Nowy RAM i dysk
Laptopy są urządzeniami niewielkimi, ale wbrew pozorom stwarzają pewne możliwości rozbudowy. Co więcej, wymiana dysku i rozbudowa pamięci wcale nie jest trudniejsza niż w komputerze stacjonarnym. Jeśli więc chcesz poprawić sobie komfort pracy, przeczytaj nasz poradnik.
Obecnie standardem w laptopach jest pamięć o pojemności 4 GB, a także dysk o pojemności 500 GB. Zdarzają się konfiguracje z 6–8 GB pamięci oraz dyskami 1000 GB – wystarczy to nawet zaawansowanym użytkownikom. Jednak starsze komputery miały po 2 GB pamięci – warto ją rozbudować, dokupując drugi moduł. Poprawi to płynność pracy nie tylko w rozbudowanych programach, ale nawet podczas surfowania w internecie, gdyż aplikacje internetowe (nawet zwykłe strony, a tym bardziej gry) bywają bardzo rozbudowane.
Wymiana dysku w laptopie to inna, bardziej złożona sprawa. Przede wszystkim w większości komputerów przenośnych jest tylko jedna wnęka na dyski, więc drugiego dysku nie da się dołożyć, a jedynie wymienić stary model na większy lub szybszy. Zatem „przesiadka” wiąże się z koniecznością bezpiecznego przeniesienia danych. Drugi problem pojawia się podczas zamiany zwykłego dysku na SSD. Ze względu na gigantyczne różnice w wydajności komputer na pewno przyspiesza, ale SSD jest zwykle mniej pojemny niż dysk talerzowy, więc może pojawić się dylemat – które dane pozostawić, a które usunąć lub przenieść na dysk zewnętrzny.
Dołożenie pamięci RAM
To najprostsza czynność, jaką można wykonać, by przyspieszyć pracę laptopa. W dodatku pamięci są tanie – tzw. moduł SO-DIMM o pojemności 2 GB kosztuje 50–70 zł.
Krok 1
Wyłącz laptop i wyjmij z niego akumulator. Połóż laptop na biurku ekranem do dołu i odkręć kilka śrubek mocujących pokrywę, która daje dostęp do podzespołów. W niektórych laptopach zamiast jednej dużej pokrywy trzeba odkręcić kilka mniejszych.
Krok 2
Po odkręceniu śrubek podważ pokrywę i delikatnie ją zdejmuj, by puściły przytrzymujące ją zatrzaski:
Krok 3
Masz już dostęp do podzespołów – zarówno dysku (1), jak i pamięci RAM (2).
Krok 4
Przymierz moduł pamięci do wolnego gniazda, zwracając uwagę, by wycięcie w module i klucz w gnieździe pasowały do siebie.
Krok 5
Wsuń mocniej moduł do gniazda, pod kątem 20–30 stopni względem płyty głównej:
Krok 6
Dopiero teraz dociśnij moduł w taki sposób, by „położył się” płasko na płycie. Moduł zostanie zablokowany przez dwa metalowe uchwyty po bokach gniazda. Montaż pamięci został zakończony.
Nowy dysk do notebooka
Dysk SSD jest elementem, który najbardziej przyspieszy komputer, aczkolwiek trzeba przeznaczyć na niego kilkaset złotych. Oczywiście do wymiany dysku dochodzi także w innych sytuacjach, np. gdy poprzedni okaże się za mały albo się popsuje.
Jeśli chcesz poprawić komfort pracy na laptopie, a masz na nim Windows 7 lub Windows 8, zdecydowanie warto kupić dysk SSD o pojemności 120–250 GB. Większe dyski kosztują już ponad 1000 zł. Jeśli taka pojemność to za mało, musisz kupić zwykły dysk 2,5” o takiej pojemności, która będzie dla ciebie odpowiednia.
Przenoszenie danych
Zanim zamienisz dyski w laptopie, warto przenieść dane ze starego dysku na nowy. Ponieważ do komputera przenośnego zwykle nie da się włożyć dwóch dysków jednocześnie, nowy trzeba umieścić np. w kieszeni USB.
Jednak większy problem stworzy samo przeniesienie danych – chyba nie ma programu, który potrafiłby przenieść każdy system. Wynika to z różnych czynników. My polecamy Paragon Backup & Recovery 12, który jest najbardziej skuteczny, ponadto jest dostępny za darmo w wersji demonstracyjnej. Można także wypróbować darmowy EaseUS Todo Backup Free 6.0 czy Acronis True Image 2013 (funkcja klonowania całych dysków działa tylko w jego płatnej wersji).
Krok 1
Wersję testową programu Paragon Backup & Recovery 12 musisz pobrać sam, wchodząc pod adres www.paragon-software.pl/download. Otrzymasz e-mailem link do testowej wersji, która będzie działać przez 30 dni. Pobierz i zainstaluj program, używając domyślnych ustawień.
Krok 1
Uruchom program. Z lewej strony okna kliknij Copy and Migration, następnie z prawej kliknij Hard Disk Migration. Uruchomi się kreator, który w każdym programie tego typu wygląda podobnie.
Krok 3
W jednym z kroków kreatora wybierz dysk źródłowy, z którego chcesz skopiować dane.
Krok 4
W kolejnym kroku wskaż dysk docelowy, czyli ten, który został podłączony do USB:
Krok 5
W następnym kroku musisz potwierdzić, że na pewno chcesz skopiować dane. Zaznacz Yes, continue copy operation. W następnych krokach pozostaw domyślne ustawienia, po czym program znów zapyta o pozwolenie na wykonanie wszystkich operacji. Zaznacz Yes, apply the changes physically. Rozpocznie się klonowanie, które może trwać około godziny, zależnie od ilości danych na dyskach.
Wymiana dysku
Mając już nowy dysk ze swoimi danymi przeniesionymi ze starego, a także otwarty komputer, możesz przystąpić do zamiany dysków.
Krok 1
Czasami dysk trzyma się na wcisk, ale w większości przypadków trzeba odkręcić 1–2 śrubki w jego okolicy.
Krok 2
Przesuń dysk w taki sposób, by wysunął się z gniazda SATA.
Krok 3
Następnie podważ dysk albo pociągnij za specjalną taśmę, by wysunąć go z wnęki:
Krok 4
Dysk ma zawsze dodatkową, metalową ramkę, którą trzeba odkręcić. W tym przypadku jest ona mocowana za pomocą tylko dwóch śrubek, po przeciwległych stronach dysku.
Krok 5
Ramkę trzeba przykręcić w taki sam sposób do nowego dysku:
Krok 6
Następnie włóż dysk do wnęki, a ciągnąc za taśmę, podłącz go do portu SATA:
Krok 7
Przykręć dysk śrubkami, a następnie zamknij dolną pokrywę komputera, dociskając starannie wszystkie zatrzaski na jej krawędziach:
Krok 8
Po ich dociśnięciu dokręć pokrywę za pomocą śrubek. Modernizacja komputera została zakończona. Możesz teraz sprawdzić, czy system operacyjny się uruchamia, a także czy poprawnie działają partycje serwisowe (np. możesz uruchomić przywracanie systemu do stanu fabrycznego). Jeśli będą z tym problemy, spróbuj jeszcze raz przenieść dane ze starego na nowy dysk, używając innego programu do klonowania.