Muzyka bez kabli
Dobrze dobrane słuchawki bezprzewodowe pozwolą ci cieszyć się muzyką bez skrępowania kablami. Przedstawiamy najpopularniejsze technologie stosowane w takich słuchawkach i prezentujemy ich możliwości oraz ograniczenia. Lektura pomoże ci dokonać zakupu spełniającego twoje potrzeby.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie słuchawek
- Sposób transmisji sygnału Technologie wykorzystywane do przesyłu sygnału audio opisujemy w głównej części tekstu; wybieraj pomiędzy słuchawkami radiowymi (większy zasięg) a bluetooth (cyfrowa jakość). Te na podczerwień omijaj z daleka.
- Waga słuchawek Skoro decydujesz się na słuchawki bezprzewodowe, wybierz model, który nie zmęczy cię wagą.
- Kształt nauszników Wybierając słuchawki, w miarę możliwości przymierz je, niedopasowane nauszniki to dyskomfort zamiast dobrego odbioru muzyki.
- Zasilanie Najlepiej wybierz model zasilany z wbudowanych akumulatorów, które zapewnią co najmniej 4 godziny ciągłego odtwarzania muzyki. Informację na temat czasu odtwarzania powinieneś odnaleźć w specyfikacji technicznej danego modelu słuchawek.
Słuchawki bezprzewodowe to określenie zarówno prostych, jednogłośnikowych modeli słuchawek nausznych przeznaczonych do telefonów komórkowych, jak i wyrafinowanych, wielogłośnikowych słuchawek o licznych funkcjach.
W naszym poradniku kupującego zajmiemy się urządzeniami, które nazwiemy umownie słuchawkami do muzyki. Przyjrzeliśmy się rynkowej ofercie bezprzewodowych słuchawek dwuusznych.
Akcesoria do komórek pomijamy, chociaż czasami słuchawki bezprzewodowe, których główną funkcją jest odtwarzanie muzyki, potrafią także pełnić rolę bezprzewodowego zestawu do prowadzenia rozmów przez telefon komórkowy lub przez telefon VoIP albo przez Skype.
Dla kogo?
Słuchawki bezprzewodowe, bez względu na rodzaj, typ i możliwości samego produktu, są zazwyczaj droższe od kablowych egzemplarzy o zbliżonych parametrach. Jeżeli jesteś audiofilem i cenisz sobie wyrafinowany dźwięk, a twoją pasją jest łowienie wysublimowanych tonów w muzyce najwyższej jakości, kup dobre słuchawki kablowe.
Nie oznacza to, że bezprzewodowe słuchawki odtwarzają dźwięk niskiej jakości. Jednak nawet najlepsze i najdroższe modele bezprzewodowych słuchawek na pewno będą gorsze od kablowych, audiofilskich odpowiedników takich marek, jak np. Bose, AKG, JRL, Sennheiser i inne.
Wykorzystywana technologia bezprzewodowa a faktyczny zasięg słuchawek
Zdecydowanie największym zasięgiem charakteryzują się słuchawki, w których dźwięk przesyłany jest za pośrednictwem fal radiowych. Mniejszy zasięg mają słuchawki z wbudowanym, bezprzewodowym interfejsem bluetooth, ale dzięki temu, że jest to technologia cyfrowa, zmiana odległości (w ramach zasięgu) nie wpływa tak znacząco na jakość sygnału, jak w pozostałych dwóch technologiach. Zdecydowanie najmniejszy zasięg mają słuchawki na podczerwień. Choć teoretycznie producenci podają nawet 7 metrów, w praktyce o dobrym sygnale można mówić przy 2 metrach.
Różna bezprzewodowość
Słuchawki bezprzewodowe to produkty, które ze źródłem dźwięku (domowym zestawem audio, komputerem, przenośnym odtwarzaczem czy dowolnym innym urządzeniem, z którym mogą współpracować) łączą się bezprzewodowo. Sygnał audio do słuchawek jest przesyłany bezprzewodowo, ale w różnych modelach są stosowane różne technologie bezprzewodowego przesyłu dźwięku. Przedstawimy wszystkie, wdrożone komercyjnie technologie i pokażemy możliwości przykładowych modeli słuchawek korzystających z danej technologii.
Dodatkowe możliwości
Producenci słuchawek bezprzewodowych starają się zachęcić potencjalnego nabywcę dodatkowymi funkcjami. O możliwości prowadzenia rozmów poprzez VoIP czy popularny komunikator Skype, już wcześniej wspominaliśmy. Niektóre modele słuchawek (dotyczy to produktów wykorzystujących do transmisji dźwięku cyfrową technologię bluetooth) potrafią także pełnić rolę zestawu słuchawkowego do telefonu komórkowego (odbieranie połączeń, prowadzenie rozmów itp.). To jednak niejedyne funkcje. Przykładowo przedstawione w jednej z ramek słuchawki Sirius firmy MultiTech mają wbudowane radio FM z automatycznym skanerem kanałów, a stacja bazowa pełni rolę nie tylko nadajnika i odbiornika dźwięku – tak jak we wszystkich słuchawkach bezprzewodowych oferowanych z własną stacją bazową – ale także narzędzia monitoringu czy podsłuchu dźwiękowego. To dość ekscentryczna funkcja, raczej dla kogoś, kto poszukuje nietypowych zastosowań. Pamiętajmy jednak o podstawowych zastosowaniach. Słuchawki mają zapewnić wygodny odbiór muzyki podczas pracy czy zabawy przy komputerze.
Słuchawki radiowe (technologia RF/FM)
Sygnał przesyłany radiowo to najczęściej spotykane rozwiązanie w słuchawkach bezprzewodowych. Stanowi faktyczny kompromis między ceną urządzenia a jakością brzmienia, zasięgiem i odpornością na zakłócenia. Ponieważ praktycznie we wszystkich słuchawkach radiowych sygnał jest przesyłany analogowo, możliwe jest wystąpienie niewielkich zakłóceń. Jednak dzięki temu, że radiowe moduły nadawczo-odbiorcze, w które są wyposażane tego typu słuchawki, mają wbudowane funkcje przeciwzakłóceniowe, ewentualne zakłócenia powinny być raczej krótkotrwałe. Pomocą w likwidacji zakłóceń jest możliwość przełączania kanałów, którą stwarzają niektóre modele słuchawek radiowych (np. opisywany w ramce model Philipsa). Wystarczy przełączyć kanał w słuchawkach i na stacji bazowej, by zniwelować zakłócenia.
Bezprzewodowe słuchawki oparte na radiowym przesyle sygnału audio mają największy zasięg. Producenci często podają w specyfikacji zasięg nawet do 100 m. Jednak sprawdziliśmy, że taki zasięg nie jest osiągalny w normalnych warunkach – podczas użytkowania słuchawek w domu. Niemniej zwykle użytkownik słuchawek radiowych nie musi rozstawać się z muzyką w całym mieszkaniu, gdyż realny zasięg wynosi ok. 20 metrów. Podczas prób z zasięgiem jedynie właśnie słuchawki radiowe umożliwiały odbiór na całym piętrze zajmowanym przez redakcję (ok. 500 m2), ale trzeba pamiętać o tym, że podobnie jak w słuchawkach IrDA jakość dźwięku spada wraz ze wzrostem odległości między nadajnikiem a słuchawkami. Jednak dzięki większemu pasmu radiowemu jakość przesyłanego radiowo dźwięku będzie wyższa niż w przypadku podczerwieni.
Bez kłopotów z zasięgiem
Phillips SBC HC8445
Słuchawki do przesyłu sygnału wykorzystują fale radiowe. Pozbawione są licznych, niejednokrotnie nieco dziwnych funkcji (jak np. monitorowanie audio, czyli mówiąc prościej – podsłuch). Są to przede wszystkim słuchawki do muzyki. Nie mają wbudowanego mikrofonu, więc aby z nich korzystać podczas rozmów VoIP, należy podłączyć dodatkowy mikrofon. Dźwięk ma jakość, która powinna wystarczyć większości słuchaczy. Wbudowany w słuchawki i stację bazową przełącznik kanałów (dostępne są dwa) pozwala wybrać kanał zapewniający lepszą jakość. Słuchawki są zasilane z dołączanych do zestawu akumulatorów NiMH AAA, które można ładować po podłączeniu słuchawek do stacji bazowej. Połączenie audio z komputerem odbywa się poprzez zamontowany na stałe do stacji bazowej kabel zakończony wtykiem typu jack stereo.
