Test dysków przenośnych - przenośne terabajty
Gdy w komputerze brakuje ci miejsca na dane, najprostszym rozwiązaniem jest zakup dysku zewnętrznego. Największą uniwersalnością cechują się dyski 2,5-calowe, bo dodatkowo mogą służyć do wygodnego przenoszenia plików. Dzięki USB 3.0 działają równie szybko, jak wewnętrzne dyski SATA.
W artykule:
- Na jakie parametry dysków zwracać uwagę przy zakupie
- Jakie dodatki mają dyski zewnętrzne
- Podsumowanie testu ośmiu modeli o pojemności do 2 TB
- Recenzje wybranych produktów
- Tabela z wynikami testów
Dodatkowe kilkaset gigabajtów przestrzeni dyskowej może przydać się w różnych sytuacjach – na przykład wtedy, gdy zainstalowany w komputerze mało pojemny dysk (szczególnie SSD)już się zapełnił i warto przenieść z niego dane na inny nośnik. Albo jeśli chcesz wygodnie korzystać z biblioteki filmów lub nagrań audio na kilku urządzeniach, bądź gdy zechcesz wyczyścić swój komputer z danych, by na nowo zainstalować system. Warto mieć dodatkowy nośnik, który pozwoli łatwo wykonać te wszystkie prace.
Co pomieści dysk
Obecnie sprzedawane dyski przenośne mają pojemność do 2 TB, a ceny takich modeli zaczynają się od około 350 zł (ok. 18 groszy za 1 GB). Nie wszyscy potrzebują takiej pojemności i nie każdy chciałby wydać aż tyle, dlatego popularnością cieszą się modele 1 TB, których ceny zaczynają się od 230 zł. W przeliczeniu wychodzi to drożej (minimum 23 grosze za 1 GB), a jeszcze droższa jest przestrzeń w popularnych dyskach 500 GB (od 35 groszy za 1 GB). Każdy musi sam odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki wariant będzie najlepszy.
Prawdopodobnie dla większości osób optymalna będzie pojemność 1 TB – na takim dysku zmieści się np. 100 filmów w rozdzielczości Full HD, 100 wersji instalacyjnych gier, kilkanaście tysięcy albumów muzycznych lub pełna kopia danych z komputera.
Wydajność
W dyskach przenośnych, z których nie korzysta się non-stop, wydajność wydaje się niezbyt istotna. Jednak w połączeniu z bardzo dużą pojemnością ma ona ogromne znaczenie. Wystarczy sobie uświadomić, że na przykład zgranie biblioteki filmów HD na szybki dysk może trwać około godziny, zaś jeśli dysk będzie ograniczony wolnym interfejsem USB 2.0, ta sama czynność może zająć około 4-5 godzin, czyli pół dnia. Dlatego w naszym teście całkowicie pominęliśmy dyski ze starszym interfejsem – wprawdzie nadal można je znaleźć na sklepowych półkach, jednak przy przenoszeniu dużej ilości danych USB 2.0 nie wystarcza.
W codziennych zastosowaniach szybkość dysku zależy nie tylko od maksymalnej wartości transferu danych. Drugim ważnym parametrem jest czas dostępu do danych – wynosi kilkanaście milisekund i wciąż jest najsłabszą stroną tradycyjnych dysków twardych. Ma znaczenie szczególnie przy zapisie i odczycie małych plików, porozrzucanych po powierzchni dysku. Dlatego ogólna wydajność najczęściej jest wypadkową obu parametrów.
Dodatki
Dyski USB są rozwiązaniem pomocnym przy wykonywaniu kopii zapasowych, więc producenci często dołączają do nich oprogramowanie służące właśnie do tego celu. W przypadku znanych marek (Seagate, Western Digital) są to programy producentów dysku, natomiast inni dołączają np. znany pakiet Nero. Co ważne, aplikacje tego typu coraz częściej pozwalają wykonywać nie tylko backup danych z komputera, ale także z urządzeń mobilnych. Oprócz tego w zestawie oprogramowania spotykamy inne narzędzia: do szyfrowania plików, formatowania dysków oraz prostej diagnostyki.
Coraz większe znaczenie ma przechowywanie danych w internecie – wiele programów potrafi integrować się z usługami chmurowymi, choć ta funkcjonalność jest zwykle mocno ograniczona. Podobnie jest w przypadku tworzenia kopii danych z serwisów społecznościowych i internetowych galerii zdjęć.
Podsumowanie testu
W naszym teście znalazło się osiem dysków o pojemności do 2 TB. Pierwsze miejsca zajęły właśnie te największe, choć sama pojemność nie jest przez nas bezpośrednio oceniana. Dużą wagę ma natomiast cena w przeliczeniu na 1 GB, a ona właśnie w tych modelach jest najniższa.
Wydajność
Drugim ważnym parametrem jest wydajność, która również okazała się najlepsza w wypadku największych dysków. Na tle konkurentów wyróżnia się Adata HD710, który osiąga prędkość odczytu i zapisu danych nawet 130 MB/s. Już ten jeden parametr zadecydował o najwyższej ocenie za wydajność, a w połączeniu z niskim kosztem 1 gigabajta dało to dyskowi Adata pewne zwycięstwo.
