Ogromny załącznik
Łącza internetowe, o stale rosnącej przepustowości, nie stanowią już istotnej bariery w przesyłaniu dużych plików przez internet. Zobacz, jak wysłać film czy album ze zdjęciami.
Kompresuj lub dziel pliki
Zmniejsz rozmiar
Przed wysłaniem pliku na serwer warto go skompresować chociażby do archiwum w formacie ZIP (może je otworzyć każdy posiadacz Windows). Dzięki temu zmniejszasz plik.
Podziel największe
Możesz także połączyć w jeden element kilka mniejszych plików lub cały folder. Pamiętaj także, że większe pliki można podzielić (np. film, który ma 750 MB, możesz podzielić na 3 części i wysłać na serwis hostujący, gdzie maksymalny rozmiar jednego pliku to 250 MB).
Użyj WinRAR
Plik najłatwiej podzielić za pomocą aplikacji WinRAR. Możesz wpisać wymaganą wielkość, a program sam podzieli plik.
Przesłanie przez internet kilku zdjęć czy plików MP3 nie jest wyzwaniem. Problem pojawia się wtedy, gdy plik czy katalog okazuje się za duży, aby go dołączyć do wiadomości e-mailowej. Wtedy warto mieć przygotowanych kilka rozwiązań, które pozwolą wygodnie, szybko i za darmo przetransferować plik lub umieścić go na serwerze (z którego będzie mogło go pobierać wiele osób). Pokazujemy kilka najciekawszych i funkcjonalnych sposobów przesyłania większych plików w internecie.
Przesyłanie pliku za pomocą przeglądarki WWW
Najprostszym sposobem przesłania pliku jest skorzystanie z wyspecjalizowanego serwisu. Wielkość przestrzeni dyskowej oraz jednorazowej przesyłki określa regulamin danej witryny. Warto także zwrócić uwagę, jakie usługi są darmowe. Często po wykupieniu konta zwiększa się przestrzeń na dysku oraz szybkość transferu. Pokażemy, jak skorzystać z darmowego serwisu WyślijTo. Wielkość jednego pliku nie może przekraczać 250 MB, a łączny rozmiar zgromadzonych danych – 1 GB. W tabeli „Przykładowe serwisy do przesyłania plików” pokazujemy inne witryny, z których się korzysta w bardzo podobny sposób.
Sposoby wysyłania dużych plików
- Poczta elektroniczna Większość darmowych skrzynek pocztowych ogranicza wielkość załącznika do 20 MB (czasami nawet 10 MB). Jednym z wyjątków jest poczta z portalu o2.pl, gdzie możesz dołączyć plik o wielkości 100 MB. Przesyłanie danych pocztą sprawdza się przede wszystkim przy pojedynczych plikach MP3, zdjęciach czy dokumentach.
- Serwisy hostujące Do przesyłania większych plików doskonale się nadają witryny hostujące dane. Wystarczy wysłać plik (nawet 10 GB) i skopiować wygenerowany odnośnik. Każda osoba, która wklei link w pole adresu przeglądarki WWW, będzie mogła pobrać dane. Sposób jest przydatny podczas udostępniania większych filmów i folderów ze zdjęciami grupie znajomych osób.
- Własny serwer FTP Ciekawą metodą udostępniania plików jest własny serwer FTP, który skonfigurujesz na swoim komputerze. Wystarczy wyodrębnić katalog, wgrać do niego dane i zostawić włączony komputer. W takim przypadku osoba, której prześlesz dane dostępowe (login i hasło), będzie mogła w dowolnej chwili pobrać pliki.
- P2P i P2M W sieci istnieje także możliwość stworzenia własnej sieci P2P, tylko dla swoich znajomych. Służy do tego np. aplikacja Waste (dostępna na płycie dołączonej do PC Formatu). Możesz także wykorzystać darmowe skrzynki pocztowe i publikować pliki dla szerszego grona internautów. Taka technologia nazywa się P2M i jest obsługiwana przez specjalizowane narzędzia, takie jak: MoorHunt czy Peer2Mail.
Krok 1
Otwórz witrynę www.wyslijto.pl. Warto założyć konto w serwisie, ponieważ niezalogowani użytkownicy mogą wysłać jednorazowo plik o wielkości 100 MB, a po rejestracji wartość rośnie do 250 MB i łączny rozmiar przestrzeni na dane do 1 GB. Kliknij odnośnik Załóż konto.