Pasmo przenoszenia słuchawek: 20 Hz–20 KHz
Pasmo do łączności bezprzewodowej: 864 MHz
Waga: 223 gramy
Cena: od 145 zł brutto
- Dobra jakość dźwięku
- Wygodne i proste w obsłudze
- Stałe zamocowanie kabla audio do stacji bazowej
Uniwersalnie i niedrogo
Media-tech MT3525 SIRIUS
Słuchawki firmy Media-tech to przykład urządzeń, w które producent starał się wbudować maksimum funkcji. Oprócz słuchawek urządzenie jest także radiem FM, a również narzędziem do monitoringu audio. Wbudowane przyciski w obudowie słuchawek umożliwiają przełączanie stacji radiowych oraz regulację głośności. Mikrofon zamontowany w stacji bazowej umożliwia prowadzenie rozmów głosowych poprzez komunikatory internetowe. Słuchawki są zasilane bateriami typu AAA. Stacja bazowa może być zasilana bateriami, poprzez gniazdo USB z komputera lub zewnętrzny zasilacz sieciowy (baterie oraz zasilacz sieciowy należy dokupić oddzielnie). Bazę łączymy ze źródłem dźwięku przez dołączane kable jack-jack lub cinch-jack. W razie rozładowania baterii słuchawki można bezpośrednio połączyć kablem ze źródłem dźwięku. Działają wtedy jak zwykłe słuchawki przewodowe.
Wbudowane radio FM
Mikrofon w stacji bazowej
Pasmo przenoszenia: 15 Hz–16 KHz
Pasmo do łączności bezprzewodowej: 88–108 MHz
Waga: 173 gramy (bez baterii)
Cena: od 69 zł brutto
- Wbudowane radio FM
- Zakres funkcji
- Niezbyt wygodne
- Brak choćby baterii w zestawie
Wypróbuj w sklepie lub kup w internecie
Jeżeli kupujesz słuchawki w salonie z elektroniką, wypróbuj je przed zakupem. Skoro decydujesz się na słuchawki bezprzewodowe, raczej nie lubisz rozstawać się z muzyką, dlatego tym bardziej, przed zakupem, powinieneś je przymierzyć i usłyszeć. Odsłuch jest o tyle istotny, że przy podobnych parametrach podawanych przez producentów, jakość odtwarzanego przez słuchawki dźwięku może być bardzo różna. Jeżeli w sklepie sprzedawca nie zgadza się na przetestowanie słuchawek, kup słuchawki w sklepie internetowym. Gdy kupisz je prywatnie (nie na firmę), zawsze będziesz miał 10 dni na zwrot i odzyskasz pieniądze.
Słuchawki bluetooth
Słuchawki korzystające z technologii bluetooth najczęściej bazują na układach bluetooth pracujących w tzw. drugiej klasie nadawczej (zasięg między łączonymi urządzeniami do 10 metrów). Oprócz zasięgu niezwykle istotne jest, by obsługiwały one zestaw protokołów Bluetooth A2DP. Zestaw ten zapewnia transmisję dźwięku stereofonicznego wysokiej jakości. Na szczęście w przypadku słuchawek obuusznych, którymi zajmujemy się w naszym poradniku kupującego, każdy model słuchawek bluetooth, z jakim się zetknęliśmy podczas opracowywania materiału, oferował wsparcie dla A2DP.
Bluetooth w zestawie
Możesz spotkać słuchawki wyposażone we własny – dodawany do zestawu moduł nadawczo-odbiorczy bluetooth (tak jest np. w przypadku modelu Creative HS-1200 przedstawionego w ramce), jak również takie, które łączą się z interfejsem bluetooth wbudowanym już w komputer. Co prawda fabrycznie w moduły bluetooth są wyposażane najczęściej laptopy, ale komputery stacjonarne również możesz łatwo doposażyć w odpowiedni moduł podłączany do gniazdka USB. Koszt adaptera bluetooth podłączanego do gniazda USB to ok. 20–30 zł.
Instalacja takich słuchawek – przy założeniu, że masz komputer wyposażony w odpowiedni moduł blue- tooth – sprowadza się do procesu tzw. parowania słuchawek z modułem bluetooth w komputerze (lub podłączonym do komputera). Operacja ta polega najczęściej na ustawieniu interfejsu bluetooth w komputerze w tryb oczekiwania, a następnie przyciśnięciu odpowiedniego przycisku parującego w słuchawkach. Raz sparowane urządzenia będą się już w przyszłości automatycznie łączyły (chyba że dokonasz reinstalacji systemu na komputerze, na którym korzystasz ze słuchawek bezprzewodowych). Warto jeszcze wspomnieć o dostępnych na rynku cyfrowo-analogowych adapterach bluetooth, które można podłączyć praktycznie do każdego analogowego źródła dźwięku (przenośnego odtwarzacza MP3, walkmana, wieży hi-fi, telewizora itp).
Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że tego typu adaptery raczej nie są dodawane do słuchawek bluetooth, a kupowane oddzielnie stanowią niemały wydatek (ok. 100–120 zł), co – biorąc pod uwagę stosunkowo wysoki koszt samych słuchawek, czyni taki zestaw mało opłacalnym. Zatem jeżeli poszukujesz słuchawek, które chcesz wykorzystać nie tylko do komputera, ale także do słuchania muzyki z domowego zestawu audio wyposażonego wyłącznie w analogowe gniazdo słuchawkowe, pomyśl nad słuchawkami radiowymi. Z drugiej strony, jeżeli szukasz produktu, który będzie służył jednocześnie jako słuchawki do muzyki i do prowadzenia rozmów przez telefon komórkowy, tylko wśród modeli z interfejsem bluetooth znajdziesz odpowiednie urządzenie.
Cyfrowa jakość
W przeciwieństwie do słuchawek bezprzewodowych IrDA czy radiowych (RF/FM) w słuchawkach wyposażonych w interfejs bluetooth sygnał jest przesyłany cyfrowo, zatem nie może być mowy o typowych dla analogowych rozwiązań zakłóceniach sygnału. Faktyczny zasięg słuchawek bluetooth pokrywa się z informacjami producentów i wynosi ok. 10 metrów (choć niektórzy producenci – jak np. Creative w opisywanym niżej modelu HS-1200 – deklarują wyższy zasięg; dla wymienionych słuchawek Creative’a wynosi on 22 metry).
Korzystając ze słuchawek bluetooth nie jesteśmy informowani o kończącym się zasięgu gorszą jakością dźwięku. Na granicy zasięgu dźwięk może być przerywany, a w momencie, gdy użytkownik wyjdzie poza zasięg działania słuchawek, dźwięk po prostu zostaje całkowicie odłączony. Żadnych trzasków. Tylko cisza.
Muzyka i zestaw słuchawkowy w jednym
Sony DR-BT21G
Słuchawki firmy Sony, podobnie jak modele Creative’a, wykorzystują do transmisji dźwięku bezprzewodowy, cyfrowy interfejs bluetooth. W tym przypadku jednak mamy do czynienia z modelem, do którego nie jest dołączany nadajnik bluetooth. Słuchawki łączą się z dowolnym modułem bluetooth, w jaki jest wyposażony komputer. Jednak, aby odbierać dźwięk stereo, nadajnik powinien pracować w trybie A2DP (należy to sprawdzić w specyfikacji komputera lub telefonu komórkowego, z którym słuchawki mają być wykorzystywane). Słuchawki Sony są wyposażone we wbudowane akumulatory, ładowane za pomocą dodawanego do zestawu zasilacza sieciowego. W obudowie słuchawek umieszczono przyciski regulujące głośność, przyciski umożliwiające odbieranie połączeń telefonicznych i VoIP, a także kółko typu jog-dial umożliwiające zatrzymywanie i zmianę odtwarzanych utworów (sprawdziliśmy z Windows Media Playerem oraz programem iTunes). Jakość odtwarzanego dźwięku w zupełności wystarczy do słuchania muzyki. Zasięg tych słuchawek nie przekracza deklarowanych przez producenta 10 metrów. Zaletą słuchawek jest możliwość ich sparowania z ośmioma urządzeniami, a także mała waga.