Pozostałe dyski zapewniają odczyt danych z podobną szybkością (110-120 MB/s), jednak kombinacja różnych parametrów, np. prędkości obrotowej, czasu dostępu do danych oraz wydajności kontrolera USB powoduju, że ogólne osiągi są bardzo różne. Na przykład dyski Transcend StoreJet 25M3 oraz Seagate Backup Plus wyróżniają się względnie krótkim czasem dostępu do danych, stąd ich wysoka pozycja w tabeli.
Dodatkowe funkcje
Dla funkcjonalności dysku istotna jest obudowa – jej rolą jest m.in. ochrona przed wstrząsami. Wśród testowanych dysków mocną obudowę ma dysk Adata, choć jest przez nią gruby i ciężki. Pokaźne są oba dyski Transcend, pozostałe są raczej delikatne. Wizualnie wyróżnia się niewielki Seagate Backup Plus z aluminiową ścianką.
Warto zwrócić uwagę na dyski Transcend wyposażone w przycisk, który pozwala uruchomić proces kopiowania danych albo szybko odłączyć i ponownie podłączyć dysk do USB (Quick Reconnect Button). Z kolei WD My Passport AV-TV jest przeznaczony do współpracy z telewizorami, zatem w komplecie ma uchwyt, który pozwala zamocować dysk na tylnej ściance telewizora.
Opisy wybranych dysków przenośnych
1. miejsce - Adata DashDrive Durable HD710
Dysk o dużej pojemności 2 TB, a przy tym niewygórowanej cenie, co przekłada się również na niski koszt w przeliczeniu na 1 GB. Dodatkowo jest on bardzo wydajny, bo prawdopodobnie wykorzystuje napęd o prędkości 7200 obr./min – dzięki temu z łatwością pokonał konkurentów. Dodatkowym atutem jest mocna obudowa pokryta gumą, ze żłobieniem na kabelek USB. Zapewnia to wysokie bezpieczeństwo danych, choć efektem ubocznym jest duża waga i gabaryty dysku. Producent proponuje programy HDDtoGO oraz OStoGO, choć trzeba je pobrać ze strony www.
- Bardzo duża pojemność
- Świetna wydajność
- Wytrzymała obudowa
- Znaczne wymiary i waga
3. miejsce - Transcend StoreJet 25M3
Dysk o pojemności 1 TB w przystępnej cenie, zamknięty w obudowie chroniącej przed wstrząsami. Jeśli chodzi o odporność na upadki, producent chwali się zgodnością z wojskowymi standardami bezpieczeństwa. Dodatkowo jedną z funkcji dołączonego oprogramowania Elite jest 256-bitowe szyfrowanie AES zawartości dysku. Zaletą jest przycisk pełniący dwie role: uruchamiania backupu, a także szybkiego odłączania i podłączania dysku do USB, bez fizycznego wyjmowania wtyczki. Jesli chodzi o wydajność, dysk jest bardzo podobny do większości testowanych modeli, nie wyróżnia się niczym szczególnym.
- Duża pojemność
- Wytrzymała obudowa
- Zestaw oprogramowania
- Dość duża waga
4. miejsce - Seagate Backup Plus
Bardzo ładnie wyglądający dysk, z górną pokrywą wykonaną ze szczotkowanego aluminium, pasującego do wielu laptopów, a szczególnie ultrabooków. Poza tym jest niewielki (13 mm grubości) oraz całkiem lekki (150 gramów). Również pod względem wydajności dysk wypadł powyżej przeciętnej, choć nie jest w stanie dorównać modelowi firmy Adata. Seagate wyróżnia się funkcjonalnością oprogramowania, które pozwala np. na backup danych z serwisów Facebook oraz Flickr, zabezpieczanie danych z urządzeń mobilnych (we współpracy ze specjalną aplikacją), a także zapis danych w chmurze Seagate (opcja dodatkowo płatna).
- Duża pojemność
- Atrakcyjne wykonanie
- Funkcje oprogramowani
- Nie stwierdzono
6. miejsce - Verbatim Store ’n’ Go 53029
Verbatim Store ’n’ Go oznaczony numerem 53029 to najtańszy dysk w teście, a także w ogóle jeden z tańszych dysków 500 GB z interfejsem USB 3.0. Jego pojemność nie jest duża, ale na pewno wystarczy wielu osobom do przenoszenia dużych ilości danych czy robienia kopii zapasowych. Pod względem wydajności dysk wypada przeciętnie – nie ma szczególnie mocnych ani słabych punktów. W zestawie znajdziemy bogaty zestaw oprogramowania: Nero BackItUp 11 Essentials, Backup Assistant, Hard Drive Eraser, Hard Drive Info, Verbatim Hard Drive Formatter i inne narzędzia.
- Niska cena
- Zestaw programów
- Niezbyt duża pojemność