SoftwareTest LibreOffice 4.1 - domowe biuro

    Test LibreOffice 4.1 - domowe biuro

    Większości użytkowników aplikacje biurowe, jak edytor tekstu czy arkusz kalkulacyjny, nieodłącznie kojarzą się z pakietem Microsoft Office. Tymczasem w sieci jest dostępnych sporo programów, w dodatku darmowych, mogących z powodzeniem zastąpić ten produkt.

    Test LibreOffice 4.1 - domowe biuro

    Jednym z takich bezpłatnie udostępnianych pakietów jest LibreOffice (program można pobrać z serwisu PC Format Programy), w którego skład wchodzi nie tylko zaawansowany procesor tekstowy (Writer), arkusz kalkulacyjny (Calc) czy aplikacja do tworzenia prezentacji multimedialnych (Impress), ale także moduł bazodanowy (Base), program graficzny (Draw) i aplikacja wspomagająca tworzenie i edycję wzorów matematycznych (Math). Teraz to wielofunkcyjne oprogramowanie biurowe otrzymało kolejną, dużą aktualizację.

    Co nowego

    W nowej wersji programu wprowadzono wiele poprawek i ulepszeń. Na pierwszy rzut oka trudno je jednak zauważyć, bo wizualnie aplikacja niewiele się zmieniła. Wyjątkiem jest opcjonalny pasek boczny (sidebar), który niestety nie jest jeszcze w pełni działającym elementem pakietu i w związku z tym wymaga ręcznej aktywacji.

    Obraz

    Programiści zrzeszeni w The Document Foundation, fundacji powołanej w celu rozwijania projektu LibreOffice, tym razem skupili się na zgłoszonych błędach i usprawnieniu obsługi własnościowych formatów Microsoft Office. Temu celowi służy między innymi wdrożenie funkcji osadzania czcionek w dokumentach wszystkich wchodzących w jego skład aplikacji. Dodatkowo, w związku z tym, że program dostępny jest również w wersjach przeznaczonych do systemów MacOS X, zadbano o lepszą kompatybilność z dokumentami zapisanymi w programach Word for Mac 5.1, Write Now 4.0, MacWrite Pro 1.5 i AppleWorks 6.0.

    Z punktu widzenia użytkownika najistotniejsze ulepszenia dotyczą jednak poszczególnych elementów pakietu. I tak w aplikacji Writer pojawiła się opcja obracania grafik o 90 stopni oraz możliwość wykorzystania gradientów jako tła ramek z tekstem. W Calc wdrożono funkcję umożliwiającą zliczanie zaznaczonych komórek i importowanie dużych dokumentów HTML z tabelami mającymi więcej niż 64 tysiące komórek, a do programu Draw dodano nowe filtry. Znacznie łatwiejsze jest teraz także tworzenie pokazu slajdów z serii zdjęć w aplikacji Impress.

    Kłopotliwa zgodność

    Choć twórcy LibreOffice cały czas pracują nad ulepszeniami programu, pod względem funkcji nadal mocno ustępuje on pakietowi Microsoftu. I nie chodzi tu tylko o intuicyjność interfejsu czy szybkość działania poszczególnych aplikacji, która w LibreOffice w pewnych sytuacjach bywa irytująca. Źródłem największych problemów opisywanego programu jest… Microsoft Office.

    Obraz

    Przy jego olbrzymiej popularności zagwarantowanie zgodności formatów między pakietami biurowymi jest niezbędne. Niestety, w LibreOffice bywa z tym różnie. Szczególnie kłopotliwa jest wymienna edycja tego samego dokumentu w obu wspomnianych pakietach jednocześnie.

    Plusy
    • Wielofunkcyjny i w pełni darmowy pakiet biurowy
    • Obsługa ogromnej liczby formatów
    • Poprawiona kompatybilność z formatami Microsoft Office
    • Sporo mniejszych i większych usprawnień
    • Pasek boczny (niestety, nadal w fazie eksperymentów)
    • Polska wersja językowa i polski słownik
    Minusy
    • Występujące czasami błędy zgodności z dużymi dokumentami MS Office
    • Nieco archaiczny interfejs
    • Słaba optymalizacja
    • Problemy z systemem autokorekty

    Wybrane dla Ciebie