Mikrofon w słuchawkach
Pasmo przenoszenia słuchawek: 14 Hz–24 KHz
Pasmo przenoszenia mikrofonu: 100 Hz–4 kHz
Pasmo do łączności bezprzewodowej: 2,4 GHz
Waga: 65 gramów
Cena: od 230 zł brutto
- Obsługa do 8 urządzeń
- Wygoda i żywotność baterii
- Brak adaptera bluetooth w zestawie
Do muzyki i do gier
Creative HS-1200 Gaming Headset
W zestawie, oprócz samych słuchawek, znajduje się odbiornik bluetooth podłączany do gniazda USB w komputerze, pełniący dodatkowo funkcję ładowarki do słuchawek. Dzięki temu słuchawek można używać na każdym komputerze wyposażonym w złącze USB. Podłączenie słuchawek jest bardzo proste. Wystarczy po instalacji sterowników podłączyć odbiornik bluetooth, a następnie przycisk zasilania w słuchawkach. Odbiornik jest fabrycznie sparowany ze słuchawkami. Słuchawki można połączyć wyłącznie z odbiornikiem umieszczanym w zestawie. Słuchawki są wyposażone w mikrofon, za którego pośrednictwem można prowadzić rozmowy online poprzez komunikator lub grę online. Zaletą słuchawek jest to, że korzystają z dobrodziejstw opracowanych przez Creative funkcji wzbogacających brzmienie, takich jak X-Fi Crystalizer czy emulacja dźwięku przestrzennego (X-Fi CMSS 3D). Model ten odznacza się także większym niż zwykle dla słuchawek bluetooth zasięgiem – do 22 metrów.
Mikrofon w słuchawkach z redukcją szumów
Pasmo przenoszenia słuchawek: 20 Hz–20 KHz
Pasmo przenoszenia mikrofonu: 100 Hz–16 kHz
Pasmo do łączności bezprzewodowej: 2,4 GHz
Waga: 155 gramów
Cena: od 272 zł brutto
- Dobra jakość dźwięku
- Wbudowane efekty X-Fi
- Sztywne sparowanie z dołączonym odbiornikiem bluetooth
Jakość dźwięku a częstotliwość
W przypadku analogowych transmisji bezprzewodowych, z jakimi mamy do czynienia w słuchawkach na podczerwień oraz słuchawkach radiowych (RF/FM), nośnikiem dźwięku jest fala o określonej częstotliwości. Bez względu na typ, fala nośna ma określoną częstotliwość. Im wyższa częstotliwość tym – w teorii – lepsza jakość przesyłanego dźwięku. Można zastosować analogię do tradycyjnego radia. Stacje nadające na falach o niższej częstotliwości mają gorszą jakość od stacji nadających na falach o wyższej częstotliwości. Zatem słuchawki pracujące na niższej częstotliwości również prześlą dźwięk gorszej jakości. Trzeba jednak pamiętać, że niezależnie od tego o jakości dźwięku decydują także przetworniki w samych słuchawkach.
Słuchawki na podczerwień
Słuchawki, w których dźwięk był odbierany poprzez fale podczerwone (na podobnej zasadzie funkcjonują stosowane do dziś piloty zdalnego sterowania w domowych urządzeniach audio-wideo), to wydawałoby się już przeszłość. Obecnie jednak producenci wciąż oferują modele bazujące na technologii IrDA. Odradzamy zakup takich słuchawek, bez względu na cenę. IrDA to technologia co prawda bezprzewodowa, ale wymagająca zasięgu optycznego. Między nadajnikiem a odbiornikiem nie może się znajdować żadna przeszkoda nieprzepuszczająca światła.
Zwykła kartka papieru upuszczona na nadajnik może zakłócić lub uniemożliwić odbiór muzyki. Jakość dźwięku w tego typu słuchawkach zależy od konkretnego modelu, ale technologia IrDA jest dość podatna na zakłócenia. Również zasięg, wynikający m.in. z optycznych ograniczeń tej technologii, jest najmniejszy spośród słuchawek bezprzewodowych, gdyż ogranicza się do jednego pomieszczenia – pokoju, w którym stoi nadajnik. I to najlepiej pustego pokoju. W praktyce oznacza to ok. 2-metrowy zasięg między słuchawkami a nadajnikiem. Jakość dźwięku spada wraz ze wzrostem odległości od nadajnika. Tego typu słuchawki kosztują od kilkudziesięciu do nawet ponad 200 zł.
Przykładowo za 239 zł można kupić bezprzewodowe słuchawki IrDA Sennheiser IS380. Producent wychwala wysoką jakość dźwięku. Nie możemy tych zapewnień zweryfikować, gdyż tego modelu nie sprawdzaliśmy. Jednak wysoka jakość dźwięku pozostaje mocno wątpliwa, biorąc pod uwagę, że słuchawki pracują na częstotliwości 2,3/2,8 MHz, co oznacza jakość sygnału gorszą niż zwykłego radia UKF (pasma rzędu ok. 100 MHz). Ponadto nie ominiemy ograniczeń zasięgu.