Wygodniej i szybciej
Dzięki zaprezentowanym aplikacjom nie tylko dowolnie rozciągniesz pulpit Windows, ukryjesz okna i zabezpieczysz touchpad. Możesz także manipulować oknami systemu, a nawet w razie potrzeby zablokować komputer. Wypróbuj.
Klucz pendrive jak prawdziwy klucz blokujący komputer
Pendrive’ów używasz zwykle jako nośników danych. Nic dziwnego – głównie w tym celu te urządzenia zostały opracowane. Jednak czasami stosowana nazwa „klucz USB” okazuje się nadzwyczaj trafna. Dzięki aplikacji o bojowej nazwie Predator Lock Free (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy) możesz błyskawicznie zablokować swój komputer, wyciągając odpowiednio przygotowany flashdysk z gniazdka USB. Program wymaga bibliotek .NET Framework 3.5 SP1, ale jeżeli ich nie masz, zostaną automatycznie zainstalowane (wymagane połączenie z internetem).
Krok 1
Program jest udostępniany w dwóch odrębnych wersjach: 32-bitowej i 64-bitowej. Po wybraniu edycji odpowiedniej do wersji twojego systemu operacyjnego rozpakuj archiwum ZIP.
Krok 2
Otwórz folder, do którego rozpakowałeś zawartość instalacyjnego archiwum, i uruchom plik InstallPredator. Po zakończeniu instalacji program uruchomi się automatycznie.
Krok 3
Na ekranie pojawi się okno wizytówka programu, które po chwili zostanie przesłonięte oknem dialogowym. Włóż do wolnego złącza USB flashdysk, który ma pełnić rolę klucza blokującego komputer. Po podłączeniu flashdysku kliknij OK.
Krok 4
Wyświetli się okno Preferences z domyślnie uaktywnioną kartą Main options. W sekcji Password w polu New Password wpisz hasło, za którego pomocą będziesz odblokowywał dostęp do komputera. Po wpisaniu hasła zaznacz dla bezpieczeństwa pole wyboru Alwayes Required.
Krok 5
Upewnij się, że w sekcji Flash Drives jest z listy Create key on Drive wybrana literka podłączonego do komputera flashdysku, np. E. Jeżeli jest, kliknij przycisk Create Key. Utworzony klucz zostanie zapisany na podłączonym flashdysku. Kliknij OK.
Krok 6
Wyświetli się okno Predator setup complete zawierające informację o konieczności ponownego uruchomienia programu. Kliknij OK, a następnie uruchom program ponownie za pomocą ikony Predator umieszczonej na pulpicie.
Krok 7
Po ponownym uruchomieniu zobaczysz w obszarze powiadomień „dymek” informujący, że monitoring obecności flashdysku klucza jest włączony. Sprawdź działanie programu i wyciągnij flashdysk ze złącza USB.
Krok 8
Ponieważ weryfikacja obecności flashdysku nie odbywa się non-stop, efekt w postaci czarnego ekranu i zablokowania dostępu powinieneś zobaczyć najpóźniej po 30 sekundach (taki jest domyślnie ustawiony interwał odczytu klucza z flashdysku).
Krok 9
Podłącz teraz ponownie flashdysk. Na ekranie pojawi się ż ądanie wprowadzenia zdefiniowanego wcześniej hasła dostępu. Na wpisanie hasła masz 20 sekund. Po wprowadzeniu hasła i kliknięciu przycisku OK odblokujesz dostęp do komputera. Jeżeli nie wprowadzisz hasła w ciągu 20 sekund, po upływie tego czasu pojawi się na ekranie napis Access Denied.
Krok 10
Aby uzyskać dostęp po wyświetleniu ostrzeżenia, wyjmij i ponownie podłącz flashdysk. Zobaczysz okno z żądaniem wprowadzenia hasła. Po wprowadzeniu hasła odzyskasz dostęp i dodatkowo zobaczysz okno, w którym wyświetlony zostanie raport z działań monitorowanych przez program Predator Lock Free (zablokowanie systemu, próba odblokowania bez poprawnego hasła itp.).
Szybka blokada z klawiatury
Chcąc szybko zablokować dostęp do komputera, użyj w systemie Windows skrótu [Windows]+[L]. Pojawi się ekran logowania, chociaż oczywiście nie będziesz wylogowany. Pamiętaj, że ta blokada ma sens, gdy chronisz swoje konto użytkownika w Windows odpowiednio mocnym hasłem.
Przesuwanie i zmiana wielkości okien
Jeżeli irytuje cię fakt, że aby przesunąć dowolne okno w systemie Windows, trzeba kliknąć i przytrzymać mysz na pasku tytułowym danego okna, skorzystaj z aplikacji, która bardzo poprawi wygodę manipulowania oknami. Dzięki TaekWindow (program można pobrać z serwisu PC Format Programy) wystarczy kliknąć i przytrzymać mysz gdziekolwiek nad danym oknem, aby je przesunąć. To nie wszystko, co potrafi program.
Krok 1
Programu nie musisz instalować. Jest udostępniany w postaci archiwum ZIP. Rozpakuj to archiwum do dowolnie wybranego folderu, a następnie dwukrotnie kliknij ikonę:
Krok 2
Pozornie nic się nie zmieni. Jedynie w obszarze powiadomień pojawi się ikona programu. Jego funkcje już działają. Wypróbuj je.
Krok 3
Otwórz dowolne okno, następnie wciśnij i przytrzymaj lewy klawisz [Alt] oraz lewy klawisz myszki. Kursor zmieni kształt i będziesz mógł przesuwać okno.
Krok 4
Jeżeli nad otwartym oknem wciśniesz i przytrzymasz lewy klawisz [Alt] i prawy przycisk myszki, będziesz mógł zmieniać wielkość okna. Zmiana będzie się odbywała w kierunku najbliższego wskaźnikowi myszki narożnika bądź krawędzi okna.
Krok 5
Jeżeli naprowadzisz kursor myszki nad pasek tytułowy i klikniesz jej środkowy przycisk (lub kółko), okno zostanie przesunięte pod spód (pod inne widoczne okna).
Krok 6
Również kółko myszki zmieni nieco swoje działanie. Będzie przewijało treść okna znajdującego się pod kursorem myszki, a nie tylko aktywnego okna na pierwszym planie.
Krok 7
Jeżeli chcesz na pewien czas wyłączyć funkcje TaekWindow, wystarczy raz kliknąć ikonę programu umieszczoną w obszarze powiadomień.
Krok 8
Chcąc zmienić ustawienia programu, skorzystaj z okna Takewindows Preferences. Okno to wywołasz, klikając prawym klawiszem myszki ikonę programu w obszarze powiadomień, a następnie wybierając z rozwiniętego w ten sposób menu kontekstowego pozycję Preferences.
Ukryj okna przed podglądaczami
Ile razy zdarzyło ci się, że osoba, której się najmniej spodziewałeś, zaskoczyła cię podczas korzystania z komputera? Prezentowany program pozwala błyskawicznie ukryć przed wścibskimi wybrane okna programów, foldery, ikony, czy nawet pasek zadań. Program Magic Boss Key możesz pobrać z serwisu PC Format programy.
Krok 1
Instalacja programu przebiega standardowo, po prostu potwierdzasz jej kolejne etapy. Program uruchomi się automatycznie po zakończeniu pracy instalatora (otworzy się też okno przeglądarki – możesz je zamknąć).
Krok 2
W oknie programu zobaczysz listę aktualnie uruchomionych okien aplikacji, otwartych folderów itp. Obok każdego elementu widoczne jest pole wyboru. Po jego zaznaczeniu dany element nie będzie ukrywany.
Krok 3
W celu włączenia ukrywania wciśnij jednocześnie lewy i prawy przycisk myszki lub klawisz [F12]. Ponowne wciśnięcie tych przycisków myszy lub klawisza [F12] przywróci okna na pulpit.
