Przechwycone z ekranu
Greenshot to przydatna aplikacja do robienia zrzutów z ekranu. Idealna dla wszystkich, którzy chcą samodzielnie i szybko tworzyć materiały do prezentacji, pomocy audiowizualnych czy slajdów.
Greenshot (program można pobrać z serwisu PC Format Programy) łączy w sobie funkcję kopiowania zawartości ekranu komputera i podstawowej obróbki powstałych w ten sposób obrazów. Program będzie pomocny uczniom, studentom i nauczycielom, ale też wszystkim, których codzienne obowiązki łączą się z przygotowaniem różnego rodzaju prezentacji. Przyda się również tym, którzy od klasycznych notatek wolą obrazkowe, przestrzennie zorganizowane szkice. W artykule prześledzimy sposób tworzenia zrzutów z ekranu, jego części lub z większych powierzchni stron internetowych. Pokażemy możliwości eksportowania efektów swojej pracy oraz zaprezentujemy wyjątkowo przydatny edytor obrazu, który pozwala na opracowanie i całkowite dostosowanie do własnych potrzeb już powstałych materiałów.
Szybkie tworzenie i eksport zrzutów ekranowych
Aby zrobić zrzut z ekranu, wystarczy nacisnąć przycisk [Print Screen] na klawiaturze komputera albo kliknąć ikonę programu w zasobniku systemowym w prawym dolnym rogu ekranu i wybrać odpowiednią opcję.
Krok 1
Opcja Capture region służy do kopiowania wybranego obszaru. Po kliknięciu na ekranie ukaże się zielony krzyżyk wskazujący pozycję myszy na ekranie. Wyznacz pole kopiowania, zaznaczając prawym przyciskiem myszy lewy górny róg wybranego pola, a następnie przeciągnij krzyżyk do jego prawego dolnego rogu. Po zaznaczeniu pola zwolnij przycisk myszy. Możesz ponownie skopiować ten sam obszar, używając opcji Capture last region z menu programu lub posługując się klawiszami [Shift]+[Print Screen].
Krok 2
Aby skopiować cały ekran, należy kliknąć opcję Capture full screen albo użyć klawiszy [Ctrl]+[Print Screen]. To pozwoli zrobić klasyczny zrzut z całego ekranu.
Krok 3
Opcja Capture window from list daje szybki dostęp do okien, na których pracowałeś ostatnio. Wystarczy kliknąć to pole, a następnie wybrać odpowiednią pozycję z listy, która się wtedy rozwinie.
Krok 4
Kiedy skopiujesz dany obszar, ekran lub stronę internetową, pojawi się okno z opcjami zapisu efektów twojej pracy. Znajdują się w nim przydatne funkcje pozwalające w optymalny sposób wykorzystać gotowy zrzut bez niepotrzebnego mnożenia czynności. Kliknij Save as teraz opcję albo Save directly, aby zapisać plik na swoim dysku. Otworzy się standardowe okno Zapisywanie jako, które pozwoli ci zachować efekty pracy w wybranym folderze na twoim dysku twardym.
Krok 5
Opcja Send to printer pozwoli ci wysłać zrzut bezpośrednio do drukarki lub faksu. Po kliknięciu tej opcji ukaże się standardowe okno drukowania pozwalające przeprowadzić tę operację.
Krok 6
Opcje E-Mail i Microsoft Outlook służą do przesłania zrzutu e-mailem. Tak samo jak w przypadku zapisywania czy drukowania kliknięcie tych pól otwiera okna, które pomagają przeprowadzić proces.
Krok 7
Aplikacja Greenshot ma bardzo przydatną funkcję bezpośredniego wklejania zrzutów do wybranego programu. Aby to zrobić, wybierz z listy pole Microsoft PowerPoint, Microsoft Word, Microsoft Excel albo też MS Paint, a nastąpi automatyczne utworzenie pliku w wybranym formacie z już wklejoną kopią ekranu.
Możliwości edytora obrazu w Greenshot
Przechwycony ekran przed zapisaniem na dysku możesz poddać edycji. Poniżej przedstawiamy możliwości edytora wbudowanego w program Greenshot.
Krok 1
Kliknięcie opcji Open in image editor otwiera edytor aplikacji pozwalający na szybkie i niewymagające dodatkowych narzędzi opracowanie skopiowanego obrazu. Zawiera on funkcje szczególnie przydatne przy materiałach do prezentacji lub do robienia osobistych notatek na skopiowanych ekranach.
Krok 2
Możesz zaznaczyć część tekstu za pomocą ramek o wybranym kształcie. Aby to zrobić, po prostu kliknij ikonę z symbolem kwadratowego zaznaczania lub następną z symbolem okrężnego zaznaczania na pasku narzędzi po lewej stronie, a następnie, przytrzymując prawy przycisk myszy, przeciągnij kursor tak, aby zaznaczyć potrzebny obszar. W ten sam sposób, używając ikon poniżej, możesz stworzyć linie lub strzałki. Funkcja z ikoną ołówka pozwala natomiast tworzyć dowolne kształty zależne jedynie od ruchu kursora.
Krok 3
Wszystkie dodane elementy graficzne możesz dowolnie zmieniać. Poniżej górnego paska znajdziesz funkcje pozwalające na ich szczegółowe określenie. Aby zmienić kolor elementu, który dodajesz, lub jego wypełnienia, wybierz ikony (kubełek i linia czerwona), a wtedy ukaże się ramka Color picker. Wystarczy zaznaczyć na palecie wybrany odcień i nacisnąć przycisk Apply. Teraz w następnym polu Line thickness, możesz, korzystając z numerycznego licznika, ustawić grubość linii rysowanych kształtów.
Krok 4
Aby zachować większą dokładność przy obramowywaniu wybranych obszarów, możesz użyć klawisza [Ctrl], przytrzymując go w trakcie tworzenia ramki. W tym wypadku będziesz tworzyć obramowanie nie jak zwykle – od lewego górnego do prawego dolnego rogu, lecz prowadzić je od środka na zewnątrz. Pozwoli to na dużo bardziej precyzyjne ustalenie punktu, który chcesz w ten sposób wyróżnić.
Krok 5
Aby dodać pole tekstowe, wystarczy kliknąć ikonę T. Tu również, adekwatnie do pozycji powyżej, możesz wybrać kolor, krój, rozmiar oraz format czcionki i kolor wypełnienia. Poniżej znajduje się funkcja markera abc, którym można wyróżnić wybrane fragmenty obrazu.
Krok 6
Funkcja przeciętego obrazu, służąca do wymazywania części obrazu, będzie szczególnie przydatna w przypadku fragmentów, które mają nie być widoczne, np. twarzy na prywatnych zdjęciach, danych dotyczących kont bankowych, haseł, kodów czy nazwisk. W pierwszej pozycji, w menu górnym można wybrać jedną z dwóch opcji: pikselizację lub zamazanie. Możesz również regulować stopień wymazania licznikiem numerycznym znajdującym się w górnym pasku.
Krok 7
Używając opcji z symbolem magicznej różdżki i kapelusza, możesz obramować cały zrzut – Border, zacieniować go – Drop shadow, uzyskać efekt wyrwanej kartki – Torn edge, czarno-biały obraz – Grayscale, lub też odwrócić istniejące kolory – Invert. Wystarczy kliknąć ponownie ikonę i wybrać odpowiednią opcję z menu, które się rozwinie.
Krok 8
Możesz również wyciąć i zapisać jedynie fragment już zrobionego zrzutu, używając funkcji Przycinanie. Wystarczy zaznaczyć wybrany obszar, przeciągając kursor w ramach jego granic, a następnie kliknąć zielony przycisk w górnym pasku. Możesz również skasować swój wybór znajdującym się obok czerwonym przyciskiem z czerwonym zakazem.
Krok 9
Przyciskami na samym dole w menu narzędzi możesz obracać skopiowany obraz zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub przeciwnym.
Krok 10
Aby zachować efekt pracy w edytorze obrazów, wystarczy wybrać którąś z opcji dostępną w górnym pasku lub w menu File. Tak jak opisano powyżej, można obraz zapisać, wysłać do drukarki lub na e-mail czy wkleić do wybranego programu.