Foto/Audio/WideoPolarr - Zamiast PhotoShopa, edycja zdjęć w przeglądarce

    Polarr - Zamiast PhotoShopa, edycja zdjęć w przeglądarce

    Jeśli chcesz poprawić wygląd zdjęć, nie musisz niczego instalować. Aplikacja internetowa Polarr pozwala na zaawansowaną edycję obrazu w oknie przeglądarki. Pod względem funkcjonalności jest wzorowana na znanym programie Adobe Lightroom.

    Polarr - Zamiast PhotoShopa, edycja zdjęć w przeglądarce

    W przeciwieństwie do innych aplikacji internetowych Polarr nie bazuje na gotowych stylach obrazu, lecz udostępnia narzędzia do samodzielnej obróbki. Choć wzorowano go na Lightroomie, Polarr jest mniej złożonym programem. Brakuje w nim np. funkcji obróbki plików RAW, ale w amatorskich zastosowaniach może bez problemu zastąpić desktopowy edytor zdjęć. Jest przy tym przyjazny dla początkującego użytkownika. Aplikacja, mimo że działa w przeglądarce, jest stabilna i szybka. Podczas korzystania z interfejsu nie ma żadnych opóźnień, a modyfikacje nanoszone są w czasie rzeczywistym, także na zdjęciach dużych rozdzielczościach. Program jest bezpłatny i nie pozwala na przechowywanie ani udostępnianie zdjęć, można go za to podłączyć do popularnyh dysków internetowych. Polarr dobrze sprawdzi się w sytuacji, gdy trzeba szybko skorygować zdjęcie poza domem, np. na ogólnodostępnym komputerze w bibliotece czy kafejce internetowej.

    Obróbka zdjęć za pomocą aplikacji internetowej Polarr 2.1

    Serwis występuje w dwóch odmianach – wersji stabilnej 1.0 oraz rozwojowej 2.1. Polecamy drugą, gdyż ma dużo wygodniejszy interfejs. Do pierwszej wersji programu warto zajrzeć tylko w celu użycia bogatego zestawu gotowych efektów, których ma więcej niż wersja 2.1.

    Krok 1

    Testowa wersja edytora Polarr 2.1, na której bazuje ten warsztat, nie wymaga logowania. Wystarczy wejść na stronę https://v2.polarr.co. W przypadku starszej wersji Polar 1.0 należy podać e-mail i wpisać hasło, po czym kliknąć w link potwierdzający, który został wysłany na adres podany podczas pierwszej próby logowania.

    Krok 2

    Zdjęcia do edycji można przesłać zarówno z dysku lokalnego, jak też bezpośrednio z konta w chmurze. Aby załadować zdjęcie z dysku, kliknij IMPORT w lewym górnym narożniku, a następnie wybierz Computer. Gdy pojawi się okno Eksploratora Windows, zaznacz pliki myszą i kliknij Otwórz.

    Obraz

    Krok 3

    Aby podłączyć dysk internetowy, kliknij Cloud. W oknie Import znajdziesz listę obsługiwanych serwisów. Zaznacz ten, którego używasz, np. Google Drive, i kliknij Połącz z Google Drive, a w kolejnym kroku wyraź zgodę na podłączenie edytora Polarr do wybranego dysku, naciskając Akceptuj. Teraz zobaczysz okno wyboru plików, w którym możesz wybrać wiele zdjęć, zaznaczając je myszą. Wybór potwierdź, klikając PRZEŚLIJ.

    Obraz

    Krok 4

    Przesłane zdjęcia pojawią się przy dolnej krawędzi ekranu. Zapisywanie zmian po zakończeniu edycji jest równie łatwe. Kliknij przycisk EXPORT, następnie w polu Size wpisz wymiary pliku wyrażone w pikselach, po czym naciśnij DOWNLOAD albo CLOUD EXPORT. Obsługiwany jest tylko eksport do formatu JPEG.

    Obraz

    Krok 1

    Narzędzia do korekcji jasności i koloru zdjęcia znajdują się na panelu z prawej strony. Najprostsze w użyciu funkcje znajdziesz w zakładce BASIC. W celu poprawienia błędów balansu bieli możesz użyć suwaków Temp i Tint. Jeśli zdjęcie zostało błędnie naświetlone, użyj opcji Exposure.

    Obraz

    Krok 2

    Polarr pozwala na indywidualne korygowanie świateł oraz cieni, co przydaje się podczas odzyskania szczegółów w poszczególnych partiach obrazu. Służą do tego odpowiednio suwaki Highlights oraz Shadows. Suwaki Whites oraz Blacks pozwalają na ustawienie punktu bieli oraz czerni.

    Krok 3

    Cztery opisane wyżej funkcje umożliwiają precyzyjną korektę tonalną obrazu, szczególnie jeśli robi się ją w oparciu o podgląd histogramu, który znajduje się w górnej części panelu. Jeśli niezbędne są dokładniejsze korekty, możesz posłużyć się narzędziem TONE CURVES.

    Krok 4

    Ustawienie dwóch punktów kontrolnych i ułożenie krzywej w kształcie litery S, pozwala na podniesienie kontrastu zdjęcia. TONE CURVES to narzędzie pozwala ustawić kontrast bardziej precyzyjnie niż na przykład suwak Contrast. Krzywe pozwalają także na dostrojenie jasności poszczególnych kanałów, co pozwala usunąć ze zdjęcia przebarwienia.

    Obraz

    Krok 5

    Jeśli chcesz poprawić kolorystykę zdjęcia, narzędzia do tego przeznaczone znajdziesz w zakładce HSI. Są tam suwaki do zmiany odcieni (Hue), nasycenia (Saturation) i jasności (Luminance) poszczególnych kolorów.

    Obraz

    Krok 1

    Edytor zdjęć Polarr dysponuje narzędziami pozwalającymi na usunięcie błędów obrazu wynikających z niedoskonałości optyki. W zakładce DETAIL znajdziesz suwak Sharpen, za pomocą którego możesz szybko wyostrzyć obraz. Z kolei opcja Denoise umożliwia pozbycie się szumu ze zdjęć robionych w słabym oświetleniu.

    Obraz

    Krok 2

    W zakładce LENS CORRECTION znajdują się suwaki do korygowania dystorsji (Distortion), czyli wybrzuszenia, które sprawia, że proste linie widoczne na planie stają się krzywymi na obrazie, a także aberracji chromatycznej (Fringing), która objawia się kolorowymi, zwykle purpurowymi przebarwieniami widocznymi na krawędziach obiektów na zdjęciu.

    Krok 3

    Jeśli chcesz pozbyć się winietowania, czyli przyciemnienia na krawędziach obrazu, rozwiń zakładkę EFFECTS i w sekcji Vignette zwiększ poziom Amount. Ten sam efekt możesz wykorzystać kreatywnie, dodając winietę. Przydaje się to np. w przypadku portretów, bo kieruje wzrok odbiorcy na twarz fotografowanej osoby.

    Obraz

    Krok 1

    Jedną z najpotężniejszych funkcji Polarra jest możliwość zapisywania wszystkich ustawień obrazu w postaci presetów nazywanych LOOKS. Paleta z presetami znajduje się z lewej strony ekranu. Aby zapisać aktualny zestaw ustawień, kliknij przycisk add.

    Obraz

    Krok 2

    Możesz wykorzystać presety nie tylko do projektowana własnych efektów, ale także do przenoszenia korekt między zdjęciami. Po załadowaniu zestawu korekt z presetu (poprzez wybranie zdjęcia i kliknięcie ikony presetu) pozostanie ci tylko drobne dostrojenie ustawień.

    Krok 3

    Warto zwrócić uwagę na znajdujący się na tej samej palecie panel HISTORY. Zapisywane są w tu wszystkie wykonane zmiany – osobno dla każdego obrazu. Panel pozwoli ci przywrócić zdjęcie do wcześniejszego stanu.

    Krok 1

    Kolejną funkcją rodem z profesjonalnych edytorów zdjęć jest możliwość dokonywania korekt miejscowych. Pod histogramem znajdują się narzędzia do zaznaczania obszarów. Jeśli klikniesz narzędzie do zaznaczania obwodu, Radial Filter, na ekranie pojawi się owal, który myszą możesz rozciągnąć do kształtu elipsy.

    Obraz

    Krok 2

    Poniżej znajdziesz panel z listą korekt, jakie możesz zastosować w celu edycji zaznaczonego obszaru. Za pomocą suwaka Feather określasz płynność przejścia na granicy zaznaczenia. Im większa jest podana wartość, tym bardziej korekty będą wtopione w obraz. Zaznaczenie pola Invert odwraca zaznaczenie.

    Obraz

    Krok 3

    Podobnie działa opcja Graduated filters, za pomocą której możesz łatwo symulować działanie szklanych filtrów połówkowych. Pozwalają one np. przyciemnić samo niebo lub inną płaszczyznę obrazu, która wymaga zindywidualizowanego potraktowania w czasie edycji.

    Krok 4

    Zarówno filtr kołowy, jak i połówkowy można tworzyć w wielu instancjach. Utworzone filtry możesz obracać, przesuwać, zmienisz też ich kształt. Jeśli chcesz utworzyć kolejny filtr, kliknij przycisk new obok nazwy narzędzia. Jeśli chcesz porównać, jak zdjęcie wyglądąło przed zmianami, naciśnij ikonę z symbolem oka.

    Obraz
    internetwwwporady

    Wybrane dla Ciebie