Odchudzanie Windows 10
Każdy, kto uaktualnił już system do Windows 10, wie, ile dodatkowych aplikacji firmowych jest w nim preinstalowanych. Na wybór programów użytkownik nie ma wpływu, nawet jeśli większość jest mu zupełnie zbędna. Program 10AppsManager pomoże pozbyć się ich z komputera.
W gąszczu firmowych aplikacji dostarczanych wraz z Windows 10 czasami ciężko odnaleźć te zainstalowane świadomie. Czego tu bowiem nie ma – „w pakiecie” znajduje się program pogodowy, finansowy, sportowy, muzyczny i informacyjny, Pomocnik telefonu, a nawet aplikacja mająca pomóc użytkownikowi zainstalować Skype’a czy uzyskać licencję pakietu Office. Niestety jest to tylko część narzuconego z góry i niekoniecznie potrzebnego asortymentu oferowanego użytkownikom nowego systemu. Kłopot w tym, że wbudowanych aplikacji nie da się usunąć w tradycyjny sposób, bez głębszej ingerencji w system. I tu z pomocą przychodzi niewielkie, darmowe narzędzie 10AppsManager.
Usuwanie z systemu niepotrzebnych aplikacji
Wykorzystujący ikony preinstalowanych programów interfejs 10AppsManagera nie pozostawia właściwie żadnych wątpliwości co do sposobu jego obsługi. Trzeba jedynie pamiętać, że odinstalowane aplikacje nie są ani specjalnie oznaczane, ani usuwane z prezentowanej listy.
Krok 1
Program nie wymaga instalacji. By z niego skorzystać, wystarczy go uruchomić. Na ekranie wyświetli się wówczas jego niewielkie okno wypełnione kwadratowymi ikonami firmowych aplikacji Windows 10. Nim jednak rozpoczniesz operację usuwania zbędnych programów, dla większego bezpieczeństwa powinieneś najpierw utworzyć punkt przywracania systemu.
Krok 2
Aby pozbyć się nieprzydatnej aplikacji, odszukaj jej ikonę w oknie programu, np. Money, po czym kliknij ją myszką. Miej jedynie na uwadze, że przedstawione tam angielskie nazwy mają nieco inne odpowiedniki w polskiej wersji Windows 10 (np. aplikacja Money to w naszym systemie Finanse).
Krok 3
Na koniec, gdy program poprosi cię w osobnym oknie o potwierdzenie decyzji o deinstalacji wybranego programu, naciśnij przycisk Tak. Po chwili zostanie wyświetlony komunikat o pomyślnym usunięciu aplikacji. Kliknij OK.
Utwórz punkt przywracania systemu
Z uwagi na możliwe problemy będące następstwem usunięcia którejś z aplikacji warto wcześniej przygotować kopię bezpieczeństwa. Twórcy 10AppsManagera nie dają gwarancji, że wykorzystywana przez ich program metoda przywracania firmowych aplikacji zadziała w każdym przypadku.
Ponowna instalacja wbudowanych aplikacji
O ile usunięcie za pomocą programu aplikacji preinstalowanych w systemie sprowadza się do kilku kliknięć myszą, o tyle ich przywracanie wymaga nieco więcej zachodu. 10AppsManager nie posiada bowiem wbudowanych narzędzi, które zautomatyzowałyby ten proces. Zamiast tego użytkownik otrzymuje dokładne wskazówki, jak ponownie zainstalować w systemie aplikacje firmowe. Oto jak tego dokonać.
Krok 1
Przywracanie domyślnych ustawień systemu rozpocznij od naciśnięcia przycisku Reinstall w głównym panelu programu. Następnie, postępując zgodnie z wyświetloną instrukcją, wywołaj okno systemowego Menedżera zadań. Dokonasz tego, klikając prawym przyciskiem myszki ikonę z symbolem okienka Windows i wybierając z otwartego menu stosowną opcję: Menedżer zadań.
Krok 2
Gdy na ekranie pojawi się już Menedżer zadań, przejdź do menu Plik, kliknij znajdującą się tu opcję Uruchom nowe zadanie, po czym w nowo otwartym oknie, w polu Otwórz, wpisz powershell. Zaznacz pole Utwórz to zadanie z uprawnieniami administracyjnymi i zatwierdź operację, naciskając OK.
Krok 3
Okno Administrator: Windows PowerShell, które ujrzysz na ekranie, pozwala skorzystać z właśnie uzyskanego dostępu do interpretera poleceń PowerShell. Teraz wystarczy kombinacją Ctrl+C skopiować z okna aplikacji 10AppsManager wskazane w punkcie 4. instrukcji polecenie. i wkleić je za pomocą kombinacji Ctrl+V do okna: Administrator: Windows PowerShell. Po naciśnięciu klawisza Enter rozpocznie się proces przywracania aplikacji firmowych.