InternetTwoje pliki w sieci

    Twoje pliki w sieci

    Serwisy internetowe do przechowywania plików powiększają lokalną przestrzeń do zapisu danych. Ułatwiają wymianę informacji pomiędzy różnymi urządzeniami i platformami użytkownika, np. smartfonem i laptopem, pozwalają też łatwo przekazywać duże pliki.

    Twoje pliki w sieci

    Umieszczone na serwerach internetowych pliki mogą być odczytywane przez urządzenia mobilne i komputery pracujące pod kontrolą różnych systemów operacyjnych. Dostęp do nich ma użytkownik, który je zapisał, i inne, wskazane przez niego osoby. Obsługa danych realizowana jest za pomocą oprogramowania instalowanego w komputerze lub smartfonie albo z poziomu przeglądarki WWW. Pierwszy wariant zapewnia większe bezpieczeństwo, drugi pozwala cieszyć się większą elastycznością.

    W ramach chmury, w której zapisywane są pliki, mogą być oferowane rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych. Część serwisów umożliwia jedynie synchronizację plików, inne oferują komplet funkcji – archiwizację, synchronizację i magazyn danych. Większość pozwala także na współdzielenie plików pomiędzy użytkownikami. Usług tego typu jest bardzo dużo, ale spośród nich zwykłego użytkownika powinny interesować cztery.

    Obraz

    Microsoft OneDrive

    OneDrive oferuje aktualnie 5 GB podstawowej, bezpłatnej przestrzeni dyskowej – jakiś czas temu użytkownik miał jej do dyspozycji do trzech razy więcej. Nie ma limitu transferu, ale największy plik, jaki uda się przesłać, może mieć 10 GB. OneDrive współpracuje z Windowsem, Windows Phone, Androidem, iOS-em, a także z konsolą Xbox. Jest częścią Windows 10. Interfejs usługi jest intuicyjny i wygodny, a chmurę można połączyć z różnymi serwisami społecznościowymi.

    Pliki na dysku można zapisywać bezpośrednio z poziomu stacjonarnej wersji pakietu Office. OneDrive pozwala także na edycję plików za pomocą narzędzi internetowych. Microsoft zastrzega sobie jednak prawo do skasowania danych zapisanych na internetowym nośniku, jeżeli konto będzie przez dłuższy czas nieaktywne.

    Udostępnianie plików w OneDrivie

    Jeżeli chcesz udostępnić łącze do pliku w OneDrivie, np. do dużego dokumentu, którego przesyłanie pocztą e-mail byłoby niewygodne, musisz najpierw umieścić dane w katalogu usługi na dysku twardym.

    Krok 1

    Odszukaj na dysku plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybierz Kopiuj. Rozwiń w lewym panelu Eksploratora plików zawartość Pulpitu, kliknij katalog OneDrive i wklej kopiowany plik. Jeżeli katalog jest niedostępny (masz np. skonfigurowany inny sposób wyświetlania), otwórz zawartość dysku systemowego – jest to z reguły dysk oznaczony literą C – i kliknij katalog Użytkownicy. Otwórz folder z nazwą swojego konta użytkownika i kliknij dwukrotnie OneDrive.

    Obraz

    Krok 2

    Kliknij skopiowany plik prawym przyciskiem myszy, a następnie z menu kontekstowego wybierz polecenie Udostępnij link do usługi OneDrive. Wystarczy teraz wkleić do wiadomości pocztowej czy dokumentu łącze do pliku zapisane w schowku.

    Obraz
    Obraz

    Google Drive

    Internetowy magazyn danych jest idealnym rozwiązaniem dla użytkowników intensywnie korzystających z innych usług tego dostawcy. Bezpłatnie dostępnych jest 15 GB przestrzeni na dane, a w wariancie komercyjnym – 30 TB. Maksymalna wielkość przesyłanego pliku to 5 GB, nie ma za to ograniczeń transferu. Dane są synchronizowane z lokalnym folderem, co pozwala na dostęp do nich w razie kłopotów z łączem internetowym. Do szyfrowania informacji Dysk Google używa jednak klucza 128-bitowego, podczas gdy inni stosują szyfry 256-bitowe. Podobnie jak w przypadku OneDrive’a plusem są aplikacje online pozwalające na zdalną edycję dokumentów czy arkuszy kalkulacyjnych bez konieczności ich pobierania. Wątpliwa jest za to polityka bezpieczeństwa umożliwiająca operatorowi wgląd w prywatne pliki użytkowników.

    Wyślij do Google Drive

    Google Drive nie dodaje swoich poleceń do menu kontekstowego, dlatego niektóre operacje są łatwiejsze do przeprowadzenia u konkurencji. Niektóre braki usługi Google można jednak ominąć – umieszczając dysk w menu Wyślij do, usprawnisz zapisywanie plików. Porada działa tylko wtedy, gdy aplikacja dysku Google zainstalowana jest w systemie.

    Krok 1

    Uruchom Eksploratora plików, w polu adresu wpisz ścieżkę %APPDATA%/Microsoft/Windows/SendTo i wciśnij klawisz Enter. Wyświetlona zostanie zawartość katalogu Wyślij do.

