Mobilna rozrywka
Odtwarza muzykę, filmy, umożliwia czytanie książek czy słuchanie radia, ma też wiele dodatkowych funkcji. Mowa o przenośnym odtwarzaczu multimedialnym. Chcesz go kupić? Dowiedz się najpierw, który najlepiej spełni twoje oczekiwania i na co zwrócić uwagę.
Koniecznie posłuchaj, jak gra
Jeżeli decydujesz się na droższe urządzenie i zależy ci bardziej na jakości dźwięku niż wyglądzie i gadżetach, koniecznie posłuchaj, jak gra odtwarzacz. Będziesz wiedział, czy słuchawki, które dołączono do zestawu, spełniają twoje wymagania, czy też musisz zainwestować w nowe urządzenia.
Przenośne odtwarzacze MP3 i MP4 różnią się między sobą wyglądem, funkcjami, możliwościami odtwarzania, pojemnością pamięci i ceną. Kosztują od kilkudziesięciu do dwóch tysięcy złotych. Przed zakupem urządzenia powinieneś się zastanowić, do czego będziesz je wykorzystywał. Jeżeli zamierzasz tylko słuchać muzyki, wystarczy ci odtwarzacz MP3 i dobre słuchawki. Gdy chcesz odtwarzać filmy czy pokazywać zdjęcia znajomym, twój wybór powinien paść na urządzenie MP4, które zapewnia takie możliwości.
Obecnie podstawowymi formatami odtwarzanymi przez empeczwórki są MP3 i WMA, chociaż bardzo często urządzenia radzą sobie z ASF, MPEG 1 Audio, MPEG 2 Audio, MPEG 2.5 Audio, Ogg Vorbis oraz z formatami bezstratnej kompresji FLAC i APE. Ostatnie dwa ucieszą użytkowników, dla których liczy się przede wszystkim wysokiej jakości dźwięk.
W przypadku nagrań wideo wielu producentów zapewnia, że ich urządzenia odtworzą klipy w formatach MPEG‑1, MPEG‑2, DivX, AVI, RMVB czy FLV. Jednak w praktyce film często musi zostać poddany obróbce przez dołączony do odtwarzacza program. Nie masz możliwości sprawdzenia tego w sklepie. Zaletą jest to, że program do konwertowania potrafi odczytać wiele formatów i dopasować wideo do odtwarzacza.
Wyświetlacz i czas pracy
W odtwarzaczu MP3 wyświetlacz nie ma dużego znaczenia lub w ogóle nie jest potrzebny. Inaczej sprawa wygląda, gdy stajesz się posiadaczem urządzenia MP4, które będziesz wykorzystywał również do oglądania zdjęć i filmów.
Tutaj minimalny ekran powinien mieć 2,5 cala, chociaż większy z pewnością zapewni lepszy komfort użytkowania. Pamiętaj jednak, że im większy ekran, tym urządzenie staje się mniej poręczne i mniej mobilne. Niestety wielkość ekranu oraz poręczność kolidują ze sobą i nie masz na to wpływu. Sam musisz ocenić, co będzie dla ciebie lepsze. Odtwarzacze MP4 coraz częściej są także wyposażane w ekrany dotykowe. To wygodne rozwiązanie często zapewnia lepszą obsługę urządzenia. Decydując się na ekran dotykowy, musisz się liczyć z pogorszeniem jakości obrazu.
Ważnym podczas wyboru urządzenia kryterium jest czas pracy na bateriach. Im dłuższy, tym lepiej. Pamiętaj także, że producent podaje najczęściej długość pracy urządzenia podczas słuchania muzyki. Jeżeli chodzi o oglądanie filmów, ten czas może się skrócić nawet 3 lub 4 razy.
Słuchawki i dodatki
Jeżeli zależy ci na jakości dźwięku, musisz wybrać dobre słuchawki. Uznaj to za pewnik, że ten dodatek ma zdecydowanie olbrzymi wpływ na jakość odtwarzanej muzyki. Najczęściej słuchawki otrzymasz w zestawie razem z zakupionym urządzeniem. Ich jakość bardzo często nie będzie wysoka, są to tanie urządzenia. Mogą to być słuchawki zwykłe douszne lub chociażby dokanałowe. Te drugie są osadzane bezpośrednio w kanale akustycznym ucha. Izolują słuchacza od szumów zewnętrznych i przenoszą dźwięk bezpośrednio na błonę bębenka. Jeżeli nigdy z takich nie korzystałeś, sprawdź, czy są one dla ciebie wygodne.
