AktualnościZdjęcie z opisem

    Zdjęcie z opisem

    Chcesz opisać zdjęcie? Zamiast tworzyć rozbudowany podpis, możesz opatrzyć je adnotacjami. Za pomocą narzędzi internetowych dodasz opisy i stworzysz interaktywne prezentacje z wyskakującymi dymkami.

    Zdjęcie z opisem

    Statyczne adnotacje można dodać do obrazu w każdym programie graficznym, np. w darmowym GIMP-ie, wymaga to jednak znajomości tej rozbudowanej aplikacji. Dlatego do opisywania zdjęć lepiej wykorzystać darmową aplikację internetową, np. Pixtick, która jest bardzo łatwa w użyciu. Tutaj oprócz dodawania elementów takich jak kształty, dymki czy linie można nanosić i formatować tekst. Aplikacja ma narzędzia do automatycznego pozycjonowania elementów na zdjęciu, więc opis można ustawić w interesującym miejscu za pomocą jednego kliknięcia. Naniesione elementy można modyfikować, przesuwać oraz zabezpieczać przed przypadkową zmianą. Gotowy projekt pobierasz w formie pliku graficznego, możesz go także przesłać odbiorcy e-mailem.

    Ciekawsze, bo interaktywne adnotacje można tworzyć za pomocą aplikacji internetowej BIQpin. Mają one formę ikonek, które po wskazaniu myszą wyświetlają dymki z opisami. Ich treść może być formatowana i uzupełniana obrazkami, tabelami, a także animacjami. Możliwość stosowania wewnątrz dymków elementu iFrame pozwala na osadzenie tam dowolnej treści, nawet podglądu całej strony WWW. Gotowe zdjęcie z adnotacjami można udostępnić w mediach społecznościowych lub wykorzystać jako ilustrację materiału na blogu czy stronie WWW.

    Adnotacje mogą wzbogacić dyskusję online i współpracę w sieci. Serwis Marqueed umożliwia udostępnianie zdjęć z interfejsem, za pomocą którego odbiorcy mogą zaznaczać i komentować fragmenty obrazu. Jeśli chcesz mieć taką funkcjonalność na własnej stronie lub blogu, użyj pluginu Wordpressa, np. Demon-image-annotation, który pozwala wprowadzić ją na każdej witrynie działającej w oparciu o ten popularny CMS.

    Obraz

    Oznaczanie elementów na zdjęciu za pomocą BIQpin

    Dzięki aplikacji internetowej BIQpin na bazie dowolnego zdjęcia możesz utworzyć interaktywną infografikę. Po wskazaniu zaznaczonych elementów będą pojawiały się dymki z opisami. Tak opisane zdjęcie można następnie udostępnić na stronie WWW lub blogu.

    Krok 1

    Po wejściu na stronę BIQpin kliknij zacznij teraz, a następnie w formularzu wpisz adres e-mail i hasło, którego będziesz chciał używać. Naciśnij Zarejestruj się. Aby rozpocząć pracę, kliknij Chmurę, a następnie za pomocą okna Eksploratora Windows wskaż plik ze zdjęciem, którego chcesz użyć do stworzenia infografiki. Kliknij ZAPISZ.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Po przesłaniu zdjęcia zobaczysz je w skali 1:1. Aby dopasować fotografię do rozmiaru okna, naciśnij FIT. Do zbliżania i oddalania widoku służą przyciski + i – widoczne z prawej strony okna. Teraz w polu title project wpisz nazwę projektu – po publikacji będzie ona widoczna online.

    Obraz

    Krok 3

    Aby rozpocząć dodawanie elementów interaktywnych, kliknij zakładkę DODAJ PIN. Kursor myszy ma teraz kształt krzyżyka. Kliknij miejsce na zdjęciu, do którego chcesz dodać opis. Aby rozpocząć edycję znacznika, kliknij go dwa razy. Pojawi się okno: Edycja tagu, w którym możesz skonfigurować treść i formę informacji powiązanych ze znacznikiem.

    Obraz

    Krok 4

    Serwis BIQpin pozwala wykorzystać wiele rodzajów ikonek. Aby zmienić domyślnie przypisany obrazek, kliknij ikonę z symbolem literki i, a następnie wybierz inny wzór z palety, np. -. Na końcu listy ikonek znajdziesz przycisk dodaj, który pozwala na przesłanie własnego wzoru znacznika. Pozwala to dodatkowo spersonalizować infografikę.

    Obraz

    Krok 5

    Ikony dodawane do zdjęcia są dość duże, więc aby nie zasłaniały zdjęcia, warto zmniejszyć je za pomocą przycisku – -. Zmniejszenie w ten sposób ikony nie wpłynie na wielkość obszaru aktywnego, którego wskazanie powoduje wyświetlenie dymku z opisem. Będzie miał on tę samą wielkość, co oryginalna, duża ikona.

    Krok 6

    Treść opisu znacznika wprowadź w polu, w dolnej części okna EDYCJA TAGU. Opisy można formatować za pomocą panelu widocznego powyżej. Poza zmianą czcionki oraz jej parametrów można korzystać z podstawowych stylów zdefiniowanych w HTML, a także tworzyć listy numerowane i punktowane. Podgląd wykorzystanych tagów HTML widać w pasku statusu okna.

    Obraz

    Krok 7

    BIQpin umożliwia także dodawanie zaawansowanych elementów w opisie. Oprócz linków można wstawić tabelę, ilustrację, animację Flash, a nawet fragment strony WWW – służy do tego ikona globu. Wszystkie elementy inne niż tekst muszą być pobierane bezpośrednio z internetu. Wykorzystując własne pliki graficzne, użyj jednego z darmowych serwisów hostingowych.

    Obraz

    Krok 8

    Każdy zaawansowany element, np. zdjęcie, ma własny panel konfiguracyjny, którego można użyć do sformatowania obiektu. Po wybraniu opcji wstawienia zdjęcia pojawi się okno Właściwości obrazka. W głównej zakładce Informacje o obrazku możesz określić wymiary oraz sposób oblewania zdjęcia przez tekst. W zakładce Hiperłącze kryją opcje linkowania, a w Zaawansowane możesz ręcznie skorygować kod HTML5 użyty do osadzenia zdjęcia.

    Obraz

    Krok 9

    Wstawiając zdjęcie, należy użyć pliku o szerokości 300–400 px lub zmniejszyć jego rozmiar w panelu Właściwości obrazka, tak by nie rozpychało nadmiernie dymku z opisem. Osadzając stronę WWW za pomocą iFrame w oknie Właściwości elementu iFrame, w polu Szerokość, wpisz maksymalną szerokość, jaką może mieć dymek, oraz zaznacz Włącz paski przewijania. Osadzając strony w dymkach, najlepiej użyć ich wersji mobilnych.

    Obraz

    Krok 10

    Gdy zakończysz dodawanie adnotacji, kliknij ZAPISZ i przetestuj działanie projektu. Następnie kliknij zakładkę USTAWIENIA. W polu szerokość projektu określisz wielkość prezentacji online, a niżej – maksymalną szerokość dymków z opisami. Jeśli chcesz wysłać projekt e-mailem lub udostępnić go w mediach społecznościowych, kliknij SHARE. Jeśli chcesz pobrać kod służący do osadzenia projektu na stronie WWW, wybierz OPUBLIKUJ.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie