Metamorfoza pulpitu
Tapety na pulpicie nie wystarczają już, by zindywidualizować swój system. Trzeba czegoś więcej. Wykorzystując darmowy program Rainmeter, dodasz do Windows 10 skórki z interaktywnymi elementami.
Rainmeter to narzędzie do obsługi skórek systemowych. W najprostszej postaci służą one do zmiany wyglądu, w zaawansowanej – pozwalają umieścić na pulpicie przydatne gadżety i aplikacje. Ogromną zaletą programu jest szeroka rzesza użytkowników, którzy tworzą własne skórki czy gadżety, po czym udostępniają je za darmo. Nie trzeba być programistą, aby zmodyfikować wygląd Windowsa. Program Rainmeter 4.0 znajdziesz na naszej płycie DVD.
Sterowanie i obsługa programu
Rainmeter umieszcza w systemie swoją domyślną skórkę. Na jej przykładzie pokażemy, jak obsługiwać poszczególne elementy i wprowadzać zmiany w wyglądzie i konfiguracji.
Krok 1
Skórka może składać się z jednego lub wielu elementów. Każdy z nich może zostać umieszczony w dowolnej części pulpitu – wystarczy chwycić myszą i przeciągnąć. Poszczególne okienka mogą być statyczne (służą wówczas tylko do wyświetlania tekstu), dynamiczne (prezentują aktualizowane na bieżąco informacje) albo interaktywne (te są używane do wprowadzania informacji bądź sterowania programami). Kliknięcie niektórych nazw gadżetów uruchamia różne narzędzia systemowe, w przykładowej skórce Kosz czy Menedżera zadań.
Krok 2
Kliknij jeden z elementów skórki prawym przyciskiem myszy. U góry widoczna jest nazwa skórki oraz nazwa danego gadżetu. Jeżeli autor tak zdecydował, niektóre gadżety mogą występować w skórce w kilku wariantach. Zobaczysz je po kliknięciu w menu Warianty. Wybierając poszczególne pozycje, zmienisz sposób prezentowania elementu.
Krok 3
Po wybraniu z menu pozycji z nazwą skórki zobaczysz listę wchodzących w jej skład elementów. Jeżeli usuniesz zaznaczenie (kropkę) widoczne obok jakiejś pozycji, wyłączysz jej wyświetlanie. Wyłączony gadżet zapamiętuje swoją ostatnią pozycję, więc po ponownym włączeniu pojawi się w starym miejscu.
Krok 4
Do każdego okienka możesz przypisać wiele atrybutów, jak choćby położenie, przezroczystość czy zanikanie, chociaż nie każda skórka wykorzystuje wszystkie. Rozwiń menu Ustawienia. Umieszczając lub kasując zaznaczenie obok danej pozycji, włączasz bądź wyłączasz wybrany parametr.
Krok 5
Menu Pozycja służy do określenia położenia każdego elementu w stosunku do innych okien czy krawędzi ekranu oraz jego interakcji z nimi. Tutaj można także wskazać, czy skórka będzie wyświetlana na głównym lub dodatkowym monitorze, czy też na ekranie wirtualnym (polecenie Monitor).
Krok 6
Po kliknięciu komendy Przezroczystość możesz zmienić widoczność wybranego okienka. Jeżeli zaznaczysz Rozjaśnianie, to po najechaniu myszą, przezroczysty element stanie się nieprzezroczysty. Opcja Zanikanie spowoduje zaś rozjaśnianie elementu do poziomu zdefiniowanego w menu przezroczystości.
Krok 7
W menu głównym, w podmenu Rainmeter, znajdziesz komendy pozwalające wybierać zainstalowane skórki i tematy. Wybór polecenia Odśwież wszystko spowoduje ponowne załadowanie wszystkich ustawień, jest to potrzebne np. po wykonaniu edycji skórki czy dodaniu nowej.