Wygląd, waga i codzienne użytkowanie
Ponieważ opisywane odtwarzacze są urządzeniami przenośnymi, muszą spełniać określone warunki, przede wszystkim dotyczące wagi i wielkości. Te parametry najlepiej ocenić samemu, biorąc urządzenie do ręki, wkładając do kieszeni lub torebki. Ważny jest też sposób wykonania odtwarzaczy oraz materiałów użytych do ich produkcji. Powinny być odporne na wstrząsy, uderzenia, upadki, zarysowania. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w woreczek przeznaczony do przechowywania urządzenia (czasami dostarcza go producent, np. Pentagram Cineo). Takie opakowanie z materiału z pewnością ochroni wyświetlacz odtwarzacza przed zarysowaniem, jednak nie zabezpieczy przed zbiciem szybki. Zdecydowanie lepiej dysponować twardym etui.
Odtwarzacze MP3 i MP4 za kwotę do 200 zł
W grupie produktów najtańszych na rynku nie znajdziesz dobrego odtwarzacza MP4. Możesz natomiast nabyć przyzwoitą empetrójkę. Urządzenie poradzi sobie z plikami MP3, WMA czy WAV. A co najważniejsze, za te pieniądze możesz mieć poprawny i ładny dźwięk. Odtwarzacz w tej cenie będzie miał pojemność od 1 do 2 GB, co w zupełności wystarczy do przechowywania od 250 do nawet 500 nagrań w formacie MP3 (zależnie od ich wielkości). Urządzenie będzie miało zazwyczaj radio, dyktafon oraz podstawowy EQ (korektor graficzny).
Godnym polecenia urządzeniem jest SANDISC Sansa CLIP 2 GB, które możesz nabyć już za 120 złotych. Odtwarzacz ma czytelny i jasny wyświetlacz OLED. Niestety słuchawki, które otrzymasz wraz z odtwarzaczem, są słabym ogniwem zestawu, warto je wymienić. Za 60 złotych możesz dokupić nowe słuchawki CREATIVE EP-630 lub poszukać używanych Sony MDR-EX85LP, ale te drugie są droższe. Z tańszych słuchawek polecamy także PHILIPS SHH9700, które na Allegro można znaleźć już w cenie 50 złotych.
Niestety dołączane do urządzenia suchawki (białe pchełki) pozostawiają wiele do życzenia odnośnie dźwięku i mają zdecydowanie za krótki kabel. Jeżeli nie masz zamiaru wymieniać słuchawek, polecamy odtwarzacz VEDIA A10 4 GB lub 2 GB z dość dobrymi słuchawkami SRS-200. Całość zależnie od sklepu kosztuje od 160 do 200 złotych. Na plus urządzenia należy zaliczyć czytnik kart micro SD, micro SDHC. Za około 160 złotych możesz także stać się posiadaczem odtwarzacza iPod Shuffle o pojemności 1 GB. Brak w nim wyświetlacza, ale empetrójka Apple jest łatwa w obsłudze i zapewnia dobrej jakości dźwięk z formatów MP3, ACC, WAV czy AIFF. Akumulator wystarczy na około 12 godzin pracy.
Oczywiście możesz kupić odtwarzacz MP4 za cenę poniżej 200 złotych, jednak pamiętaj, że jakość wyświetlanego na nim obrazu będzie pozostawiała wiele do życzenia. Musisz to sam zobaczyć, żeby ocenić, jakie masz wymagania. Przykładowo TRAK VMP-220 4 GB kusi użytkownika sporą pojemnością i niską ceną (od 129 złotych). Jednak po wyświetlaczu 1,5 cala i 128x128 pikseli nie można się spodziewać zbyt wiele. Dodatkowo producent oferuje 3 gry, funkcję elektronicznej książki wraz z odtwarzaniem plików w formacie TXT.
Oczywiście możesz się zdecydować na jedno z najtańszych urządzeń w cenie około 50 złotych. Odtwarzacze, takie jak MPOWER M-04 2 GB, są dostępne zarówno w sklepach internetowych, jak i dużych marketach. Radzą sobie z MP3, WMA czy WAV, jednak nie polecamy zakupu takiego urządzenia, jeżeli chcesz mieć coś dobrego i na dłużej. Słaba jakość materiałów i niskiej jakości dźwięk to raczej zabawka dla dzieci.
Odtwarzacze MP4 w przystępnej cenie
Za 130 złotych
TRAK VMP-220 4 GB
Pojemność: 4 GB
Wyświetlacz: LCD, 1,5”
Odtwarzane formaty audio: MP3, WMA, OGG, WAV
Odtwarzane formaty wideo: AMV
Odtwarzane formaty zdjęcia: JPEG, JPG, BMP, GIF
Czas pracy: około 14 godzin
Największą zaletą urządzenia jest jego cena i fakt, że jest to już odtwarzacz MP4. Jednak przed zakupem musisz koniecznie zobaczyć, jak wyglądają zdjęcia i filmy na jego ekranie.
Za 160 złotych
APOLLO AP-930 4 GB
Pojemność: 4 GB
Wyświetlacz: LCD, 2,4”
Odtwarzane formaty audio: MP3, WMA, WAV
Odtwarzane formaty wideo: MTV
Odtwarzane formaty zdjęcia: JPG, BMP
Czas pracy: około 8 godzin
Odtwarzacz ma świetną cenę w porównaniu do jego możliwości. Urządzenie przyzwoicie odtwarza dźwięk. Ekran o wielkości 2,4” wyświetla filmy, które trzeba wcześniej konwertowa ć za pomocą dołączonego oprogramowania.
Solidna empetrójka nie musi być droga
Za 120-140 złotych
SANDISK Sansa CLIP 2 GB
Pojemność: 2 GB
Wyświetlacz: OLED
Odtwarzane formaty audio: MP3, WMA, WMA (DRM)
Odtwarzane formaty wideo: brak
Odtwarzane formaty zdjęcia: brak
Czas pracy: około 15 godzin
Bardzo przyzwoity odtwarzacz MP3. Urządzenie zapewnia poprawny dźwięk. Za jego plus należy uznać wygodną obsługę, niewielkie wymiary oraz czytelny wyświetlacz OLED.
Odtwarzacz za cenę do 400 zł
Dysponując większymi funduszami, możesz już wybierać w ciekawych i dobrych urządzeniach. Poszukaj odtwarzacza MP4 z większym ekranem o wyższej rozdzielczości. Warto także zainwestować w lepsze słuchawki, które nie grają tylko basem lub niewyraźnymi tonami wysokimi wzorem najtańszych urządzeń. Proponujemy przyjrzeć się odtwarzaczom firmy Pentagram (Eon Cineo, Eon Slide-R – ekran 3”).
Urządzenia oprócz dołączonych do nich całkiem przyzwoitych słuchawek mają wbudowane podstawowe głośniczki, które umożliwiają oglądanie filmów czy słuchanie muzyki większej grupie osób. Na obecność wbudowanego głośnika warto także zwrócić uwagę przy zakupie innych odtwarzaczy. Jeżeli będziesz miał możliwość sprawdzenia w sklepie obu urządzeń, zwróć uwagę na sterowanie, które jest odmienne w Eon Cineo (przyciski) i Slide-R (panel sterujący reagujący na dotyk). Pozwoli ci to sprawdzić, jak różna może być wygoda sterowania urządzeniem. Bliźniaczym produktem o takim samym wyglądzie, sposobie sterowania, lecz innym menu jest VEDIA C6+.
Odnośnie pojemności odtwarzacza warto wspomnieć o jeszcze jednej kwestii. Jeżeli w tej chwili nie stać cię na zakup urządzenia np. o pojemności 8 GB, możesz kupić wspomniany Eon Cineo, Slide-R czy iRiver e100 (2,6”) w wersji 2 lub 4 GB, a następnie rozbudować pamięć dzięki obsłudze kart micro SD. Możliwość rozszerzenia pamięci to plus każdego urządzenia, które zapewnia taką funkcję. W razie potrzeby czy dopływu gotówki możesz dokupić kartę. Karty są teraz niedrogie.
