Temat numeruWygląd i funkcjonalność

    Wygląd i funkcjonalność

    Jeśli pierwsze porządki zostały już zrobione, czas zająć się wyglądem nowego systemu i jego elementów sterujących, dostrojeniem funkcji oraz doborem programów do pracy.

    Wygląd i funkcjonalność

    Windows 10 oferuje wiele możliwości w zakresie konfiguracji wyglądu interfejsu użytkownika. Zmiany w tym zakresie to już nie tylko wybór tapety. Można teraz dowolnie modyfikować tło, kolorystykę wszystkich elementów sterujących oraz wiele innych ich parametrów, np. przeźroczystość. Masz pełną kontrolę nad wyglądem ekranu blokady i wyświetlaną na nim tapetą, informacjami oraz zachowaniem i zawartością menu startowego. Oprócz wyglądu należy też skonfigurować kilka dodatkowych, bardzo ważnych funkcji – podpowiadamy, co i jak.

    Zmiana wyglądu pulpitu

    Dziesiątka to nie tylko nowe funkcje i programy. Od dawna wiadomo, że każdy produkt musi się podobać, by użytkownicy mieli pełną satysfakcję z jego używania. Dlatego Windows 10 można w szerokim zakresie dostosowywać do własnych upodobań. Pulpit każdego użytkownika może być zupełnie inny.

    Krok 1

    Kliknij przycisk startowy i wybierz Ustawienia, a następnie Personalizacja. Rozrzucone wcześniej po różnych kategoriach opcje wizualne zostały zebrane w jednym miejscu. Zawartość sekcji Tło pozwala wybrać tapetę pulpitu bądź zastosować pokaz slajdów. Ustawienia w sekcji Ekran blokady dają możliwość zdefiniowania zakresu wyświetlanych powiadomień. Dodatkowo można też wyświetlać w tym miejscu obrazy dostarczane przez system operacyjny. Wystarczy wskazać na liście opcję W centrum uwagi Windows.

    Obraz

    Krok 2

    Przejdź do sekcji Kolory. Włączenie Automatycznie wybierz kolor wiodący z mojego tła spowoduje, że Windows sam będzie dobierał kolorystykę okien, przycisków i innych elementów systemowych w zależności od barw dominujących w grafice ustawionej jako tapeta pulpitu. Aby kolor był używany we wszystkich elementach interfejsu, zaznacz także u dołu Menu Start, pasek zadań i centrum akcji oraz Paski tytułu. Półprzezroczystość elementów menu uzyskasz natomiast za pomocą przełącznika Efekty przezroczystości.

    Obraz

    Krok 3

    Na koniec można jeszcze włączyć wyświetlanie pełnoekranowego menu startowego. Dzięki temu będzie ono w stanie wyświetlić więcej elementów. Kliknij w tym celu sekcję Start i przesuń do pozycji Włączone suwaki obok opcji Pokaż więcej kafelków i Użyj menu Start w trybie pełnoekranowym. Ustawienia paska zadań są takie same, jak w poprzednich wersjach Windowsa. Odpowiednie parametry znajdują się w sekcji Pasek zadań.

    Obraz

    Przeglądarka

    Nie podoba ci się Edge i wolałbyś sprawdzonego Internet Explorera? Żaden problem. Stara przeglądarka nie zniknęła z systemu, znajdziesz ją w akcesoriach.

    Krok 1

    Rozwiń menu startowe i kategorię Akcesoria systemu. Kliknij skrót starej przeglądarki prawym przyciskiem myszy wybierz Więcej i Przypnij do paska zadań.

    Obraz

    Krok 2

    Aby ustawić domyślną przeglądarkę, rozwiń menu startowe i kliknij Ustawienia. Wybierz grupę Aplikacje i kategorię Aplikacje domyślne. Przewiń listę w dół aż do sekcji Przeglądarka sieci Web. Kliknij linię z wpisem, a menu kontekstowym pojawią się przeglądarki, które mogą być ustawione jako domyślne. Wskaż jedną z nich.

