Przeglądanie i tworzenie
Na początek proponujemy zapoznanie się z trzema podstawowymi modułami pakietu: przeglądarką, modułem do tworzenia dokumentów oraz konwerterem. Dzięki tym funkcjom będziesz mógł bardzo komfortowo obsługiwać dokumenty: przeglądać je zarówno lokalnie, jak i on-line na stronach WWW (w trybie klasycznym oraz 3D), tworzyć nowe PDF-y z dowolnej aplikacji Windows oraz konwertować je do innych popularnych formatów, np. Microsoft Office.
View/3D: przeglądanie
Pierwszy, bardzo szybki moduł przeglądarki służy do otwierania i czytania dokumentów PDF. Jest bardzo prosty w obsłudze. Doskonale zastępuje inne, darmowe, wolniejsze i bardziej skomplikowane czytniki plików PDF.
Krok 1
Po zainstalowaniu Soda PDF staje się twoją domyślną przeglądarką PDF-ów. Wyświetl dowolny dokument PDF, klikając na jego ikonie dwukrotnie, np. w oknie eksploratora lub na pulpicie. Plik zostanie wyświetlony w oknie głównym, pod zakładką VIEW.
Krok 2
Ikony na górnym pasku narzędziowym są podzielone na kilka sekcji. Sekcja zawiera domyślnie wybrany tryb podglądu View, dzięki któremu oprócz przeglądania możesz za pomocą kursora z „łapką” przemieszczać dokument, gdy nie mieści się w całości na ekranie.
Krok 3
Tryb Select pozwala zaznaczyć wybrany fragment tekstu i np. skopiować go do schowka. Ostatni tryb to Edit. Służy do wykonywania różnych czynności na tekście i grafikach zawartych w dokumencie. Możesz np. usunąć fragment tekstu, przesunąć lub obrócić obrazek itp.
Krok 4
W sekcji Zoom znajdują się ikony z lupkami służące do przybliżania i oddalania widoku dokumentu. Zawartość sekcji Navigation to ikony: pierwsza Bookmarks – wyświetla boczny panel, w którym za pośrednictwem przycisku ADD możesz tworzyć zakładki zaznaczające wybrane strony w dokumentach wielostronicowych.
Krok 5
Ikona Page Preview wyświetla boczny panel zawierający miniatury stron dokumentu (przydatne podczas nawigowania po dokumentach wielostronicowych). Kolejne dwie ikony Previos i Next służą do przeskakiwania o stronę do przodu i do tyłu. W pole znajdujące się na końcu możesz wpisać numer strony, którą chcesz wyświetlić.
Krok 6
W sekcji Document View masz do dyspozycji kilka trybów wyświetlania stron dokumentu, np. pojedynczy, ciągły, rozkładówki itp.:
Krok 7
Bardzo ciekawym trybem wyświetlania jest 3D View. Po przełączeniu w ten tryb możesz przeglądać kolejne strony dokumentu, obserwując atrakcyjną trójwymiarową animację, która przypomina przekładanie prawdziwych kartek:
Krok 8
Ikona Fullscreen przełącza przeglądarkę w tryb pełnoekranowy. W tym trybie sprowadź kursor na dół ekranu, aby wyświetlić panel kontrolny. Ikony w sekcji Page View służą do dopasowywania wielkości wyświetlanego dokumentu. Ikony w sekcji Rotate obracają dokument o 90 stopni w lewo bądź w prawo. Ostatnia ikona Snapshot tworzy zrzut z zaznaczonego obszaru dokumentu i kopiuje go do schowka w celu dalszej edycji.
Krok 9
Poniżej wyświetlanego dokumentu, na czerwonym pasku masz do dyspozycji pole wyszukiwarki tekstu w dokumencie, powtórzony panel nawigacyjny oraz przełącznik trybu pełnoekranowego, jak również suwak regulujący procentowe powiększenie wyświetlania stron.
Krok 10
Oprócz opisanych funkcji są jeszcze do dyspozycji dwa paski pionowe – lewy i prawy. Lewy pasek służy do przełączania zawartości bocznego panelu między trybami wyświetlania samego dokumentu, dokumentu z zakładkami lub dokumentu z odnośnikami.
Krok 11
Ikony na prawym pasku wywołują kolejno: właściwości wyświetlanego dokumentu, panel wyszukiwania tekstu, listę komentarzy do dokumentu, listę załączników, listę warstw oraz listę podpisów – pod warunkiem, że elementy te są obecne wewnątrz przeglądanego dokumentu PDF.
Create: tworzenie dokumentów PDF
Moduł Create pozwala tworzyć dokumenty PDF od zera z innych plików lub projektów. Tworzenie PDF-ów może się odbywać z okna programu Soda PDF lub przez otwieranie projektów w dowolnej aplikacji, np. w edytorze MS Word, i „drukowanie” ich do pliku PDF.
Krok 1
Aby utworzyć dokument PDF, przełącz się w tryb tworzenia, klikając zakładkę CREATE. Zawartość dwóch pierwszych sekcji, Modes i Zoom, pozostaje bez zmian (opisaliśmy ją w warsztacie „View/3D: przeglądanie”). W sekcji Create PDF znajdziesz ikony, którymi będziesz mógł utworzyć nowy dokument.
Krok 2
Pierwsza ikona otwiera standardowe okno dialogowe. Wskaż w nim dowolny plik, z jakiego chcesz utworzyć dokument PDF. Może to być np. dokument pakietu Office lub grafika.
Krok 3
Wybrany plik zostaje skonwertowany i wyświetlony w oknie programu Soda PDF. Teraz już wystarczy z menu FILE wybrać opcję Save As, nadać dokumentowi PDF nazwę i wskazać katalog docelowy, gdzie ma być zapisany.
Krok 4
Druga ikona From Clipboard tworzy pusty dokument i wkleja do niego aktualną zawartość schowka. Pozostaje wybrać z menu FILE opcję >Save As i zapisać dokument.
Krok 1
Ikona Combine Files uruchamia funkcję tworzenia dokumentu PDF przez łączenie różnych plików. W oknie otwierającym się po kliknięciu ikony możesz za pomocą przycisku Add Files wskazać pliki, z których chcesz utworzyć PDF. Przycisk Add Folder utworzy dokument PDF z zawartości wskazanego folderu. Ostatni przycisk – Add Opened Files – tworzy nowy dokument ze wszystkich aktualnie otwartych w tle plików PDF.
Krok 2
Obojętnie, z którego przycisku skorzystałeś, nazwy dodawanych plików wyświetlą się w ramce poniżej. Tutaj za pomocą strzałek możesz określić kolejność, w jakiej dokumenty będą ze sobą sklejone, możesz ograniczyć zakres stron (gdy dokument jest wielostronicowy) lub usunąć wybrany dokument albo wszystkie dokumenty z listy przyciskiem DELETE lub DELETE ALL.
Krok 3
Gdy wszystko będzie gotowe, kliknij przycisk COMBINE. Pliki zostaną połączone i wyświetlone w oknie głównym programu. Wybierz z menu FILE opcję Save As i zapisz dokument PDF na dysku.
Convert: konwersja formatów
Chociaż PDF jest jednym z najwygodniejszych przenośnych formatów plików, to czasem niezbędna jest zmiana formatu na inny. Dzięki modułowi konwertera możesz bardzo szybko przekształcać dokumenty PDF np. w pliki DOC czy XLS.
Krok 1
Aby skonwertować otwarty w programie dokument PDF, przełącz się w tryb konwertera, klikając zakładkę CONVERT. Zawartość dwóch pierwszych sekcji, Modes i Zoom, pozostaje bez zmian (opisaliśmy ją w warsztacie „View/3D: przeglądanie”). Ikonami z sekcji Convert będziesz mógł zmieniać format dokumentu.
Krok 2
Pierwsze cztery ikony pozwalają skonwertować otwarty dokument PDF do plików formatu DOC, XLS, HTML lub TXT. Procedura konwersji do wszystkich tych typów wygląda identycznie.
Krok 3
Kliknij ikonę wybranego formatu. W oknie, które się wyświetli, wybierz jedną z ikon służących do określenia zakresu stron dokumentu (jeżeli jest wielostronicowy) przeznaczonych do konwertowania: wszystkie strony – All, aktualnie wyświetlana strona – Current, pierwsza strona dokumentu – First, ostatnia strona – Last, lub zakres od jakiejś strony do innej strony – Range.
Krok 4
Gdy zakres stron będzie ustalony, kliknij przycisk Browse i wskaż katalog docelowy, w którym będzie zapisany skonwertowany plik. Zaznaczając pole Open MS Word Document, spowodujesz, że po utworzeniu gotowy dokument PDF zostanie wyświetlony. Gdy wszystko będzie gotowe, kliknij przycisk CONVERT uruchamiający proces konwersji dokumentu.
Krok 5
Ostatnia dostępna w oknie głównym ikona konwersji PDF to Image przekształca dokument w grafikę. W wywołanym oknie oprócz wyboru zakresu stron (opisanego w kroku 3) możesz wybrać wyjściowy format graficzny:
Krok 6
Gdy to zrobisz, kliknij przycisk Browse i wskaż katalog docelowy, w którym będzie zapisany skonwertowany plik. Zaznaczając pole Open Folder with Image Files, spowodujesz, że po skonwertowaniu zostanie wywołane okno katalogu docelowego. Gdy wszystko będzie gotowe, kliknij przycisk CONVERT uruchamiający proces konwersji dokumentu.