Technologie

Płaski ekran z 3D
Obraz trójwymiarowy na monitorach i telewizorach
Po modzie na telewizję wysokiej rozdzielczości pojawił się pomysł innego, niestandardowego rozwiązania. Obraz w telewizorach kolejnej generacji ma być nie tylko doskonałej jakości, ale także trójwymiarowy.

Błyski na niebie
Eksperyment Pi of the Sky
Od ponad 40 lat w odległych miejscach przestrzeni kosmicznej są obserwowane tajemnicze wybuchy o ogromnej energii. Rozwikłanie ich tajemnicy przyjęli za cel swoich działań polscy naukowcy fizycy i astronomowie. Prace badawcze prowadzą w ramach projektu Pi of the Sky.

Auto czy manual?
Zautomatyzowane funkcje aparatów cyfrowych
Ustawienie ekspozycji i ostrości, redukcja szumów i drgań, a nawet rozpoznawanie twarzy i uśmiechów to wszystko automatyczne funkcje aparatów cyfrowych. Czy fotografujący potrzebny jest tylko do wciśnięcia spustu migawki?

Nie zabraknie adresów IP
IPv6 internet nowej generacji
Prognozuje się, że w 2010 roku skończy się pula wolnych publicznych adresów IP w internecie. Może to być powodem znacznego ograniczenia jego rozwoju. Aby temu zaradzić, stworzono protokół IP w wersji 6.

Potwierdzanie tożsamości
Biometryczne metody identyfikacji
Rozpoznawanie tożsamości na podstawie wykonanych tuszem odcisków palców odchodzi do lamusa. Zastępują je elektroniczne badania nie tylko linii papilarnych, ale też tęczówki oka, kształtu twarzy, a nawet mapy cieplnej całego ciała.

Czyste brzmienie
Profesjonalny system audio w samochodzie
Dzisiaj coś dla kierowców melomanów i audiofilów profesjonalne nagłośnienie auta. Nie chodzi oczywiście o dudnienie basów w pędzącym przez miasto samochodzie, ani nawet o systemy dźwięku przestrzennego, jak w kinie domowym. Rzecz będzie o profesjonalnym car audio oraz idealnym brzmieniu.

Pamięć na przyszłość
Pamięci DDR3 wydajność, dostępność, ceny
Pamięci DDR3 zadebiutowały rok temu, ale w naszych komputerach wciąż dominują układy DDR2. Przyczyną jest skromna oferta płyt głównych współpracujących z DDR3 i wyższe ceny tych układów. Zmianie tej sytuacji powinny sprzyjać jesienne premiery procesorów AMD i mobilnej platformy Intel Centrino 2, przystosowanych do pracy z DDR3.

Czas na cyfrę
Telewizja cyfrowa w standardzie DVB-T
Do odbierania telewizji cyfrowej DVB-T nie jest potrzebny talerz satelitarny. Wystarczy zwykła antena. Na razie zasięg tej technologii jest w Polsce ograniczony, ale do 2015 roku ma ona całkowicie zastąpić telewizję analogową.

Energooszczędny PC
Oszczędzanie energii w komputerach
Współczesny pecet średniej klasy w trakcie wytężonej pracy pobiera około 350 watów energii. Przy założeniu, że taki pecet jest włączony przez 5 godzin dziennie, koszt energii zużytej przez niego w ciągu roku może wynieść nawet około 380 zł. Najbardziej prądożerne podzespoły to karta graficzna i procesor centralny.

Globalna ochrona
Nowe sposoby obrony przed zagrożeniami z internetu
Komputer, nawet o silnej konfiguracji, stanowi zbyt wątłą barierę dla zagrożeń czyhających w internecie. Jednak nie jesteśmy bezbronni nowe pakiety ochronne zapewniają większe bezpieczeństwo, jednocześnie odciążając zasoby komputera.

