Obraz na piątkę - konfiguracja monitora
Gdy już kupisz wysokiej klasy monitor, staraj się uzyskać na nim najlepszą możliwą jakość obrazu. Oto, co należy w tym celu zrobić.
Obraz, a dokładniej jego jakość, wyświetlany na ekranie monitora z matrycą IPS czy MVA (test znajdziesz na poprzednich stronach), zależy od kilku czynników. Są to: sposób podłączenia monitora do komputera, parametry ustawione w monitorze (jasność, kontrast, tryb kolorystyczny itd.), a także parametry systemu (rozdzielczość obrazu, szczegółowe opcje sterowników graficznych). Nie należy zapominać również o tym, że nasze postrzeganie obrazu zależy od stanowiska, przy którym pracujemy.
Ustawienie podstawowych parametrów
Przy konfiguracji monitora trzeba zacząć od prawidłowego ustawienia biurka, a następnie odpowiedniego postawienia monitora na tym biurku. Od tego będzie zależał komfort pracy.
Przygotowanie stanowiska pracy
W profesjonalnych warunkach wymagania co do stanowiska pracy są bardzo wysokie, ale w domu wystarczy trzymać się kilku prostych zasad.
Krok 1
Biurko, na którym umieścisz komputer (monitor), nie powinno stać na wprost okna, lecz bokiem do niego. Siedząc przodem do okna, będziesz miał za monitorem zbyt jasne tło. Jeśli z kolei usiądziesz tyłem, będą ci przeszkadzały odbicia światła od ekranu.
Krok 2
Wieczorem biurko powinno być oświetlone od góry lampką świecącą światłem dziennym (o temperaturze 5000 K) i niewielkiej jasności (profesjonaliści zalecają do 64 luksów). Zatem może to być słaba lampka LED-owa świecąca białym, zimnym światłem.
Krok 3
Unikaj jasnych przedmiotów czy oświetlania monitora z przodu, by zapobiec odbiciom światła na ekranie.
Krok 4
W miarę możliwości podłącz monitor za pomocą kabla DVI lub DisplayPort. Złącze HDMI jest interfejsem przeznaczonym do sprzętu konsumenckiego i w przypadku komputerów czasem daje nieoczekiwane efekty (np. zmieniona paleta barw albo tzw. overscan).
Poprawna rozdzielczość obrazu
Współczesne monitory to modele LCD. Zapewniają ostry obraz tylko wtedy, gdy pracują w rozdzielczości natywnej, czyli dokładnie odpowiadającej fizycznej ilości pikseli matrycy. Dlatego podstawową zasadą jest ustawienie takiej rozdzielczości.
Krok 1
Aby sprawdzić i ustawić rozdzielczość obrazu, kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpicie Windows i z podręcznego menu wybierz Rozdzielczość ekranu.
Krok 2
W wyświetlonym oknie zobaczysz w pozycji Rozdzielczość aktualne ustawienie rozdzielczości monitora, np. 1600x1200.
Krok 3
Jeżeli widzisz w tym miejscu niepoprawne ustawienie, kliknij strzałkę i z rozwijanej listy wybierz rozdzielczość natywną, która dla ułatwienia oznaczona jest jako zalecana, np. 1920x1200. Kliknij OK, by zapisać zmiany.
Profil monitora
Nie każdy producent dostarcza profile swoich monitorów, ale jeśli je daje, warto z nich korzystać. Niekiedy można je znaleźć na stronie internetowej producenta.
Krok 1
Kliknij prawym klawiszem myszy na pulpicie i wybierz Rozdzielczość ekranu. W oknie, które się pojawi, kliknij Ustawienia zaawansowane.
Krok 2
W ustawieniach z właściwościami ekranu przejdź do karty Zarządzanie kolorami i kliknij Zarządzanie kolorami.
Krok 3
Z listy Urządzenia wybierz monitor, zaznacz pole Użyj moich ustawień dla tego urządzenia, a następnie kliknij Dodaj....
Krok 4
W oknie Kojarzenie profilu kolorów kliknij przycisk Przeglądaj.
Krok 5
W oknie Zainstaluj profil odszukaj na płycie CD dołączonej do monitora lub na dysku plik z rozszerzeniem ICM, zaznacz go, np. 2209WA.ICM, a następnie kliknij Dodaj. Zamknij poszczególne okna, klikając Zamknij i OK. Od tej pory ekran powinien wyświetlać mniej przekłamane barwy, przede wszystkim „unikając” tych kolorów, których wyświetlić nie potrafi.
Możliwe jest też uzyskanie profilu kolorystycznego, który będzie idealnie dopasowany nie tylko do danego modelu, ale również egzemplarza monitora. Profil powstaje w wyniku kalibracji za pomocą urządzeń, takich jak: ColorMunki Display, i1 Display Pro czy Spyder4 Express, które kosztują przynajmniej 500–700 zł. Do domu, gdzie używa się monitorów w takich cenach, zakup kalibratora się nie opłaca, tym bardziej że obraz uzyskiwany z matryc IPS czy MVA jest na tyle dobry, że niewiele można w nim poprawić.
Sterowniki układów graficznych
Kolory można konfigurować w znacznym zakresie również za pomocą panelu sterowania układu graficznego AMD, Nvidia czy Intel. Na przykład wystarczy nieco zmniejszyć jasność kanału niebieskiego, by obraz na ekranie był cieplejszy, lepszy do oglądania filmów:
Ustawienie odpowiednich parametrów obrazu
Poprawne podłączenie monitora jeszcze nie gwarantuje dobrego obrazu. Większość modeli ma fabrycznie zbyt agresywne ustawienia.
Podstawowe parametry
W menu monitora wystarczy ustawić dosłownie trzy parametry.
Krok 1
Zadbaj o odpowiednią jasność i kontrast obrazu. W większości monitorów trzeba je zmniejszyć za pomocą panelu regulacyjnego, przynajmniej do połowy skali.
Krok 2
Druga sprawa to tryb kolorystyczny. Najczęściej monitor ma kilka zdefiniowanych trybów (standardowy, tekst, film, internet itp.). Wybierz tryb standardowy.
Krok 3
Jeśli w menu znajdziesz opcje dotyczące temperatury barwowej, ustaw wartość 6500 K. Jeśli jej nie ma, można uznać, że monitor ma na stałe ustawioną taką temperaturę obrazu.
Pomoc w kalibracji
W poprawnym ustawieniu jasności i kontrastu mogą być pomocne również funkcje wbudowane w system Windows 7.
Krok 1
Kliknij Start, następnie Panel sterowania, wybierz Ekran, a następnie kliknij funkcję Kalibruj monitor. Postępuj zgodnie z poleceniami na ekranie, klikając Dalej po zakończeniu każdego kroku.
Krok 2
W pierwszym kroku ustawia się parametr zwany współczynnikiem gamma. Jego zadaniem jest skompensowanie nadmiernego kontrastu obrazu wchodzącego do monitora. Jeśli twój monitor daje możliwość regulacji tego parametru, ustaw w menu wartość 2.2. Następnie w programie do kalibracji użyj suwaka i przesuń go do takiej pozycji, aby wewnątrz pól testowych nie było widać ani jasnych, ani ciemnych punktów:
Krok 3
Drugim ustawianym parametrem jest jasność. Program pokazuje, jakie ustawienia są poprawne. Kliknij Dalej, po czym wejdź do menu monitora i tak ustaw stopień jasności, aby na testowym obrazie widzieć wyraźnie czarną koszulę modela, a jednocześnie ledwo widzieć znak X za nim.
Krok 4
Kolejnym etapem jest ustawienie właściwego kontrastu. Program pokazuje, jakie ustawienia są poprawne. Kliknij Dalej. Za pomocą menu monitora zwiększaj kontrast do takiej wartości, przy której widoczne będą wszystkie detale białej koszuli modela. Brak widocznych detali oznacza zbyt wysoki kontrast. Kliknij Dalej.
Krok 5
Pozostaje ustalenie poprawnego odcienia skali szarości. Odcienie nie mogą być zabarwione na zielono, niebiesko czy czerwono. Reguluje się to trzema suwakami na ekranie. Kliknij Dalej. Konfiguracja monitora jest zakończona.