Gdzie szukać skórek
Autorzy Rainmetera polecają kilka serwisów internetowych, w których użytkownicy programu publikują swoje prace. Można tam znaleźć mnóstwo interesujących skórek, wszystkie projekty są bezpłatne. Warto jednak zwrócić uwagę, by ściągać skórki tylko od sprawdzonych użytkowników – takich, którzy mają wiele komentarzy i aktywnie działają w danej społeczności. Minimalizuje to ryzyko pobrania do systemu złośliwego oprogramowania.
http://rainmeter.deviantart.com
www.flickr.com/groups/lifehacker-desktop-showandtell/pool
www.reddit.com/r/Rainmeter
https://forum.rainmeter.net/viewforum.php?f=27
Modyfikowanie wyglądu skórek
Nie wszystkie skórki wyposażone zostały przez twórców w elementy menu służące do konfiguracji. Te prostsze, mimo że zawierają sporo gadżetów, mogą nie umożliwiać zmiany ustawień z poziomu interfejsu. Najczęściej jednak modyfikacji parametrów można dokonać, edytując kod danego elementu. Nie jest to z reguły trudne zadanie i polega jedynie na poprawieniu zmiennych używanych przez autora, wydzielonych w specjalnej sekcji.
Krok 1
Kliknij prawym przyciskiem myszy wybrany element skórki i wybierz Edytuj skórkę. W Notatniku otwarty zostanie plik tekstowy, który należy poddać edycji. Domyślny edytor jest jednak mało wygodny. Jeżeli będziesz częściej modyfikować tego typu pliki z kodem, warto zainstalować inne narzędzie, np. program Notepad++.
Krok 2
Przewiń okno do sekcji Variables. Widoczna jest tu lista zmiennych. Każda linia zaczyna się od nazwy zmiennej. Po znaku równości widoczne są wartości – to właśnie je należy zmieniać. Zmodyfikuj dla przykładu kolor czcionek – służy do tego linia colorText. Kolor zapisany jest w formacie RGBA (red-green-blue-alpha), wpisz więc na przykład 255,0,0,255.
Krok 3
Zapisz zmiany, kliknij prawym przyciskiem element skórki i wskaż w menu komendę Odśwież skórkę. Wygląd zostanie zaktualizowany.
Krok 4
Warto skorzystać z pomocy zawartej w aplikacji. Szczegółowo omawia ona instalację i konfigurację skórek. Co najważniejsze jednak, pozwala zobaczyć dokumentację opisującą polecenia stosowane w skryptach. Dostępne są też przykłady. Dzięki temu zarówno wprowadzanie modyfikacji, jak i tworzenie skórek od podstaw okazuje się całkiem przystępne. Aby dostać się do pomocy, rozwiń menu aplikacji i kliknij Rainmeter oraz Pomoc.
Krok 1
Po wybraniu ciekawej skórki i ściągnięciu jej na dysk, kliknij dwukrotnie plik .rmskin. Pozostaw zaznaczoną opcję Apply included layout i kliknij Install. Skórka zostanie automatycznie wyświetlona:
Krok 2
Jak łatwo zauważyć, po rozwinięciu menu skórki znajdziesz o wiele więcej elementów i opcji konfiguracyjnych niż w skórce domyślnej. Możesz przykładowo zmodyfikować kolorystykę. Kliknij nazwę skórki, polecenie Config i zaznacz Config.ini.
Krok 3
W oknie konfiguracyjnym wybierz przycisk Color. Do wyboru masz cztery sekcje odpowiedzialne za różne elementy. Wystarczy kliknąć w każdej odpowiednie pole z kolorem. Jeżeli nie odpowiadają ci wstępnie zdefiniowane barwy, możesz posłużyć się oknem spektrum barw. Włączysz je, klikając jedną z kropek w prawej części okna.
Krok 4
Konfigurować z poziomu menu możesz m.in. kolor, wersję językową, styl czcionek czy zawartość pasków dokujących. Aby przełączyć się między zainstalowanymi tematami (powrócić do starej skórki), kliknij jeden z gadżetów prawym przyciskiem myszy, wybierz Rainmeter, Tematy i nazwę innej skórki.