żadnym razie nie naruszy istniejącego porządku na twoim dysku. Staraliśmy się tak przedstawić zagadnienie, by z uruchomieniem nowego KDE poradził sobie każdy użytkownik PC – także taki, który dotychczas nie korzystał z żadnej odmiany Linuksa.

    Pobieranie KDE 4 Live i przygotowanie płyty startowej

    Chcąc przejrzeć informacje o KDE, zacznij od polskojęzycznej strony www.kde.org.pl. Bardzo możliwe, że w momencie ukazania się niniejszego artykułu w druku, będziesz mógł z tej witryny pobrać najnowsze wydanie KDE w wersji Live CD (wystarczy, że na stronie głównej witryny klikniesz odnośnik Wypróbuj KDE. Jednak gdy opracowywaliśmy ten artykuł, najnowsza dostępna wersja KDE Live CD 4.0.1 nie była jeszcze dostępna w polskojęzycznym serwisie, dlatego też poniższy warsztat prezentuje proces pobierania z anglojęzycznej witryny o KDE. Z angielskiego serwisu korzystaj też, gdy chcesz mieć dostęp do najnowszych informacji.

    Krok 1

    Uruchom przeglądarkę WWW i w pasku adresowym wpisz adres www.kde.org. Na stronie, jaka się pojawi, kliknij odnośnik Stable Version widoczny pod paskiem Download wyświetlonym w menu po lewej stronie witryny.

    Krok 2

    Na kolejnej stronie, jaka się wyświetli, kliknij odnośnik KDE Four Live CD. Powinien być widoczny w treści głównej strony, w sekcji poświęconej najnowszemu wydaniu (w momencie powstawania artykułu link znajdował się w sekcji KDE 4.0.1.

    Obraz

    Krok 3

    Następna strona zawiera już odnośniki do pobrania plików obrazów ISO poszczególnych wersji. Kliknij odnośnik: KDE-Four-Live.i686.1.0.1.iso (w kolumnie wielkość powinna wynosić 522 MB) i zapisz pobierany plik do dowolnego folderu na dysku twardym.

    Obraz

    Krok 4

    Uwaga! Jeżeli wolisz pobierać ten plik za pośrednictwem sieci P2P opartych na protokole BitTorrent, kliknij odnośnik Torrent widoczny w nawiasie, obok odnośnika KDE-Four-Live.i686.1.0.1.iso.

    Obraz

    Nagrywanie obrazu ISO

    Jeżeli masz program Nero Express, sięgnij do archiwalnego tekstu zamieszczonego na naszym krążku. Tutaj podamy przepis na nagranie obrazu ISO za pomocą darmowego oprogramowania. Na płycie znajdziesz program ISO Recorder dostępny w dwóch wersjach. Wersja V2 jest przeznaczona do Windows XP z zainstalowanym Service Packiem 2, natomiast wersja V3 jest przeznaczona do systemu Windows Vista (zamieściliśmy dwie odmiany: do 32-bitowej wersji Visty i do 64-bitowej wersji tego systemu). Wersja V3 jest zarazem jedyną wersją dostosowaną nie tylko do plików obrazów płyt CD, ale także DVD. Poniżej podajemy opis posługiwania się wersją V2 do Windows XP.

    Krok 1

    Kliknij dwukrotnie ikonę ISORecorderV2RC1. Następnie w oknie instalatora ISO Recorder kliknij Next.

    Obraz

    Krok 2

    Zaznacz opcję I Agree, kliknij Next jeszcze trzykrotnie. Po czym kliknij przycisk Close, by zakończyć instalację.

    Obraz

    Krok 3

    ISO Recorder nie instaluje się jako typowa aplikacja uruchamiana skrótem umieszczanym w menu Start, lecz integruje się z Eksploratorem Windows. Chcąc przenieść obraz płyty z pliku ISO na krążek, umieść czystą płytę CD w nagrywarce, a następnie kliknij pobrany wcześniej plik z obrazem KDE 4 Live CD i z menu kontekstowego wybierz pozycję Copy image to CD.

    Obraz

    Krok 4

    Zobaczysz okno CD Recording Wizard, w którym, w sekcji Source, w polu tekstowym Image file powinna być widoczna ścieżka do pobranego wcześniej pliku z obrazem startowej płyty KDE 4 Live CD. Upewnij się, że w sekcji Recorder jest wybrany właściwy napęd (nagrywarka), co poznasz po wpisie Blank Writable Usable.

    Obraz

    Krok 5

    Gdy klikniesz przycisk Properties, wyświetli się okno właściwości nagrywarki, w którym za pomocą suwaka ustawiasz prędkość zapisu (jeżeli obraz płyty jest zapisany na dysku twardym, śmiało możesz ustawić maksymalną wartość, przesuwając suwak najdalej w prawo). Jeżeli widoczne w tym samym oknie pole wyboru Eject afterwards pozostawisz zaznaczone (takie jest domyślne ustawienie), płyta po nagraniu automatycznie wysunie się z napędu. Kliknij OK, by zatwierdzić ustawienia.

    Obraz

    Krok 6

    W oknie kreatora CD Recording Wizard kliknij Next. Nagrywanie rozpocznie się natychmiast. Po jego zakończeniu płyta wysunie się z nagrywarki, a na ekranie pojawi się okno informujące o zakończeniu operacji. Kliknij Finish.

    Obraz

    Uruchamianie graficznego środowiska KDE 4 Live CD

    Masz już krążek startowy z najnowszą wersją graficznego środowiska KDE 4. Czas zatem na uruchomienie tej linuksowej nowości.

    Krok 1

    Upewnij się, że twój komputer jest tak skonfigurowany, by informacje uruchomieniowe systemu operacyjnego odczytywał najpierw z płyty CD/DVD. W tym celu uruchom program konfiguracyjny BIOS-u – Setup, wciskając klawisz [Delete] bezpośrednio po uruchomieniu się komputera. Po uruchomieniu programu Setup przejdź do sekcji Boot i ustaw kolejność urządzeń startowych w taki sposób, by zawsze na pierwszej pozycji był napęd CD-ROM Drive.

    Obraz

    Krok 2

    Włóż utworzoną wcześniej płytę KDE 4 Live CD do napędu i ponownie uruchom komputer. Powinieneś zobaczyć ekran powitalny dystrybucji openSUSE (w oparciu o tę dystrybucję zostało przygotowane wydanie KDE 4 Live CD), a po chwili menu uruchomieniowe.

    Obraz

    Krok 3

    Możesz zmienić rozdzielczość ekranu, wciskając klawisz [F3] i wybierając z pojawiającej się listy odpowiadającą ci rozdzielczość (taką, z którą poradzi sobie twój monitor). Ustaw właściwą rozdzielczość za pomocą klawiszy kursora i potwierdź wybór, wciskając [Enter].

    Krok 4

    W analogiczny sposób możesz zmienić język interfejsu z domyślnego angielskiego na polski. Wciśnij klawisz [F2] i z listy wybierz Polski. Niestety, zmiana obejmie tylko ekran startowy. Interfejs uruchomionego później KDE 4 jest domyślnie anglojęzyczny.

    Krok 5

    Aby uruchomić środowisko KDE, upewnij się, że z menu uruchomieniowego jest wybrana pozycja KDE-Four-Live i wciśnij [Enter]. W zależności od wydajności twojego komputera uruchamianie KDE 4 może trochę potrwać. Obserwuj pasek postępu widoczny w dolnej części ekranu.

    Obraz

    Krok 6

    Poczekaj, aż się uaktywni graficzny interfejs użytkownika – w międzyczasie ekran może trochę migać – to normalny objaw. Po chwili powinieneś zobaczyć obrazek z migającym dyskiem twardym i napisem KDE 4.0. A następnie będą się pojawiać kolejne ikony. Oznacza to, że trwa wczytywanie danych z płyty do pamięci.

    Obraz

    Krok 7

    Po chwili środowisko będzie w pełni załadowane – nie musisz się logować. Najpierw zostanie wyświetlone okno informacyjne projektu openSUSE. Zamknij je, klikając widoczny w prawym górnym rogu okna element CLOSE.

    Obraz

    Przewodnik po graficznym środowisku Linuksa – KDE 4

    Możesz się wreszcie rozejrzeć, co nowego w środowisku KDE, a jeżeli wcześniej nie miałeś okazji się z nim zapoznać, poniższy warsztat ułatwi ci zgłębianie tajników KDE 4.

    Krok 1

    Pierwszym elementem, który jest widoczny od razu po załadowaniu się środowiska, jest pulpit KDE. Oprócz dwóch (domyślne ustawienie) pulpitów masz do dyspozycji tzw. Plasma Dashboard wywoływany za pomocą klawiszy [Ctrl]+[F12]. Na Dashboardzie możesz zamieszczać różnego typu gadżety zwane tu: widgets.

    Krok 2

    Dodawanie widgetów jest banalnie proste – wystarczy, że naprowadzisz kursor myszki na widoczny w prawym górnym rogu ekranu element i w pojawiającym się menu klikniesz Add Widgets.

    Obraz

    Krok 3

    W oknie Add Widgets wybierz interesujący cię gadżet, zaznaczając go myszką i klikając przycisk Add Widget lub po prostu za pomocą dwukrotnego kliknięcia. Niektóre widgety oznaczone są znakiem minusa. Oznacza to, że dany widget jest już na pulpicie twojego komputera.

    Obraz

    Krok 4

    Po naprowadzeniu kursora myszy na jakiś widget zajmowany przez niego obszar pulpitu zostanie podświetlony, a z boku pojawią się cztery kontrolki. Kliknięcie pierwszej kontrolki, a następnie przesuwanie myszką z wciśniętym lewym przyciskiem powoduje niemal dowolne powiększanie i zmniejszanie widgetu. Druga kontrolka umożliwia obrót widgetu podobną metodą (wciskasz i trzymasz lewy przycisk myszki na kontrolce i przesuwasz myszkę). Trzecia kontrolka wyświetli okno konfiguracyjne danego widgetu, natomiast czwarta – usunie widget z pulpitu.

    Obraz

    Krok 5

    Programy w nowym środowisku możesz uruchamiać, klikając umieszczone w dolnym lewym rogu ekranu menu lub za pośrednictwem widgetu o nazwie KDE Launcher. W obu przypadkach uzyskasz rozwinięte menu KDE, które jest podzielone na kilka kategorii.

    Obraz

    Favorities – tutaj przechowywane są skróty do twoich ulubionych programów, folderów i plików.
    Applications – zawiera skróty do wszystkich aplikacji zainstalowanych w systemie.
    Computer – mieści skróty do programów administracyjnych oraz stałych miejsc w systemie, jak np. domowy katalog użytkownika czy katalog domowy roota.
    Recently Used – tu są przechowywane skróty do ostatnio uruchamianych aplikacji i otwieranych plików.
    Leave – zawiera funkcje związane z wyłączaniem/usypianiem/restartowaniem systemu.

    Zachęcamy do eksperymentów, uruchamiaj dowolne programy, bez obaw o dane znajdujące się na twoim dysku twardym.

    Obraz

    Dystrybucje Linuksa z KDE 4

    Dystrybucje Linuksa z KDE 4 W artykule pokazujemy, w jaki sposób zapoznać się z najnowszym linuksowym środowiskiem graficznym, uruchamiając je ze startowej płyty (tzw. Live CD) przygotowanej w taki sposób, że bez żadnych dodatkowych działań jest ładowany do pamięci system (openSUSE) wraz z graficznym środowiskiem. Jeżeli jednak chcesz zainstalować Linuksa na dysku twardym, podpowiadamy, że następujące dystrybucje są już przygotowane do korzystania z KDE 4:

    Wybrane dla Ciebie