SoftwareXftp 5 - Przesyłanie plików na serwery FTP

    Xftp 5 - Przesyłanie plików na serwery FTP

    Jeśli szukasz dobrego narzędzia do automatycznego aktualizowania plików na twojej stronie WWW, polecamy wypróbowanie darmowego programu Xftp 5. Uprości on komunikację twojego peceta z serwerem FTP.

    Xftp 5 - Przesyłanie plików na serwery FTP

    Xftp to nie tylko narzędzie do kopiowania plików z serwerów FTP czy SFTP – jest to doskonały program do zarządzania danymi w serwisach WWW, modyfikacji wchodzących w ich skład plików, wgrywania nowych i aktualizacji istniejących. Xftp wyposażony jest w narzędzie do synchronizacji katalogów, ma również wbudowanego menedżera kluczy szyfrujących. W przypadku zastosowań domowych program jest bezpłatny.

    Tworzenie nowej sesji i przesyłanie plików

    Po zainstalowaniu i pierwszym uruchomieniu Xftp od razu proponuje utworzenie nowej lub otworzenie już skonfigurowanej sesji. Nie dziwi to, w końcu przesyłanie danych na serwery FTP i SFTP to podstawowa funkcja tej aplikacji.

    Krok 1

    W trakcie standardowej instalacji zaznacz opcję Free for Home/School. Zainstaluj i uruchom program, a następnie w oknie Sessions kliknij przycisk New. W nowo otwartym oknie przejdź na kartę General. W sekcji FTP Site, w polu Name, wpisz nazwę tworzonej sesji. Poniżej, w polu Host, umieść nazwę serwera, z którym chcesz się połączyć i, jeżeli to wymagane, zmień domyślny numer portu widoczny w polu Port Number. Jeśli chcesz dokładnie opisać konfigurowane połączenie, użyj pola Description.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Przejdź do sekcji Login i usuń zaznaczenie z pola Anonymous Login. W polach User Name oraz Password wpisz nazwę twojego konta i hasło dostępu.

    Obraz

    Krok 3

    Przejdź na kartę Options. Xftp pozwala na wielostrumieniowe, jednoczesne przekazywanie danych do tego samego lub różnych serwerów. Domyślnie ograniczenie ustawione jest na dwa wątki. Możesz zwiększyć tę liczbę w sekcji Transfer, w polu Multiple Transfer. Kliknij OK, by zapisać konfigurację.

    Obraz

    Krok 4

    Połącz się z serwerem za pomocą przycisku Connect. Po nawiązaniu połączenia wyświetli się okno programu podzielone na dwa panele. W jednym możesz przeglądać zawartość lokalnego dysku (5), w drugim zawarte są pliki umieszczone na serwerze (6). Aby skopiować dane na serwer bądź z serwera, wystarczy metodą drag and drop przeciągnąć wybrane pliki pomiędzy panelami.

    Obraz

    Pobieranie plików z serwera

    Rozbudowany interfejs programu pozwala wykonywać te same operacje na kilka różnych sposobów. Opiszemy to na przykładzie pobierania plików z serwera FTP.

    Krok 1

    Po połączeniu się z serwerem upewnij się, że na drugiej karcie Xftp wyświetlone są katalogi lokalne. Otwórz folder, do którego zostaną skopiowane pliki. Jeżeli karta lokalna jest niedostępna, kliknij menu File i wybierz New Local Tab.

    Obraz

    Krok 2

    Przejdź na kartę serwera FTP i zaznacz pliki do skopiowania. Rozwiń menu Commands i w zależności od tego, z której strony znajduje się panel z lokalnymi katalogami, kliknij Transfer to Left lub Transfer to Right. Możesz też od razu użyć przycisków o tych samych nazwach widocznych na pasku narzędzi. Innym sposobem zastosowania menu jest kliknięcie zdalnych plików prawym przyciskiem myszy i wybranie z menu kontekstowego polecenia Transfer.

    Obraz

    Krok 3

    Zamiast korzystać z poleceń menu, do kopiowania możesz użyć myszy. Xftp pozwala korzystać z metody drag and drop – chwyć myszą jeden bądź kilka zaznaczonych obiektów i przeciągnij do sąsiedniego panelu, na pulpit czy do okna Eksploratora plików. Po zwolnieniu przycisku myszy pliki zostaną skopiowane.