    Obraz

    Zapis punktów przywracania

    W poprzednich wersjach systemu Windows użytkownik miał pełną kontrolę na tym, które aktualizacje i poprawki są instalowane. W Dziesiątce nie ma już tego komfortu. Nowinki, modyfikacje i łatki dodawane są do systemu automatycznie. Niestety nie zawsze przynosi to pozytywne zmiany, zdarzają się aktualizacje z błędami. Powoduje to, że wzrasta konieczność tworzenia kopii zapasowych systemu i jego ustawień. Niezbędny jest zapis punktów przywracania.

    Krok 1

    Upewnij się, czy funkcja przywracania została włączona. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę Ten komputer, wybierz Właściwości i Zaawansowane ustawienia systemu. Przejdź na kartę Ochrona systemu. Zaznacz na liście dysk, na którym zainstalowany jest Windows i sprawdź w kolumnie Ochrona, czy włączona jest ochrona systemu. Jeżeli nie, kliknij przycisk Konfiguruj.

    Obraz

    Krok 2

    Zaznacz opcję Włącz ochronę systemu i za pomocą suwaka Maksymalne użycie u dołu okna określ, ile miejsca maksymalnie mogą zajmować na dysku punkty przywracania, np. 5 proc.jego powierzchni. Kliknij OK.

    Obraz

    Krok 3

    Po włączeniu funkcji ochrony punkty przywracania systemu będą tworzone automatycznie przed każdą poważniejszą zmianą w Windowsie – choćby modyfikacją plików systemowych czy instalacją sterownika. Zapis możesz jednak wykonać również samodzielnie, np. przed instalacją programu, o którym wiesz, że może powodować problemy. Na karcie Ochrona systemu kliknij przycisk Utwórz. Nadaj punktowi odpowiednią nazwę, i potwierdź decyzję, klikając Utwórz. Na koniec kliknij Zamknij.

    Obraz

    Wyłączanie zbędnych powiadomień

    Informacje wyświetlane na pasku centrum powiadomień to zestaw dobrany przez producentów Windowsa – niekoniecznie musi on odpowiadać każdemu użytkownikowi. Zazwyczaj zbędne są np. informacje i wskazówki dotyczące systemu operacyjnego. Możesz wyłączyć ten rodzaj komunikatów – ograniczenie powiadomień tylko do tych najważniejszych poprawia wygodę pracy.

    Krok 1

    Rozwiń menu startowe i kliknij Ustawienia. Wybierz grupę System i kategorię Powiadomienia i akcje. Przewiń zawartość okna. Zobaczysz dwie sekcje. Pierwsza, Powiadomienia, służy do ogólnej konfiguracji mechanizmu powiadomień. Druga, Powiadomienia od tych nadawców, dotyczy wiadomości wyświetlanych przez programy.

    Obraz

    Krok 2

    Ustawienia pierwszej sekcji można pozostawić w postaci domyślnej. Warto skupić się na drugiej grupie opcji. Możesz wyłączyć na przykład komunikaty dotyczące oceny pracy Windowsa, oznaczone jako Centrum opinii. Praktycznie żadnej wartości nie przedstawiają też powiadomienia o możliwości zainstalowania pakietu biurowego Office 365 (Uzyskaj Office). To po prostu reklama.

    Krok 3

    Konfiguracja komunikatów wyświetlanych przez programy polega nie tylko na ich włączaniu bądź wyłączaniu. Kliknij nazwę jednego z programów – możesz teraz dostosować sposób działania mechanizmu, np. wyłączyć wyświetlanie na ekranie blokady i w centrum akcji czy odtwarzanie dźwięków.

    Obraz

    Pomoc w wyborze idealnego zestawu aplikacji

    Programy, które powinny znaleźć się w systemie, związane są ściśle z potrzebami użytkownika, każdy ma inne. Z reguły należy dodać do Windowsa pakiet biurowy, dobrą przeglądarkę PDF-ów, narzędzia do kopresji plików czy program do wypalania płyt. Bez wątpienia przyda się także skuteczny program antywirusowy. Często instaluje się także menedżera wirtualnych napędów, nową przeglądarkę internetową czy dodatkowy odtwarzacz. W wyborze programów oraz ich instalacji potrafi pomóc serwis Ninite.com.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie