HardwareTest routera Netis WF2780

    Test routera Netis WF2780

    Netis to chiński producent taniego sprzętu sieciowego. Pierwszy router, jaki otrzymaliśmy do testu, jest zgodny z nowym standardem 802.11ac, a ma kosztować tylko około 200 zł.

    Test routera Netis WF2780

    Uruchomienie

    W testowanym urządzeniu producent postawił na prostotę, dlatego bardzo łatwe jest uruchomienie routera oraz nawiązanie pierwszego połączenia z Wi-Fi (domyślny klucz szyfrujący to „password”), a także przejście do konfiguracji sprzętu, bo interfejs nie został zabezpieczony hasłem. Podstawowe ustawienia są zebrane na jednej stronie, na której można też wybrać język polski.

    Oczywiście należy pamiętać, by nie zostawiać takich ustawień. Na szczęście domyślny SSID oraz hasło do sieci można zmienić już na pierwszej stronie, a hasło administratora ustawić w opcjach zaawansowanych. Co ważne, cały interfejs działa wyjątkowo sprawnie i szybko.

    Możliwości

    Netis WF2780 jest wyposażony tylko w standardowe funkcje routerów, których jest i tak dużo, ale brakuje np. portów USB i związanych z tym funkcji udostępniania plików i drukarek. Za to jest kilka trybów pracy Wi-Fi (oprócz punktu dostępowego jest WDS, klient i repeater), możliwość utworzenia sieci Wi-Fi dla gości (odseparowanych od sieci głównej) oraz funkcje podziału pasma na pracujące w sieci komputery (dla każdego można ustawić gwarantowaną oraz maksymalną przepustowość).

    Obraz

    Router może pracować jednocześnie w pasmie 2,4 oraz 5 GHz, co jest jego mocną stroną. Deklarowana przepustowość Wi-Fi to 300 Mb/s (dla 802.11n) oraz 867 Mb/s (dla 802.11ac). Rzeczywista jest znacznie niższa, natomiast szybkość przesyłania plików do 245 Mb/s jest całkiem dobrym wynikiem jak na tak tani sprzęt. Zatem jest to dobre rozwiązanie, ale nie dla osób, które potrzebują funkcji związanych z USB.

    Dane techniczne Netis WF2780: interfejs WAN ethernet, sieć lokalna 4 x gigabit ethernet oraz Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, zabezpieczenia WEP, WPA i WPA2, wymiary 160x145x65 mm

    Plusy
    • Praca w dwóch pasmach jednocześnie
    • Produkt całkowicie spolszczony
    • Wygodny, szybki interfejs konfiguracyjny
    Minusy
    • Brak USB i związanych z tym funkcji
    • Przepustowość Wi-Fi niższa od konkurencji

    Wybrane dla Ciebie