    Krok 4

    Kolejna metoda to użycie schowka systemowego. Wystarczy, że zaznaczysz plik bądź pliki na serwerze, wciśniesz kombinację Ctrl+C, otworzysz w sąsiedniej karcie Xftp czy w Eksploratorze plików katalog docelowy i wkleisz dane za pomocą kombinacji Ctrl+V.

    Krok 5

    Jeżeli przygotowałeś już zestaw danych do ściągnięcia i pliki są pobierane, kolejne możesz umieścić na końcu kolejki pobierania. Zaznacz pliki, kliknij je prawym przyciskiem myszki i wybierz polecenie Queue.

    Obraz

    Krok 6

    Pobieranie pliku można wstrzymać. W tym celu w widocznej na dole okna sekcji Transfers kliknij jego nazwie prawym przyciskiem i wybierz opcję Pause. Użycie Pause All wstrzyma pobieranie wszystkich aktualnie pobieranych plików. Polecenia Resume oraz Resume All służą do wznawiania transferu plików pomiędzy serwerem a komputerem lokalnym.

    Obraz

    Synchronizacja katalogów

    Proste pobieranie plików z serwerów wystarcza, gdy serwer to tylko źródło danych, z którego ładuje się wybrane informacje. Klient FTP, jakim jest Xftp, stanowi jednak narzędzie, które może służyć profesjonalnym webmasterom do przerzucania na serwer obiektów stron WWW i ich aktualizowania. W takiej formie pracy doskonale sprawdza się funkcja synchronizacji katalogów. Xftp dba, by lokalne dane odpowiadały tym na serwerze, a użytkownik może pracować nad serwisem na różnych stanowiskach bez obawy, że korzysta z nieaktualnych plików.

    Krok 1

    Aby zsynchronizować dane między folderami lokalnym i zdalnym (na serwerze FTP), otwórz obydwie lokalizacje w programie. Folder lokalny otworzysz, rozwijając menu File i wybierając opcję New Local Tab. Folder na serwerze FTP otworzysz, wybierając z menu File opcję Open. W oknie Sessions wskaż wcześniej skonfigurowaną sesję i kliknij przycisk Connect.

    Obraz

    Krok 2

    Następnie rozwiń menu Tools i wybierz opcję Synchronize Folder, która wywoła okno ustawień synchronizacji. Jeśli wcześniej nie ustawiłeś odpowiedniego katalogu lokalnego, możesz to zrobić teraz, klikając przycisk ... widoczny z prawej strony pola Local Directory. Zmiana katalogu na serwerze zdalnym wymaga modyfikacji ścieżki w polu Remote Directory.

    Obraz

    Krok 3

    Przejdź do sekcji Modes. Rozwiń listę Synchronization Direction i ustaw na niej kierunek synchronizacji. Opcja Synchronize oznacza aktualizowanie plików w obydwu kierunkach. Jeżeli ustawisz Local to Remote, zmienione obiekty z dysku twardego będą przenoszone na serwer, a gdy wskażesz Remote to Local, zmodyfikowane dane z serwera będą kopiowane na dysk twardy komputera.

    Obraz

    Krok 4

    Zaznaczenie pola Overwrite if the file exists pozwoli na nadpisywanie istniejących plików. Od ustawień Only on Local i Only on Remote zależy, jak aplikacja postąpi z obiektami, które są tylko w kopii lokalnej bądź tylko w kopii zdalnej. Najlepiej pozostawić te parametry bez zmian. Kliknij przycisk More Options.

    Obraz

    Krok 5

    W zależności od potrzeb możesz teraz zastosować kilka opcji zaawansowanych. Za pomocą pola Case Sensitive comparison zdecydujesz na przykład, czy podczas porównywania program ma rozróżniać małe i wielkie litery, zaś korzystając z pola Default Local Folder, możesz wskazać domyślny folder lokalny dla każdego zadania synchronizacji. Kliknij przycisk OK w dwóch kolejnych oknach.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie