Łatwiej niż myślisz
Przejście z dysku HDD na SSD nie jest trudne, o ile dysponujesz odpowiednim oprogramowaniem do przenoszenia danych. Niektórzy producenci dysków SSD dołączają własne programy przykładem jest skuteczny Samsung Data Migration.
Darmowe narzędzia do klonowania dysków zwykle spełniają swoją rolę, ale mają też wiele ograniczeń. Często nie radzą sobie z dyskami w konfiguracji RAID, z dyskami korzystającymi z partycji GPT (zamiast MBR), nowymi systemami operacyjnymi, bardzo często nie są też w stanie przenieść partycji serwisowych z wersją instalacyjną systemu albo po prostu kopiują dane bardzo powoli. Na tym tle program Samsung Data Migration wypada bardzo dobrze – przeniesie dowolne dane z dowolnego dysku na SSD, zrobi to szybko i bez zbędnych pytań. Jedyny warunek jest taki, że docelowy nośnik musi być dyskiem Samsunga.
Przygotowanie komputera do klonowania
Zanim zaczniesz przenosić dane, będziesz musiał wykonać kilka prostych czynności.
Przygotowanie systemu
W porównaniu do talerzowych dysków twardych dyski SSD wciąż mają wadę w postaci wysokiej ceny w przeliczeniu na jednostkę pojemności. Dlatego mało kto kupuje dyski o pojemności 1 TB – zwykle mają one około 120, 250 lub 500 GB. Przeniesienie danych na taki dysk często wiąże się z koniecznością „odchudzenia” systemu o pliki, które nie zmieszczą się na SSD.
Krok 1
Sprawdź, ile masz zajętego miejsca na każdej partycji dysku, wywołując okno z właściwościami każdej z nich. Jeśli danych jest tyle, że nie zmieszczą się na nowym dysku, część z nich musisz usunąć albo przenieść na dysk zewnętrzny.
Krok 2
Zlokalizuj pliki o największej objętości – najczęściej są to filmy. Różne osoby trzymają je w różnych miejscach – w folderze Moje wideo, na pulpicie, w głównym katalogu dysku C itp. Przenieś te pliki na dysk USB.
Krok 3
W Panelu sterowania przejdź do listy zainstalowanych programów, posortuj ją wg rozmiaru i usuń zbędne – w pierwszej kolejności te, które zajmują najwięcej miejsca.
Krok 4
Bardzo dużo miejsca zajmują też gry. Tytuły, w które już nie grasz, możesz usunąć w Panelu sterowania (patrz wyżej). Jeśli są dostępne przez Steam, usuniesz je, wybierając z menu danej gry opcję Usuń zawartość lokalną.
Krok 5
W podobny sposób usuniesz gry z Origin, wybierając z menu gry polecenie Dezinstalacja. Oczywiście takie działanie nie spowoduje usunięcia gier z twojej biblioteki.
Krok 6
Po usunięciu zbędnych danych przeprowadź Oczyszczanie dysku (zajrzyj do narzędzi systemowych) i usuń wszystkie zbędne pliki:
Przygotowanie sprzętu do klonowania
Możesz już podłączyć nowy dysk (my wykorzystaliśmy Samsung SSD 850 EVO) do komputera, by przenieść na niego dane.
Krok 1
Podłącz dysk SSD do wolnego portu SATA płyty głównej. Jeśli kontroler SATA pracuje w trybie AHCI, nie musisz nawet wyłączać komputera. Aby zapewnić maksymalną szybkość pracy dysku, powinien to być port SATA3 (pecet ma dwa, cztery lub nawet sześć takich portów). W razie wątpliwości sprawdź w instrukcji płyty głównej, które porty wspierają standard SATA3.
Krok 2
Nowy dysk możesz podłączyć także do portu USB (oczywiście również bez wyłączania sprzętu), jeśli masz przejściówkę SATA–USB. Najlepiej, jeśli będzie to przejściówka SATA3–USB 3.0. Rozwiązanie okaże się niezbędne w przypadku laptopa, który zwykle nie ma złącza SATA pozwalającego podłączyć drugi dysk.
Klonowanie zawartości dysku na SSD
Proces klonowania danych może być czasochłonny i potrwać około godziny, ale w rezultacie otrzymasz działający system identyczny z oryginalnym.
Przygotowanie do kopiowania
Do skopiowania danych użyj wspomnianego programu Samsung Data Migration.
Krok 1
Zainstaluj program umieszczony na płycie dołączonej do dysku SSD. Instalacja odbywa się standardowo, nie powinna nastręczać problemów.
Krok 2
Po uruchomieniu programu Data Migration kliknij Start.
Krok 3
Program rozpozna dyski i sam wybierze dysk źródłowy oraz docelowy. Ponownie kliknij Start.
Krok 4
Rozpocznie się kopiowanie danych. Czas trwania operacji zależy od ilości danych oraz szybkości dysków:
Krok 5
Po zakończeniu kopiowania danych zobaczysz okno z podsumowaniem. Kliknij Quit.
Krok 6
Na końcu pojawi się okno z pytaniem, czy chcesz wyjść z programu, czy zamknąć system. Wybierz opcję, która ci bardziej odpowiada.
Usunięcie dysku
Jeśli stary dysk nie będzie ci potrzebny, możesz go usunąć. W przypadku pecetów, które mają w obudowie sporo miejsca, polecamy zostawić go i używać jako magazynu na dane, które nie mieszczą się na SSD (np. usunięte wcześniej filmy). Musisz jednak odpowiednio skonfigurować BIOS lub UEFI, by system uruchamiał się z nowego nośnika SSD. W naszym przypadku pokazujemy UEFI firmy MSI na płycie Z97 Gaming 7.
Krok 1
Podczas uruchamia komputera naciśnij klawisz Del. W UEFI przejdź do SETTINGS.
Krok 2
W sekcji z ustawieniami UEFI przejdź do opcji Boot, a następnie Hard Disk Drive BBS Priorities.
Krok 3
Za pomocą klawiszy strzałek (lub + i –) tak ustaw dyski, by SSD był na pierwszym miejscu listy, np. Boot Option #1. System będzie uruchamiany właśnie z niego.
Krok 4
Po zakończonej konfiguracji wyjdź z UEFI, zapisując zmiany. Gdy system uruchomi się z dysku SSD, będziesz mógł usunąć dane ze starego nośnika i korzystać z niego jako dodatkowego magazynu na duże pliki, na które szkoda miejsca na dysku SSD. Muzyka i filmy nie wymagają zresztą tak szybkiego dostępu.