Ożywianie pulpitu
Program XWidget umożliwi ci dostęp do prostych funkcji systemu, ale też możliwość zarządzania nimi, w dodatku także w Windows XP.
Dzięki gadżetom (widżetom) umieszczonym na pulpicie Windows masz łatwy dostęp do prostych funkcji, które te programy potrafią realizować. W standardowym zestawie gadżetów pulpitu dla Windows Vista i 7 znajdziesz zegarek, kalendarz, prosty notatnik, informacje o pogodzie, kursach akcji itp. Proponujemy rozwiązanie umożliwiające wyświetlanie widżetów na pulpicie systemu, także Windows XP – program o nazwie XWidget. Ta bezpłatna aplikacja jest nie tylko środowiskiem zarządzającym widżetami, ale także edytorem tych miniaplikacji.
Pierwszy kontakt z programem XWidget
Ponieważ pojekt jest często aktualizowany, najlepiej będzie pobrać program XWidget z witryny domowej tego projektu – adres podajemy w ramce „Skąd pobrać?” powyżej. Artykuł powstał na podstawie wersji 1.2.3 zainstalowanej w systemie Windows 7, ale nawet jeżeli korzystasz z innej wersji systemu Windows, zarządzanie widżetami przebiega podobnie.
Krok 1
Program XWidget jest udostępniany w formie spakowanego pliku ZIP. Po pobraniu programu z witryny podanej w ramce „Skąd pobrać?” rozpakuj zawartość skompresowanego archiwum do dowolnego folderu na dysku komputera. Następnie otwórz ów folder i dwukrotnie kliknij ikonę xwidget_setup.
Krok 2
Sam proces instalacji przebiega standardowo. Po pojawieniu się okna instalatora kliknij Next, a następnie kolejno potwierdzaj dalsze etapy instalacji. Nie ma tu żadnych pułapek ani prób instalacji niechcianych dodatków. Po zakończeniu instalacji program zostanie automatycznie uruchomiony.
Krok 3
Na pulpicie Windows pojawi się mnóstwo obiektów. Oprócz zestawu standardowych widżetów zobaczysz w dolnej części pulpitu Windows pasek wyboru widżetów (tzw. dashboard lub widgetdock), a część pulpitu zostanie przesłonięta oknem dialogowym XWidget Gallery. Za pomocą tego okna możesz pobrać dodatkowe widżety z internetu. Na razie zamknij okno galerii, zajmiemy się standardowym zestawem widżetów.
Krok 4
Zacznijmy od widżetów widocznych na pulpicie (nie na pasku). Powinny być trzy: miniaturowy pokaz slajdów, pogodynka i nieszablonowy zegarek. Elementem wspólnym dla wszystkich widocznych widżetów jest kółko z symbolem X. Kliknięcie tego obiektu zamyka dany widżet. Dostęp do wszystkich opcji widżetu możesz uzyskać zawsze za pomocą prawego przycisku myszki i wyświetlanego w ten sposób menu kontekstowego. Menu to zawiera zarówno opcje specyficzne dla danego widżetu (np. możliwość wyboru lokalizacji w przypadku widżetu pogodynki), jak również uniwersalne dla wszystkich (np. funkcje sterujące przezroczystością, wielkością widżetu, położeniem itp.).
Krok 5
Umieszczanie nowych widżetów na pulpicie jest bardzo proste. Sprowadza się do przeciągnięcia widżetu z paska wyboru widżetów. Zwróć uwagę, że sam pasek również może być zamknięty za pomocą kółka z symbolem wyświetlanego po lewej stronie. Zamknięcie paska nie spowoduje wyłączenia programu – dostęp do niego masz wciąż za pośrednictwem ikony widocznej w obszarze powiadomień na pasku zadań. Dwukrotne kliknięcie tej ikony przywraca pasek dashboard na pulpit.
Krok 6
Nowe widżety można też dodawać w inny sposób. Kliknij przycisk Manage Widgets nad dashboardem.
Krok 7
Wyświetli się okno Manage Widgets. Po lewej stronie aktywna jest karta Running, a pod nią nazwy trzech wspomnianych wcześniej, standardowo widocznych na pulpicie widżetów XWidget. W centralnej części okna, w sekcji Preview masz podgląd aktualnie zaznaczonego na liście widżetu. Kliknięcie znaczka X po lewej stronie nazwy danego widżetu usuwa go z pulpitu.
Krok 8
Uaktywnij kartę Installed. Zobaczysz listę wszystkich zainstalowanych widżetów. Tym razem po lewej stronie nazwy danego widżetu widoczne są pola wyboru (wszystkie są zaznaczone). Określają, czy dany widżet jest widoczny na pasku dashboarda. Oprócz tego, gdy zaznaczysz dowolny element na liście, zobaczysz po prawej stronie nazwy widżetu kwadracik z symbolem X. Klikając go, usuwasz dany widżet z systemu. Dwukrotne kliknięcie samej nazwy widżetu na liście aktywuje widżet na pulpicie.
Modyfikowanie istniejącego widżetu
Sposób umieszczania widżetów jest wygodny, same widżety też ciekawie wyglądają, ale przewagą systemu XWidget nad standardowymi gadżetami pulpitu systemu Windows są możliwości w zakresie dostosowywania i projektowania widżetów. W warsztacie zmodyfikujemy częściowo jeden z najprostszych widżetów – zegarek o nazwie EkerTime.
Krok 1
Uaktywnij pasek z widżetami (dashboard) jeżeli nie jest widoczny na pulpicie. Następnie kliknij prawym klawiszem element o nazwie EkerTime i z menu kontekstowego wybierz Edit.
Krok 2
Wyświetli się okno XWidget Designer z wczytanym wybranym widżetem EkerTime. Górny pasek narzędziowy składa się z czterech bloków przycisków – ikon. Patrząc od lewej strony, pierwszy blok to trzy narzędzia do uruchamiania i śledzenia wykonania danego widżetu.
Krok 3
Drugi blok zawiera cztery przełączniki trybu pracy XWidget Designera. Domyślnie aktywny jest tryb projektowania – wciśnięty przycisk Design, ale dostępny jest jeszcze tryb wyświetlania kodu widżetu – Code, tryb łączony wyświetlający jednocześnie projekt graficzny i kod – Split, oraz przydatny podczas uruchamiania tryb śledzenia raportu (logu) – przycisk Log.
Krok 4
Następny blok to trzy przyciski pozwalające na tworzenie nowego widżetu – New, zapis aktualnego projektu – Save, i przygotowanie widżetu do dystrybucji – Package. Ostatni blok, składający się z dwóch ikon Library i Inspector, to narzędzia aktywujące panel biblioteki obiektów (jest wyświetlana w dolnym lewym rogu okna pod napisem Components) oraz inspektora atrybutów i funkcji – wyświetlany po prawej stronie okna, domyślnie w trybie inspekcji atrybutów, o czym świadczy napis Attributes.
Krok 5
Po lewej stronie okna, nad modułem biblioteki widoczny jest panel obiektów wykorzystywanych w edytowanym widżecie. Lista obiektów ma hierarchiczną strukturę. Obiekty w grupie widget stanowią graficzne elementy widocznego widżetu (w naszym przykładzie: napis na tarczy zegara text, wskazówki – rotator oraz obrazek tarczy image1. Kolejna, jednoelementowa grupa CloseBox to wspomniany wcześniej element graficzny zamykający dany widżet (usuwający go z pulpitu). Następna grupa – Cores – to swoisty „silnik” widżetu. W tym przypadku składa się on z dwóch elementów. Dzięki datetimecore1 widżet „wie”, którą mamy godzinę, a ściślej, godzinę i minuty, oraz timecore1, który odpowiada za ruch sekundnika.
Krok 6
Oprócz tego na liście obiektów znajdziemy jeszcze element Menus (umożliwia przypisanie menu do widżetu – w przypadku edytowanego zegarka nie ma menu, więc grupa Menus jest pusta); element ustawiający atrybuty widżetu Widget Attributes (m.in. nazwa widżetu, numer wersji, autor, opis, kategoria, wykorzystywany język skryptowy itp.); element Default Image odpowiadający za główne, graficzne „ciało” widżetu (tutaj: koło pełniące rolę tarczy zegara) oraz element Widget Icon, czyli wygenerowana przez program ikona widżetu.
Wstawienie godziny
Liczba dostępnych ustawień jest olbrzymia. De facto XWidget Designer oferuje możliwości porównywalne z profesjonalnymi narzędziami do projektowania interfejsów graficznych aplikacji. Ze względu na ograniczone miejsce wykonamy prostą modyfikację. Zamienimy napis wyświetlany na tarczy (AM lub PM, w zależności od pory dnia) na godzinę wyświetlaną w postaci cyfr, oczywiście w obowiązującym w Polsce formacie 24-godzinnym.
Krok 1
Zacznij od zmodyfikowania „silnika” zegara i przestawienia go na format 24-godzinny. Na liście obiektów rozwiń grupę Cores, a następnie zaznacz obiekt o nazwie datetimecore1. Przejdź do panelu inspektora, w którym wyświetlone zostaną atrybuty wybranego obiektu. Odszukaj i ewentualnie rozwiń ramkę DefaultTime Setting i w sekcji Time format zaznacz opcję 24-hours clock.
Krok 2
Teraz zaznacz (klikając myszką) ramkę, w której jeszcze przed chwilą wyświetlany był napis PM lub AM (z chwilą przełączenia widżetu w tryb 24-godzinny napis zniknął, ale nie przejmuj się tym) lub na liście obiektów zaznacz text1 w grupie widget.
Krok 3
W panelu inspektora atrybutów (wyświetlającego tym razem atrybuty obiektu text1) przejdź do ramki Binding Core. Upewnij się, że na liście Select Core jest wybrana pozycja datetimecore1. Następnie kliknij widoczny obok ramki Format Core Data przycisk Add tag i z wyświetlonej w odrębnej ramce listy wybierz element o nazwie %TimeSec.
Krok 4
Usuń jeszcze z ramki Format Core Data wpis %AMPM, a następnie zwróć uwagę na to, że wewnątrz ramki na tarczy zegara (w obszarze roboczym projektu) pojawiły się liczby, ale ramka jest za mała, by pomieścić całą godzinę. Łatwo możesz ją powiększyć, chwytając myszką uchwyty widoczne na krawędziach ramki. Gdy dopasujesz rozmiar ramki do wyświetlenia godziny, zapisz zmodyfikowany widżet, klikając Save.