Pokazy multimedialne
Smideo HD służy do tworzenia multimedialnych pokazów slajdów. Świetnie nada się do przygotowania pamiątki z sylwestra czy ferii, pozwoli też zarejestrować obraz z pulpitu Windows.
Obsługa programu Smideo HD jest bardzo prosta. Dzięki intuicyjnemu kreatorowi wygodnie wskażesz pliki, z których będzie się składał pokaz, ustalisz kolejność ich wyświetlania, dodasz klipy wideo oraz podkład audio. Aplikacja pozwala tworzyć filmy w jakości Full HD, a gotowy pokaz możesz skompresować i wypalić na płycie CD lub DVD.
Dodawanie plików do multimedialnego pokazu
Proces tworzenia pokazu wideo jest kilkuetapowy. Pokazujemy krok po kroku, jak korzystać z kreatora pokazów.
Krok 1
Uruchom program i w oknie głównym kliknij napis Utwórz projekt. Otworzy się okno Podaj nazwę nowego projektu – wpisz w nim tytuł tworzonego pokazu i kliknij OK.
Krok 2
Zobaczysz okno z propozycją pobrania bezpłatnych obrazów z internetu. Możesz ten krok pominąć, klikając przycisk Zamknij. Wyświetli się pierwsze okno kreatora zawierające opis tworzenia pokazu. Kliknij przycisk Dalej.
Krok 3
W kolejnym kroku należy wskazać pliki, które mają zostać dodane do pokazu. Kliknij odnośnik Dodaj plik i w standardowym oknie dialogowym wskaż te, które chcesz umieścić w pokazie. Mogą to być zdjęcia (w formacie PNG, JPG, GIF i BMP), filmy (AVI, MPEG, MPG, WMV, FLV, DIVX, MP4 i MOV) oraz muzyka (w WAV lub MP3).
Krok 4
Gdy już wybierzesz pliki, nadaj nazwę kategorii, w której zostaną umieszczone wybrane materiały – jeśli np. wybrałeś AVI, możesz nazwać ją „Klipy wideo”. Dodane pliki wyświetlą się w sekcji Znane pliki. W ten sam sposób dodaj wszystkie pliki, z jakich składać się ma pokaz.
Krok 5
Oprócz pojedynczych plików możesz też wygodnie dodać zawartość całego wskazanego folderu. Służy do tego opcja Dodaj folder.
Krok 6
Klikając przycisk Pobierz obrazy, wywołasz okno dodatkowego modułu, który służy do wyszukiwania obrazków w internecie. Wystarczy w polu Search for keywords, separate them with commas wpisać poszukiwany temat, np. „jesień” i, kliknąć przycisk Search.
Krok 7
Po chwili okno zapełni się wynikami wyszukiwania. Aby pobrać wybrane zdjęcie, kliknij widoczny pod nim przycisk Download. Dodatkowe opcje pozwalają przejść na stronę, na której znaleziony został obraz (Website) oraz ustawić go jako tapetę pulpitu (Wallpaper).
Krok 8
Istnieje również możliwość utworzenia na potrzeby pokazu zrzutu ekranowego w postaci pliku wideo AVI. Służy do tego odnośnik Zrzut ekranu. Kliknij go, a następnie wskaż folder, w którym klip ma zostać zapisany. Następnie zaznacz obszar pulpitu, który ma być nagrywany. Po zakończeniu rejestracji klip wideo zostanie automatycznie dodany do listy w sekcji Znane pliki. Po wybraniu wszystkich plików, które chcesz wykorzystać w pokazie, kliknij przycisk Dalej/OBJECT_P_7>
Edycja materiału
Po dodaniu wszystkich plików, z których składać się ma pokaz, należy ustawić je w odpowiedniej kolejności, w razie potrzeby tnąc klipy wideo, dodać dźwięk i efekty oraz, na koniec, zapisać gotową prezentację na dysku w formacie AVI.
Krok 1
Jeśli dodałeś do pokazu klip wideo, w kolejnym kroku będziesz mógł podzielić go na fragmenty, ustalając czas trwania każdej części. W tym celu zaznacz plik, który chcesz podzielić, a następnie za pomocą suwaka lub pól widocznych w środkowej sekcji ustal, na ile fragmentów ma zostać podzielony klip oraz jakiej mają być długości.
Krok 2
Następnie użyj dostępnego tam przycisku Potnij to!. Klip po podziale wyświetlony zostanie w sekcji Wideo po prawej stronie. Możesz też pozostawić klip niepocięty, klikając przycisk Pozostaw niecięty Naciśnij Dalej.
Krok 1
W następnym etapie, przeciągając myszką miniatury zdjęć i klipów wideo z sekcji Zawartość do sekcji Sekwencja wideo, ustal kolejność slajdów w pokazie. Możesz też skorzystać z przycisków Dodaj wszystko oraz Losowo.
Krok 2
Kolejność dodanych do sekwencji obiektów wideo również możesz zmieniać za pomocą myszy. Jeśli któryś z nich okaże się zbyteczny, zaznacz jego miniaturę i kliknij ikonę X.
Krok 3
W sekcji Właściwości dostępny jest podgląd aktualnie zaznaczonego obiektu. Możesz tutaj określić czas wyświetlania danego obiektu (domyślnie jest to pięć sekund). Jeśli zechcesz ustawić taki sam czas wyświetlania dla wszystkich obiektów dodanych do sekwencji, kliknij pole Ustaw wszystkie obrazy na tą.
Krok 4
Poniżej możesz też nałożyć na dany obiekt tekst – kliknij ikonę przedstawiającą skrzyżowane narzędzia, by określić krój oraz rozmiar czcionki. Gdy ustawisz wszystkie miniatury w pożądanej kolejności w sekcji Sekwencja i skonfigurujesz dodatkowe parametry prezentacji, kliknij przycisk Dalej.
Krok 1
Kolejny krok polega na dodaniu ścieżki audio do pokazu. Wskazane wcześniej pliki audio widoczne są w sekcji Dodaj audio do filmu. Aby dodać podkład audio, złap wybrany plik audio i przeciągnij go myszką pod oś czasu pokazu.
Krok 2
Pojawi się tam w postaci pomarańczowego paska. Aby odsłuchać muzykę, kliknij Odtwórz. Jeśli chcesz dodać kolejny utwór, kliknij odnośnik Dodaj więcej plików.
Krok 3
Za pośrednictwem prawej sekcji, Efekty audio, możesz umieścić w prezentacji efekt płynnego zanikania dźwięku. Dopasujesz tutaj początek oraz koniec efektu, a także poziom głośności na początku i końcu objętego efektem fragmentu. Następnie kliknij Dalej.
Krok 4
Ostatni etap polega na wskazaniu foldera docelowego, w którym zapisana zostanie prezentacja, wyborze rozdzielczości oraz opcjonalnego efektu wideo. Gdy to zrobisz, kliknij Zakończ, by uruchomić generowanie pokazu.
Krok 5
Pokaz zostanie wyświetlony w domyślnym odtwarzaczu wideo. Informacje o wygenerowanym materiale widoczne są w oknie głównym programu Smideo. Klikając przycisk Nagraj, wywołasz okno, za pośrednictwem którego możesz skompresować pokaz (obsługiwanymi formatami są MPEG, DivX, MP4 i WMPv9), a następnie nagrać go na płytę DVD.