Krok 2
Wypełnij formularz rejestracyjny (wpisz login, hasło oraz poprawny adres e-mailowy), zaznacz pole obok: Akceptuję Regulamin serwisu WyslijTo.pl i kliknij Rejestruj. Następnie odbierz pocztę i kliknij odnośnik aktywacyjny zawarty w treści wiadomości. Teraz możesz się już zalogować na witrynie, korzystając z danych, które podałeś podczas rejestracji.
Krok 3
Aby wybrać plik, który chcesz wysłać, kliknij przycisk Dodaj/Wyślij plik. W pierwsze pole wpisz swój adres e-mailowy. W drugie – adres odbiorcy lub odbiorców (dzięki temu wytypowane przez ciebie osoby dostaną odnośnik do pliku wprost na skrzynkę pocztową). Następnie kliknij przycisk Wybierz i w wywołanym oknie wskaż plik, który chcesz wysłać.
Krok 4
Poniżej w pole Wiadomość możesz wpisać informację dla osób pobierających dane. Serwis umożliwia zablokowanie dostępu do pliku hasłem. Możesz je wpisać w pole Hasło do pliku. Możesz także zostawić tę rubrykę pustą.
Krok 5
Z listy Dostępność pliku wybierz status danych, które wysyłasz. Do wyboru masz plik publiczny (wszyscy użytkownicy serwisu będą mieli do niego dostęp), dla znajomych (tylko dla osób z twojej listy) oraz prywatny (dostęp masz tylko ty). Kliknij przycisk Wyślij. Poczekaj, aż mechanizm zakończy wysyłanie pliku. Postęp widzisz w oknie przeglądarki Trwa wysyłanie pliku. Nie zamykaj okna przed ukończeniem zadania.
Krok 6
Na ekranie zobaczysz komunikat o ukończonym procesie ładowania pliku. Widzisz też bezpośredni odnośnik do wgranego pliku (ten sam odnośnik dostaniesz ty i twoi znajomi na skrzynkę pocztową). Możesz go skopiować. Poniżej zobaczysz także istotną wiadomość: Aby usunąć plik skorzystaj z linka. Jest to link do usuwania przesłanych danych. Warto go skopiować i zapisać.
Podręczna składnica Gmail
Coraz większe pojemności darmowych skrzynek pocztowych możesz wykorzystać do przechowywania i udostępniania plików. Na przykład technologia P2M pozwala na dzielenie się filmami i muzyką z dowolną liczbą internautów. Innym rozwiązaniem wykorzystującym darmową pocztę jest aplikacja GMailFS, która tworzy z konta Gmail wirtualny dysk twardy o pojemności ponad 6 GB. Ograniczeniem jest wielkość jednego przesłanego pliku. Może on mieć maksymalnie 20 MB. Jednak dzięki aplikacjom do automatycznego dzielenia i scalania plików możesz przesłać na taki dysk naprawdę duży plik. Aplikację możesz przenosić na pamięci podręcznej flash.
Krok 1
Aplikację GMailFS możesz pobrać ze strony www.viksoe.dk/code/gmail.htm. Aby zainstalować narzędzie, wystarczy rozpakować pobrany plik. Kliknij ikonę Setup.exe. Następnie wyświetl zawartość Mój komputer. Zobaczysz w nim ikonę dysku GMail Drive.
Krok 2
Kliknij dwukrotnie ikonę wirtualnego dysku. Na ekranie zobaczysz okno logowania do skrzynki Gmail. Wprowadź nazwę użytkownika i hasło (Username i Password). Kliknij przycisk OK. Od tej chwili możesz otworzyć dysk i kopiować do niego dane tak, jak na zwykły dysk.
Krok 3
Do kopiowania możesz wykorzystywać metodę przeciągnij i upuść. Pamiętaj, że rozmiar jednego pliku nie może przekroczyć 20 GB. W przypadku większych rozmiarów najlepiej podzielić plik na części (patrz śródtytuł „Kompresuj lub dziel pliki”).
Krok 4
Po przeciagnięciu pliku do folderu GMail Drive rozpocznie się przenoszenie danych do twojej skrzynki pocztowej. Poczekaj, aż zadanie zostanie zakończone i pliki znajdą się na serwerze.
Krok 5
Od tej chwili masz dostęp do wgranych plików z każdego komputera podłączonego do internetu. Nie musisz mieć zainstalowanej aplikacji GMailFS, wystarczy zwykła przeglądarka stron WWW. Zaloguj się na swoje konto w usłudze pocztowej Gmail. W folderze odebranych wiadomości twoje pliki będą widoczne jako załączniki do odebranych wiadomości.