Krok 4
Chcąc zmienić standardowe ustawienia programu, kliknij przycisk Options. W oknie Options, które się pojawi, możesz zmienić ukrywającą sekwencję na klawisz [F12] (opcja Hide/Show window hot key). Oprócz tego w oknie tym widoczne są jeszcze cztery pola wyboru:
Enable Boss Key to Hide All Desktop Icons – zaznaczenie tego pola spowoduje, że w fazie ukrycia chowane będą również ikony pulpitu,
Enable Boss Key to Hide Taskbar – jw., ale dotyczy paska zadań Windows,
Mute the sound when the windows are hidden – automatycznie odcina dźwięk w fazie ukrycia,
Automatically run when the system starts – po zaznaczeniu tego pola program będzie automatycznie uruchamiany razem z Windows.
Krok 5
Uwaga. W oknie opcji znajduje się również odnośnik prowadzący do strony, z której można pobrać plik zmieniający wersję językową programu. Dostępny jest m.in. plik spolszczający Magic Boss Key, ale na naszym komputerze nie działał prawidłowo – opisy pól i opcji nie wyświetlały się poprawnie. Dlatego zalecamy korzystanie z domyślnych ustawień językowych interfejsu.
Blokada gładzika
Touchpad to obowiązkowe wyposażenie niemal każdego laptopa. Jego położenie jest jednak czasami dość niefortunne, np. podczas pisania tekstu czy wykonywania innych zadań na komputerze przypadkowe „tupnięcie” touchpada powoduje, że system przeskakuje z aktualnie wykonywanego zadania, aktywując obiekt wskazywany w danym momencie przez kursor myszki. Rozwiązaniem tego problemu jest wyłączenie touchpada – wiele laptopów jest wyposażonych w odpowiedni przycisk, ale nie wszystkie. Pomocą może być opisywany program. Pobierz aplikację Touchpad Blocker z serwisu PC Format Programy.
Krok 1
Program instalujesz, potwierdzając kolejne etapy instalacji. Gdy instalator zakończy pracę, aplikacja się uruchomi i wyświetli się okno Touchpad Blocker. W oknie tym są widoczne aktualne ustawienia aplikacji. Najważniejsze jest pole wyboru Block accidental taps and clicks. Jego zaznaczenie uaktywnia podstawową funkcję programu, blokowanie touchpada. Nazwa pola jest jednocześnie nazwą sekcji zawierającej dodatkowe opcje.
Krok 2
Z listy Time interval to block clicks wybierasz czas (w sekundach), np. 1/2 sec, przez jaki touchpad ma pozostać „nieczuły”. Zwykle standardowe ustawienie (pół sekundy) skutecznie chroni przed przypadkowymi kliknięciami. Pole Also block move and wheel events blokuje również przesunięcia kursora myszki oraz funkcję przewijania w touchpadzie. Kolejne pole, Beep when click is blocked, uaktywnia sygnał dźwiękowy w momencie, gdy przypadkowo w trakcie pracy wykonasz jakieś działanie z touchpadem.
Krok 3
W sekcji Keyboard shortcuts możesz sprawdzić i ewentualnie zmienić skrót klawiszowy aktywujący funkcje programu. Jeśli laptop jest wyposażony w touchpad firmy Synaptic, Touchpad Blocker pozwala całkowicie go wyłączyć.
Nie musisz kupować drugiego monitora, żeby mieć więcej miejsca na pulpicie systemu Windows. Co więcej, nie musisz mnożyć pulpitów. Aplikacja GiMeSpace Desktop Extender Free (program można pobrać z serwisu PC Format Programy) rozciągnie twój pulpit. Program instalujesz standardowo. Po zakończeniu instalacji zignoruj oferty tańszego zakupu wersji komercyjnych. Następnie poczekaj, aż pojawi się okno GiMeSpace Free Edition. Nie musisz nic robić, program już działa. Po prostu przesuń kursor myszy w prawo lub w lewo. Gdy tylko wskaźnik myszki znajdzie się bliżej którejś z bocznych krawędzi ekranu, zobaczysz, że wszystkie okna się przesuwają, jakby były umieszczone na przezroczystej tafli. Pulpit jest praktycznie nieskończony!