Internet przyspiesza
Metody dostarczania superszybkiego internetu
Rozwiązania, które dziś są uznawane za szybki internet, prawdopodobnie za parę lat przestaną wystarczać. Kilka rywalizujących ze sobą technologii transmisji szerokopasmowych pretenduje do zajęcia ich miejsca. Pierwsze nowoczesne sieci o przepustowości co najmniej 50 Mb/s już działają także w Polsce.

Jak powstawał notebook
Historia pierwszego przenośnego komputera osobistego
Projektanci pecetów już w latach 80. byli świadomi, jak ogromne zalety miałyby lżejsze, przenośne wersje blaszaków, wyposażone w niezależne zasilanie. Idea stworzenia takiego urządzenia przyświecała też inżynierom z firmy Toshiba, w której powstał pierwszy laptop PC.

Gestem i myślą
Alternatywne sposoby komunikacji z komputerem
Chociaż myszka i klawiatura to od lat najpopularniejsze akcesoria do sterowania komputerem, na rynku jest kilka alternatywnych rozwiązań. Poza tym są opracowywane technologie, które zapewnią komunikację z pecetem bez użycia rąk.

Co pokaże AMD
Procesory AMD architektura, innowacje, parametry
Od dwóch lat wydajność kolejnych procesorów Intela i AMD do komputerów osobistych niewiele się różni od oferowanej przez sprzedawane już układy. Zmiany dotyczą głównie sposobu wytwarzania. Inaczej ma być z procesorami AMD, zapowiadanymi na drugą połowę roku. Będą o 15 proc. szybsze od obecnych.

Żołnierze i roboty
Nowe technologie na polach bitwy
Tysiące naukowców oraz inżynierów w laboratoriach wojskowych na całym świecie dążą do ograniczenia udziału człowieka w bezpośrednich starciach na froncie. Zdalnie sterowane maszyny roboty wciąż jednak nie mogą całkowicie zastąpić żołnierza. Wyposaża się go więc tak, by mógł skuteczniej walczyć z wrogiem i lepiej się przed nim chronić.

Wierny przekład
Jak działa elektroniczny tłumacz
Aplikacje tłumaczące tekst z języka obcego na polski i z polskiego na obcy są coraz popularniejsze i łatwiej dostępne. Choć wszystkie do swojego działania wykorzystują moc obliczeniową komputera, różnią je możliwości oraz metoda tłumaczenia tekstu.

Rozrywka w kieszeni
Przenośne konsole do gier
Współczesne konsole przenośne w niczym nie przypominają sprzedawanych przed laty w kioskach Ruchu radzieckich zabawek, na których można było zwykle pograć w jedną tylko grę, np. Tetris. Obecnie są to konstrukcje multimedialne łączące funkcje wielu urządzeń, a ich głównym odbiorcą wcale nie są dzieci.

Pecet odmieniony
Nietypowe komputery osobiste
Pecet nie musi być szarą skrzynką upchniętą wstydliwie pod biurkiem. W sprzedaży są też inne, bardziej reprezentacyjne rozwiązania. Ciekawe wzorniczo i zachowujące wszystkie możliwości komputera osobistego.

Sprzedaż online
Jak działa sklep internetowy
Duży sklep internetowy to w znacznym stopniu zautomatyzowany organizm, w którego działaniu ogromną rolę pełnią systemy informatyczne. Nadal jednak do pewnych czynności potrzebny jest człowiek i ludzkie podejście.

Architektura i wydajność
Procesory Intel Core i7 i AMD Phenom II
Od wydajności procesora zależy, jak szybko komputer przetwarza dane i czy wygodnie się z niego korzysta. A że nasze wymagania wobec peceta rosną, niezbędne są coraz szybsze i bogatsze w funkcje procesory, takie jak Intel Core i7 oraz AMD Phenom II. Oto, jakie zmiany wprowadzili w nich producenci, by zwiększyć ich wydajność oraz zmniejszyć zużycie energii.

Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto