Wordpress krok po kroku
Chcesz stworzyć zaawansowaną i rozwojową witrynę? Z nami to łatwe. Przygotowaliśmy warsztaty pokazujące, jak stworzyć stronę, łatwo ją rozbudować oraz zmienić jej wygląd.
Wordpress 3.0 – nowe możliwości
Dostępna od niedawna wersja 3.x Wordpressa stwarza użytkownikom nowe możliwości konfiguracyjne. Najważniejsze to specjalistyczny mechanizm budowy menu, wykorzystujący opcję przeciągnij i upuść oraz zapewniający wsparcie wirtualnych serwerów WWW. Dzięki niemu jedna instancja Wordpressa może obsługiwać kilka różnych witryn pod różnymi adresami. W „Trójce” użytkownik, oprócz przydziału kategorii i tagów, może tworzyć własną taksonomię, np. gatunek, któremu może przypisać gatunki literackie: kryminał, sensacja, biografia itp.
Wordpress jest prostym i elastycznym pakietem do tworzenia witryn WWW oraz zarządzania nimi. Za jego pomocą możesz prowadzić blog lub stronę internetową składającą się z wielu podstron oraz zarządzać grafiką na stronie i odnośnikami. Dodatkowo, korzystając z potężnej bazy wtyczek oraz szablonów, rozbudujesz witrynę, zwiększysz jej możliwości i błyskawicznie zmienisz jej wygląd.
Wordpress umożliwia także automatyczne uaktualnienia głównego pakietu i wtyczek, co zwiększa bezpieczeństwo twojego projektu. Niewątpliwym plusem pakietu, z którym rozpoczynasz pracę, jest także łatwość obsługi i nieobciążający procesora mechanizm generowania stron.
W naszym dwuczęściowym kursie pokażemy proces tworzenia witryny od podstaw. Najprościej będzie uruchomić Wordpressa z wykorzystaniem publicznej usługi hostingu webowego. Zwalnia cię to z konieczności uruchamiania i utrzymywania własnego lub wykupionego serwera.
Przygotowania do pracy z Wordpressem
Pakiet Wordpress został napisany w języku programowania witryn webowych PHP. Do zapisywania danych generowanych w trakcie pracy i instalacji używa serwera baz danych MySQL. Oznacza to, że przy wyborze usługi hostingowej należy wybrać taką, która oferuje dostęp do pełnej wersji języka PHP (niektóre serwisy oferują go w okrojonej wersji – nam będzie potrzebna pełna) oraz serwera bazodanowego. W naszym przykładzie wykorzystamy usługę Cba.pl, ale warsztaty możesz także wykonać, zakładając konto u innych usługodawców.
Aby umożliwić wgranie plików Wordpressa na serwer hostingowy, niezbędny jest dostęp do transferu plików za pomocą protokołu FTP. Możesz skorzystać ze specjalistycznego programu do transmisji plików FTP lub ze skrótów Moje miejsca sieciowe. Pokażemy, jak szybko i w prosty sposób wykonać te czynności.
Załóż konto na serwerze hostingowym
Zanim wykonasz jakiekolwiek prace z pakietem Wordpress, musisz założyć konto. Pokazujemy, jak wygląda procedura zakładania konta wraz z domeną internetową w serwisie hostingowym Cba.
Krok 1
Otwórz stronę www.cba.pl. Kliknij przycisk Zarejestruj w panelu logowania po lewej stronie witryny. Następnie wpisz nazwę domeny internetowej, jaką chcesz stworzyć dla swojej witryny. Możesz wybrać końcówkę nazwy domeny: .cba.pl, .c0.pl lub .y0.pl z listy wyboru.
Krok 2
Wprowadź hasło i podaj e-mail kontaktowy. Użyj aktywnego adresu e-mailowego na wypadek konieczności odtworzenia zapomnianego hasła do serwera hostingowego. Kliknij przycisk ZAŁÓŻ KONTO.
Krok 3
Sprawdź pocztę. Na adres, który podałeś podczas rejestracji, otrzymasz wiadomość z linkiem aktywacyjnym, kliknij go. Ponownie przejdź do strony www.cba.pl. W panelu logowania wpisz pełną nazwę domenową twojej witryny, np. poradnik-it.c0.pl, i hasło. Zaloguj się do panelu administracyjnego hostingu.
Załóż i skonfiguruj bazę danych
Do uruchomienia Wordpressa będziesz potrzebował bazy danych, w której będzie on przechowywał treść stron, wpisów i inne dane twojej witryny. Wykonaj poniższe kroki.
Krok 1
Kliknij odnośnik Zarządzaj SQL w panelu administracyjnym hostingu (zalogowałeś się do niego w poprzednim warsztacie). Na ekranie wyświetli się teraz panel dodawania nowej bazy danych.
Krok 2
Wybierz i wpisz nazwę użytkownika administratora bazy danych i hasło dla niego. Nazwa użytkownika i hasło mogą być dowolne, jednak ze względów bezpieczeństwa lepiej, żeby nie pokrywały się z nazwą i hasłem do konta hostingowego. Zapamiętaj nazwę i hasło, a także nazwę bazy danych – będą niezbędne przy instalacji Wordpressa.
Rozpakuj Wordpressa i prześlij pliki na serwer
Kolejną czynnością jest wgranie plików Wordpressa na serwer hostingowy. Użyj w tym celu transferu plików przez skrót Moje miejsca sieciowe. Znajdź w usłudze hostingowej informację o transferze plików FTP, w szczególności o: nazwie serwera, nazwie użytkownika i haśle. Uwaga! Nazwa użytkownika może się nie pokrywać z nazwą użytkownika hostingowego. W przypadku cba.pl serwerem FTP jest www.cba.pl, nazwą użytkownika admin@nazwa.twojej.witryny (w naszym przykładzie: admin@poradnik-it.c0.pl); hasło – takie jak do hostingu.
Krok 1
Pobierz skompresowane archiwum ZIP Wordpressa z adresu http://pl.wordress.org. Kliknij ikonę archiwum ZIP. W nowym oknie kliknij ikonę Mój komputer, następnie dysk C:. Przeciągnij folder Wordpress ze skompresowanego archiwum na dysk C:.
Krok 2
Kliknij Mój komputer, następnie Moje miejsca sieciowe. Kliknij Dodaj miejsce sieciowe. Następnie w oknie kliknij Wybierz inną lokalizację sieciową i potwierdź wybór przyciskiem Dalej.
Krok 3
W pole Adres internetowy lub sieciowy wpisz adres URL serwera FTP w formacie ftp://twoja.witryna.pl/, np. ftp://www.cba.pl. Usuń zaznaczenie z pola Zaloguj anonimowo i kliknij Dalej. W kolejnym oknie w pole Nazwa użytkownika wpisz swoją nazwę użytkownika admin@twoja.witryna.pl. Kliknij Dalej.
Krok 4
Podaj hasło do konta hostingowego. Otwórz folder c:\wordpress, zaznacz wszystkie pliki, przeciągnij je do głównego folderu nowo utworzonego połączenia sieciowego FTP. Pliki zostały przesłane na serwer.
Pierwsze kroki w Wordpressie
Przetransferowałeś właśnie pliki Wordpressa na serwer WWW za pomocą usługi FTP. W głównym folderze serwera są już pliki instalacyjne. Możesz się teraz odwołać do adresu witryny i uruchomić instalację.
Krok 1
Uruchom przeglądarkę internetową. Wywołaj skrypt instalacyjny Wordpressa, podając adres zakładanej witryny (np. http://poradnik-it.hosting.pl/). Wordpress wyświetli stronę z informacją, że nie istnieje plik konfiguracyjny wp-config.php, i zaproponuje jego utworzenie. Kliknij przycisk Utwórz plik z konfiguracją.
Krok 2
Na kolejnej stronie informacyjnej upewnij się, że posiadasz wszystkie informacje niezbędne do instalacji. Następnie kliknij przycisk Zaczynajmy!.
Krok 3
W polu Nazwa bazy danych wpisz nazwę bazy przeznaczonej dla Wordpressa. W polu User Name podaj nazwę użytkownika bazy danych, a w polu Hasło – hasło dostępu do samej bazy. W polu Adres serwera bazy podaj nazwę lub adres serwera baz danych. Pole pozostaw bez zmian. Kliknij Zatwierdź i na kolejnej stronie kliknij przycisk Uruchomienie instalacji.
Krok 4
Skonfiguruj witrynę. Wpisz nazwę witryny, np. Poradnik IT, w pole Tytuł witryny. W pole Nazwa użytkownika wpisz nazwę administratora witryny (dla bezpieczeństwa inną niż admin). W pole Hasło dwukrotnie wpisz hasło administratora. Kliknij przycisk Zainstaluj WordPressa. Na kolejnej stronie kliknij przycisk Zaloguj się.
Krok 5
Na stronie logowania podaj w polu Nazwa użytkownika nazwę administratora witryny (patrz krok 5) i hasło administratora. Kliknij Zaloguj się. Wejdziesz na stronę startową Wordpressa.
Dodaj pierwszą notatkę w blogu
Wordpress jest domyślnie skonfigurowany jako blog. Wejdź do panelu administracyjnego Wordpressa przez link do twojej strony uzupełniony o ścieżkę /wp-admin (np. http://poradnik-it.hosting.pl/wp-admin/).
Krok 1
Rozwiń kategorię Wpisy i kliknij odnośnik Dodaj nowy. W górnym polu wpisz tytuł notatki w blogu, np. Zaczynamy podręcznik Wordpress. W dolnym oknie wpisz właściwą treść, która wypełni artykuł na stronie.
Krok 2
Możesz ją sformatować przy użyciu przycisków edytora powyżej okna z treścią. Jeżeli chcesz opublikować natychmiast wpis, naciśnij przycisk Opublikuj. Możesz też użyć przycisku Zapisz szkic, by edytować notkę później.
Krok 3
Jeśli nie chcesz komentarzy w sekcji Dyskusja, odznacz opcję Zezwól na komentarze. Stworzone przez siebie artykuły możesz w dowolnej chwili edytować. Zrobisz to, korzystając z kategorii Wpisy – patrz krok tego warsztatu. Przejdź do strony głównej swojej witryny, by zobaczyć opublikowany wpis. Domyślnie strona blogu jest stroną startową witryny. W kolejnej części kursu pokażemy, jak uzupełnić tekst o grafikę.
Krok 1
Z panelu administratora Wordpressa rozwiń kategorię Strony. Wybierz odsyłacz Dodaj nową. W górnym polu wpisz tytuł strony, np. O poradniku. Pojawi się on w menu witryny. W dolnym polu wpisz treść strony.
Krok 2
Ustaw miejsce strony w menu poprzez ustawienia w panelu Atrybuty strony. Jeżeli w polu pozostawisz wartość nie ma rodzica, odsyłacz do strony pojawi się w menu głównym witryny. Jeżeli wybierzesz inną stronę jako Rodzic, odsyłacz znajdzie się w wielopoziomowym menu rozwijanym pod pozycją Rodzic. Strony w menu porządkuje Kolejność – im większą liczbę wpiszesz, tym bardziej w prawo w menu głównym lub w dół w podmenu znajdzie się strona.
Zmień wygląd portalu
Najprostszą drogą do zmiany wyglądu portalu jest zmiana jego skórki. Możesz wybrać gotową skórkę z potężnej biblioteki gotowych motywów.
Krok 1
W panelu administracyjnym Wordpressa wybierz z menu po lewej stronie Wygląd, a następnie Motywy. Otworzy się panel zarządzania motywami. Z dwóch górnych zakładek wybierz Zainstaluj motywy.
Krok 2
Zaznacz w wyszukiwarce poszukiwane własności motywu. Uwaga! Zaznaczenie zbyt wielu opcji zmniejsza gwałtownie liczbę wyszukanych motywów.
Krok 3
Jeżeli wybrałeś odpowiadający ci motyw, kliknij link Zainstaluj w sąsiedztwie miniatury motywu, a następnie przycisk Zainstaluj w nowo otwartej wewnętrznej ramce. Kliknij przycisk Aktywuj, by włączyć nowo zainstalowany moduł.
Krok 4
Każdy z modułów ma inne opcje konfiguracyjne i odpowiednio do nich zmienia opcje grupy Wygląd w panelu administracyjnym. Specyficzne dla motywu opcje dostępne są też pod zakładką Zarządzaj motywami w grupie Wygląd.
Zmień stronę główną
Jeśli chcesz, by stroną główną twojej witryny była inna strona niż notatki blogowe, kliknij w panelu administracyjnym kategorię Ustawienia i Czytanie. Wybierz jako startową statyczną stronę i wskaż konkretną stronę, np. O poradniku, na rozwijanej liście Strona główna.