    Obraz

    Krok 2

    Kliknij katalog Dysk Google w sekcji Szybki dostęp w lewym panelu Eksploratora plików i przeciągnij go do okna Wyślij do. Gdy teraz klikniesz dowolny plik prawym przyciskiem myszy i wybierzesz z menu kontekstowego polecenie Wyślij do> na liście zobaczysz Dysk Google.

    Obraz

    Mega

    Pod względem wielkości bezpłatnej powierzchni dyskowej Mega bije na głowę konkurencję, choć w przypadku wariantu komercyjnego nie jest już liderem. Pułapy ilości przechowywanych danych to odpowiednio 50 GB i 4 TB. Serwis nie ogranicza wielkości pojedynczego pliku, ale za to limituje możliwość transferu danych, w odstępach 30–minutowych można przenieść na dysk do 500 megabajtów. Usługa bezproblemowo współpracuje ze wszystkimi najpopularniejszymi przeglądarkami, a pod względem liczby platform, na których działa, jest porównywalna z uznawanym za lidera w tym zakresie Dropboksem. Doskonałym rozwiązaniem dla zaawansowanych użytkowników jest możliwość synchronizacji dowolnego katalogu na dysku. Mega dba o bezpieczeństwo danych użytkowników, przed przesłaniem na serwer pliki są lokalnie szyfrowane i w takiej postaci przechowywane w sieci. Zabezpiecza to przed nieautoryzowanym dostępem do zapisanych informacji.

    Wysyłanie dużych plików w MEGA

    Mało który serwer pocztowy nie ogranicza maksymalnego rozmiaru wiadomości. Limit oznacza, że nie można przesyłać e-mailem większych załączników. Ograniczenia są często tak poważne, że nie uda się wysłać nawet paczki kilku zdjęć czy dużej prezentacji, o plikach multimedialnych nie wspominając. W takiej sytuacji duży załącznik zapisuje się na dysku internetowym, a do wiadomości wystarczy dołączyć prowadzący do niego odnośnik. Za jego pomocą odbiorca poczty będzie mógł sam pobrać dane z internetu.

    Krok 1

    Kliknij prawym przyciskiem myszy plik, który chcesz dołączyć do wiadomości. Wybierz z menu kontekstowego polecenie Wgraj na MEGA. Potwierdź operację przyciskiem OK.

    Obraz

    Krok 2

    Kliknij ikonę Mega w zasobniku systemowym n, a potem ikonę Pobierz link MEGA ze strzałką widoczną z prawej strony nazwy pliku. Otwórz okno wiadomości pocztowej i wklej łącze, wciskając skrót klawiszowy Ctrl+V.

    Obraz
    Obraz

    Dropbox

    To jeden z najpopularniejszych, a jednocześnie najbardziej wszechstronnych serwisów przechowujących pliki użytkowników. Twórcy przygotowali oprogramowanie klienckie dla Windowsa, macOS i Linuksa, są też wersje na Androida, iPhone’a, Windows Phone oraz urządzenia Blackberry. To idealne rozwiązanie, jeżeli ktoś korzysta z wielu różnych urządzeń. Podstawowe, bezpłatne konto jest niewielkie, pozwala przechowywać jedynie 2 GB danych. Maksymalna wielkość przesyłanej paczki plików to 10 GB, a dzienny limit danych to 20 GB. W przypadku Dropboksa komunikacja z systemem lokalnym i internetowym dyskiem odbywa się za pomocą jednego katalogu. Nie można synchronizować różnych folderów, a dane trzeba kopiować zawsze w to samo miejsce. Przechowywane w serwisie dane są szyfrowane. Pliki można też współdzielić, choć w bezpłatnym wariancie usługi dokument może zostać zmieniony i skasowany przez każdego, kto ma do niego dostęp.

    Prośba o pliki w Dropboksie

    Udostępnianie swoich danych za pomocą dysku internetowego jest bardzo proste. Nie każdy jednak ma ochotę instalować tego typu usługę. Jeżeli jakaś osoba jej nie ma, może użyć twojego Dropboksa, by przekazać ci swoje dane.

    Krok 1

    Otwórz witrynę Dropboksa i zaloguj się. Kliknij łącze Prośby o pliki i przycisk Utwórz prośbę o plik.

    Obraz

    Krok 2

    W polu O co prosisz? umieść krótki komentarz opisujący plik, który chcesz otrzymać. W polu poniżej wskazuje się katalog na dysku internetowym, w którym plik zostanie umieszczony. Domyślnie przyjmuje on taką nazwę, jak treść prośby. Miejsce docelowe można zmienić, korzystając z łącza <Zmień folder>. Kliknij Dalej.

    Krok 3

    Klikając przycisk Kopiuj łącze, skopiujesz do schowka link do katalogu. Wklej go potem do wiadomości i wyślij do osoby, która ma potrzebny ci plik. Wiadomość możesz przesłać bezpośrednio z witryny, wskazując adresata w polu Nazwiska lub adresy e-mail. Kliknij Wyślij.

    Obraz

    Krok 4

    Po odebraniu wiadomości należy kliknąć przycisk Prześlij pliki, następnie Wybierz z komputera. Potem wskaż na dysku pliki, o które prosił posiadacz konta Dropbox, i zaakceptuj wybór, klikając Prześlij. Gdy dane znajdą się na dysku, Dropbox poinformuje cię o tym e-mailem.

    Wybrane dla Ciebie