W tym przedziale cenowym dostępne są również odtwarzacze Creative ZEN, chociażby w wersji Mozaic. Niestety za 2 GB trzeba często zapłacić ponad 200 złotych. Zaletą jest ciekawy design urządzenia oraz niewielkie wymiary. Bez problemu zmieści się w kieszeni. Ekran 1,9” o rozdzielczości 128x160 pikseli nie budzi zachwytu. Jednak odtwarzacz generuje dźwięk o wysokiej jakości.
Jeżeli w podróży oprócz słuchania muzyki czy oglądania filmów lubisz czytać, zwróć uwagę, czy urządzenie otwiera i wyświetla pliki tekstowe. Dzięki tej funkcji możesz zabrać w drogę książkę elektroniczną. Istotną sprawą jest przede wszystkim odtwarzanie znaków diakrytycznych. Nie wszystkie urządzenia sobie z tym radzą. Polskie znaki wyświetlą np. Eon Cineo czy Apollo AP-930 Clip.
W cenie do 400 zł wielu producentów dołącza do zestawu dodatkowe akcesoria, takie jak wtyczka do ładowania sieciowego czy ładowarka samochodowa. Czasami jest też etui czy przydatny pokrowiec.
Radio i dyktafon są wbudowane w większość urządzeń, antena znajduje się w przewodzie słuchawkowym. Funkcja dyktafonu może się różnić przede wszystkim jakością rejestrowanego dźwięku. Warto to sprawdzić.
Godne polecenia empeczwórki nie muszą dużo kosztować
Za 300 złotych
Pentagram Eon Cineo
Pojemność: 8 GB
Wyświetlacz: LCD, 3”
Odtwarzane formaty audio: FLAC, MP3, OGG, WAV, WMA
Odtwarzane formaty wideo: MPEG‑1, MPEG‑2, DivX, XviD, WMV, AVI, RMVB, FLV
Odtwarzane formaty zdjęcia: BMP, GIF, JPEG
Czas pracy: około 10 godzin
Bardzo dobry odtwarzacz w przystępnej cenie. Do wyboru 2 GB, 4 GB i 8 GB plus możliwość włożenia karty micro SD. Urządzenie doskonale sobie radzi z formatami wideo bez konieczności ich dodatkowego konwertowania. Duży plus.
Za 300 złotych
Vedia V39 4 GB
Pojemność: 4 GB
Wyświetlacz: LCD, 2,6”
Odtwarzane formaty audio: AAC, APE, FLAC, MP3, OGG, WAV, WMA
Odtwarzane formaty wideo: AVI
Odtwarzane formaty zdjęcia: BMP, GIF, JPEG
Czas pracy: około 30 godzin
Ciekawa propozycja z dość przyzwoitym ekranem. Zdecydowanie plusem urządzenia jest jakość generowanego dźwięku. Dla bardziej wymagających zaimplementowano bezstratny format FLAC.
Za 220 złotych
Iriver E100
Pojemność: 2 GB
Wyświetlacz: LCD, 2,6”
Odtwarzane formaty audio: FLAC, MP3, OGG, WAV, WMA, APE
Odtwarzane formaty wideo: ASF, FLV
Odtwarzane formaty zdjęcia: BMP, GIF, JPEG, PNG
Czas pracy: około 18 godzin
Bardzo przejrzyste menu graficzne oraz wygodna obsługa to największe zalety urządzenia. Dodatkowym plusem jest obsługa kart micro SD. Dzięki temu możesz kupić tańszą wersję odtwarzacza, a później dokupić pamięć.
Odtwarzacze za cenę powyżej 400 zł
Powyżej 400 zł zaczynają się pojawiać nowsze, większe i bardziej rozbudowane urządzenia. W tym zakresie cenowym możesz mieć duży ekran lub wyższy model znanej marki albo dotykowy ekran i wiele ciekawych dodatkowych możliwości (chociażby Wi-Fi), czy też wszystko w jednym.
Z ciekawszych propozycji warto wymienić urządzenie COWON D2 (2,5”) z pamięciami 2 GB, 4 GB, 8 GB i większe z możliwością rozszerzenia dzięki slotowi pamięci SD/SDHC. Można je kupić coraz taniej, obecnie na Allegro już od nieco ponad 400 złotych. Urządzenie ma dotykowy wyświetlacz i bardzo wygodnie się z niego korzysta. Odtwarza wiele formatów audio i wideo, a także pliki SWF (flash). Jego większy brat to COWON A3 z wyświetlaczem 4”. To już naprawdę duży PMP (Portable Multimedia Player), którego noszenie w kieszeni nie jest dobrym pomysłem, ale znakomicie sprawdzi się w samochodzie czy pociągu. Niestety cena za nowy 30-gigabajtowy egzemplarz to ponad 1100 złotych. Można czasami znaleźć używane modele na aukcjach Allegro.
Przy zakupie tak drogiego urządzenia zdecydowanie radzimy się rozejrzeć za solidnym etui. Porysowanie (a nawet pęknięcie) wyświetlacza to tylko kwestia czasu przy noszeniu odtwarzacza w kieszeni czy torebce. Do niektórych modeli etui jest dołączane, do innych trzeba je niestety dokupić. Na zabezpieczenie wydasz od 20 do 100 złotych, zależnie od producenta oraz wyglądu etui.
W droższych urządzeniach jest wiele funkcji, z których będziesz chciał korzystać. Dlatego przed zakupem lepiej wybrać się do sklepu i samemu wypróbować sterowanie odtwarzaczem. Nie każdemu przypadnie do gustu 9 nieopisanych przycisków w Creative X-Fi, które sprawiają sporo problemów (na pewno na początku użytkowania). Warto nadmienić, że urządzenie cechuje się bardzo poprawnym dźwiękiem, dobrym wyświetlaczem i wieloma ciekawymi funkcjami (do których dostęp jest niestety utrudniony). Sterowanie ciekawie rowiązano w drogim iRiver SPINN, w którym połączono funkcjonalne pokrętło z wbudowanym przyciskiem i ekran dotykowy. Dodatkowo każda zmiana opcji jest potwierdzona wibracją urządzenia. Robi wrażenie, jest innowacyjne i bardzo wygodne.
Przenośne odtwarzacze dla bardziej wymagających użytkowników
Za około 650 zł
iRiver SPINN
Pojemność: 4 GB
Wyświetlacz: AMOLED, 3,3”
Odtwarzane formaty audio: FLAC, MP3, OGG, WAV, WMA, APE, ASF
Odtwarzane formaty wideo: MPG, WMV
Odtwarzane formaty zdjęcia: JPEG
Czas pracy: około 24 godzin
Rewelacyjne sterowanie, dobry wyświetlacz i zadowalający dźwięk – to niewątpliwie duże plusy urządzenia. Niestety odtwarzacz jest drogi. Za wersję z pamięcią 8 GB trzeba dołożyć ponad 150 zł. Uwaga! Nie ma slotu na kartę, a co za tym idzie, nie można w nim rozszerzyć pamięci.
Od 1100 złotych
Apple iPod touch
Pojemność: 16 GB
Wyświetlacz: dotykowy, 2,5”
Odtwarzane formaty audio: AAC, Protected AAC, MP3, MP3 VBR, Audible (formaty 2, 3 i 4), Apple Lossless, AIFF i WAV
Odtwarzane formaty wideo: H.264, MP4, MOV, MPEG‑4
Odtwarzane formaty zdjęcia: JPEG
Czas pracy: około 22 godzin
Dotykowy duży ekran, bezprzewodowy transfer danych Wi-Fi (802.11b/g) i logo Apple to już gadżet, którym można się pochwalić. Ceną również. Urządzenie zapewnia także bardzo dobry dźwięk, płynny i ostry obraz oraz wiele innych dodatków.
Od 400 złotych
COWON D2
Pojemność: 4 GB
Wyświetlacz: dotykowy, 3,5”
Odtwarzane formaty audio: OGG, WMA, FLAC, WAV, APE, MP3
Odtwarzane formaty wideo: MPEG‑4 AVI
Odtwarzane formaty zdjęcia: JPEG
Czas pracy: około 50 godzin
Dobry odtwarzacz muzyki i filmów w relatywnie niskiej cenie. Urządzenie wygodnie się obsługuje dzięki zastosowaniu ekranu dotykowego. Odtwarzacz wyposażono w slot SD/SDHC, dzięki czemu można rozszerzyć jego pamięć.