HardwareRouter w chmurze

    Router w chmurze

    Dobry router potrafi znacznie więcej, niż tylko podzielić łącze między kilka urządzeń. Niektóre modele mają bardzo ciekawe dodatkowe funkcje, czego przykładem jest sprzęt marki Asus.

    Router w chmurze

    W poprzednim wydaniu PC Formatu zamieściliśmy test routerów zgodnych ze standardem 802.11ac, w którym dwa pierwsze miejsca zajął sprzęt marki Asus. Oba testowane modele, obok bardzo dobrej wydajności, miały jeszcze zestaw funkcji, których w konkurencyjnych routerach nie ma. Mówiąc w skrócie, sprzęt daje dostęp do własnej sieci i plików z dowolnego urządzenia oraz miejsca na świecie. Jest to zatem rozwiązanie dla mobilnych użytkowników, których jest coraz więcej. Pozwala też zabezpieczać dane, synchronizując je między dwiema lokalizacjami, a także łatwo je udostępniać. Całą bibliotekę muzyczną możesz trzymać w domu, a jednocześnie mieć do niej stały dostęp przez sieć 3G. Przy tym nie ma ograniczeń pojemności spotykanych w znanych rozwiązaniach, takich jak Dropbox, SkyDrive czy Dysk Google – masz do dyspozycji taką przestrzeń, jaki dysk podłączysz.

    W artykule pokażemy przykładowe zastosowania urządzeń Asusa. Zakładamy przy tym, że masz już skonfigurowane połączenie z internetem oraz uruchomioną i zabezpieczoną sieć Wi-Fi.

    Cloud Disk – własna chmura o dużej pojemności

    Jedną z najbardziej przydatnych funkcji sieci jest zdalny dostęp do plików. Ciekawym rozwiązaniem służącym do tego jest Asus Cloud Disk. Jest to „własny Dropbox”, tyle że o praktycznie nieograniczonej pojemności.

    Uruchomienie

    By korzystać z Cloud Disk, trzeba podłączyć pamięć flash albo dysk do jednego z portów USB routera. Najlepiej wykorzystać USB 3.0.

    Krok 1

    Z domu, w sieci lokalnej możesz uzyskać dostęp do pamięci USB z Eksploratora Windows, przez adres IP routera, np. \\192.168.1.1. Zamapuj w Windows dysk USB, załóż na nim foldery według własnego uznania, skopiuj do nich pliki, do których chcesz mieć zdalny dostęp.

    Krok 2

    Zaloguj się do interfejsu konfiguracyjnego routera, przejdź do sekcji AiCloud. Klikając na przełącznik OFF przy pozycji Cloud Disk, włącz usługę. Kliknij OK, by zaakceptować warunki korzystania z niej.

    Krok 3

    Już masz dostęp do pamięci USB z internetu, choć jeszcze nie jest tak łatwy, jak być powinien. Musisz znać internetowy adres IP routera, który zmienia się nawet codziennie. Znajdziesz go w głównym oknie interfejsu konfiguracyjnego, np.:

    Obraz

    Krok 4

    Spoza domowej sieci, np. na laptopie podłączonym do 3G, wpisz adres do paska adresowego przeglądarki, w naszym przykładzie jest to https://79.191.154.137.

    Krok 5

    Pojawi się ostrzeżenie o nieaktualnym certyfikacie, np. w przeglądarce Chrome wygląda ono w ten sposób jak na poniższym obrazku. Kliknij Kontynuuj mimo wszystko.

    Obraz

    Krok 6

    Zaloguj się zdalnie do AiCloud jako admin (chyba że wcześniej zmieniłeś nazwę konta administratora).

    Obraz

    Krok 7

    W lewej części interfejsu kliknij na pamięć, którą chcesz przeglądać, a w prawej części wybierz katalog, tu na przykład ze zdjęciami. Interfejs dostępny przez przeglądarkę pozwala pobierać i wgrywać pliki, oglądać zdjęcia, filmy i odtwarzać muzykę. Większość funkcji jest wbudowana, a jedyny dodatek, który jest niezbędny do oglądania filmów, to odtwarzacz VLC.

    Obraz

    Łatwiejszy dostęp

    Dostęp do własnego routera przez jego publiczny adres IP nie jest łatwy, bo musisz znać ten adres. By to obejść, trzeba wykorzystać tzw. usługę Dynamic DNS. Każda zmiana adresu IP jest w niej odnotowywana, a router jest dostępny zawsze pod tym samym adresem URL.

    Krok 1

    W interfejsie konfiguracyjnym routera przejdź do sekcji AiCloud i kliknij odnośnik tutaj.

    Obraz

    Krok 2

    W oknie, które się wyświetli, zaznacz opcję Uruchomić klienta DNS, pozostaw serwer WWW.ASUS.COM, a także wymyśl i wpisz nazwę swojego routera, przez którą będziesz się chciał łączyć zdalnie ze swoją siecią, np. zebra007. Kliknij Zastosuj. Jeśli pojawi się komunikat, że nazwa jest już zarejestrowana, musisz wybrać inną.

    Obraz

    Krok 3

    Od tej pory masz dostęp z dowolnego miejsca do swoich zasobów (na dysku USB podłączonym do routera) nie tylko przez publiczny adres IP, ale także przez nazwę, w naszym przykładzie https://zebra007.asuscomm.com.

    Krok 4

    Usługa Cloud Disk wykorzystuje bezpieczny protokół HTTPS, ale można ją jeszcze dodatkowo zabezpieczyć. Przejdź do sekcji AiCloud, kliknij zakładkę Settings, włącz funkcję ochrony hasłem, która zabezpiecza przed wielokrotnym, błędnym logowaniem, gdyby ktoś próbował odgadnąć twoje hasło. W polach konfiguracyjnych pozostaw domyślne wartości, kliknij Zastosuj.

    Obraz

    Synchronizacja i backup danych

    Jedną z usług oferowanych przez firmę Asus jest WebStorage – chmura podobna do Dropboksa. To, co przechowujesz na dysku USB podłączonym do routera, może trafiać bezpośrednio do chmury, co stanowi świetną kopię zapasową. I w drugą stronę – pliki przechowywane w chmurze masz na dysku USB, co daje do nich bardzo szybki dostęp. W darmowej wersji usługa ma pojemność 5 GB.

    Konto WebStorage

    Zanim skonfigurujesz router do współpracy z WebStorage, musisz utworzyć konto w tej usłudze.

    Krok 1

    Wejdź pod adres www.asuswebstorage.com i w prawym górnym rogu kliknij Sign up.

    Obraz

    Krok 2

    Podaj swój adres e-mailowy, wymyśl i wpisz 8-znakowe hasło, zaznacz opcję I agree to the ASUS... i kliknij Next.

    Obraz

    Krok 3

    Po chwili otrzymasz e-mail z powiadomieniem. Kliknij link Click here, wpisz do formularza informacje o sobie (niezbędne jest tylko imię i nazwisko) i wyślij dane.

    Obraz

    Konfiguracja routera

    Gdy konto w usłudze WebStorage jest gotowe, możesz skonfigurować router.

    Krok 1

    W interfejsie konfiguracyjnym przejdź do sekcji AiCloud. Na dole strony, przy opcji Smart Sync kliknij GO.

    Obraz

    Krok 2

    Włącz usługę synchronizacji, ustawiając przełącznik na pozycję ON. Kliknij przycisk Dodaj nowe konto.

    Obraz

    Krok 3

    W polach Konto oraz Hasło wpisz dane do swojego konta WebStorage. Możesz też w polu Folder wskazać folder, który będzie synchronizowany z chmurą. Domyślnie nosi on nazwę MySyncFolder.

    Obraz

    Krok 4

    Z listy Rule wybierz sposób synchronizacji – dwukierunkowy Sync (domyślny) lub jednokierunkowy. Kliknij Zastosuj. Synchronizacja zostanie uruchomiona, dane na dysku USB i w chmurze będą na bieżąco aktualizowane.

    Synchronizacja z innym routerem

    Router potrafi nie tylko synchronizować pliki z usługą WebStorage, ale także z innym routerem i podłączonym do niego dyskiem. W ten sposób możesz np. wymieniać pliki ze swoimi znajomymi albo między domem a biurem.

    Krok 1

    W interfejsie routera przejdź do sekcji AiCloud. Na dole strony przy opcji Smart Sync kliknij GO. Następnie przejdź do zakładki Sync Server.

    Obraz

    Krok 2

    W polu Description wpisz nazwę dla zasobu, który będzie synchronizowany, a w polu Local sync server wskaż ten folder. Z listy Sync rule wybierz dwukierunkowy lub jednokierunkowy sposób przesyłania plików.

    Krok 3

    Lista Security Code służy do dodatkowego zabezpieczenia synchronizacji, lecz w większości wypadków można z niej zrezygnować. Kliknij Generate.

    Krok 4

    Po chwili zostanie wyświetlony komunikat, który należy wysłać e-mailem do osoby, z którą chcesz synchronizować dane. Po wysłaniu go kliknij przycisk Close.

    Obraz

    Krok 5

    Gdy odbiorca twojej wiadomości kliknie zawarty w niej odsyłacz, zobaczy zaproszenie do synchronizacji plików. W polu Local path musi wskazać katalog, który będzie służył do synchronizacji, po czym zatwierdzić przyciskiem OK.

    Obraz

    Inne funkcje routerów Asusa

    • Możliwość zdalnego wybudzania ze stanu uśpienia komputerów zgodnych z Wake On Lan.
    • Możliwość przeglądania zawartości folderów udostępnionych przez komputery w sieci LAN.
    • Łatwe udostępnianie plików znajomym bezpośrednio z komputera czy smartfonu.
    • Pobieranie plików (HTTP, FTP, Torrent) na dysk USB (po instalacji modułu Download Master).
    • Funkcja zapasowego łącza internetowego, z wykorzystaniem modelu 3G.

    Wybrane dla Ciebie