Technologie

Jazda po mieście
Inteligentne miejskie systemy transportowe
Z komunikacji miejskiej tylko w Warszawie korzystają dziennie 2 mln pasażerów. Aby ułatwić im podróżowanie, zapewnić punktualne dotarcie do celu, władze miast wdrażają inteligentne systemy transportowe, korzystające z najnowszych technologii teleinformatycznych. Oto kilka takich rozwiązań działających w stolicy.

Zanim polecisz
System sprzedaży biletów lotniczych online
Samolotem można podróżować bez tradycyjnego biletu. Wystarczy się znaleźć na liście pasażerów konkretnego rejsu. Załatwisz to przez internet. Wyszukasz połączenie w 3060 sekund, zarezerwujesz i kupisz bilet. Operacje te są realizowane przez dość złożone mechanizmy.

Co w nowym roku
Technologie roku 2009
Nowe procesory, szybsze karty graficzne, większe telewizory, ale też groźniejsze wirusy. Podsumowujemy stary rok i prognozujemy, czego mogą się spodziewać użytkownicy komputerów i sprzętu elektronicznego w najbliższych 12 miesiącach.

Anatomia sukcesu x86
Procesory Intel x86 historia i współczesność
Mikroprocesory z rodziny Intel x86 napędzają nasze komputery od ponad 30 lat. Ta początkowo mało wydajna architektura podbiła świat, a symbolem jej sukcesu stało się wprowadzenie w 2005 roku procesorów x86 do komputerów Apple Macintosh. Śledząc jej historię, łatwo zrozumieć sekret tej popularności.

Prawie jak człowiek
Sztuczna inteligencja w internecie
Mówi się, że lepsza sztuczna inteligencja niż naturalna głupota. Spróbuj się o tym przekonać, czatując z wirtualnymi rozmówcami niektórzy są wyjątkowo rozgarnięci i dowcipni, albo testując działanie semantycznych wyszukiwarek ciekawie prezentują wyniki.

Zanim strony zaszeleszczą
Jak pracuje nowoczesna drukarnia
Komputery towarzyszą PC Formatowi na każdym etapie jego powstawania. Także na ostatnim w drukarni. Są to zarówno pecety, jak i komputerowe elementy drukarskich maszyn.

Do ostatniego MHz
Ekstremalne podkręcanie komputera
Ekstremalny overclocking to już nie zwykłe podkręcanie, w którym chodzi o szybszą pracę komputera. Tu liczy się liczba megaherców zegara podkręcanego podzespołu: procesora, karty graficznej i pamięci, wynik w programach mierzących wydajność, a przede wszystkim uznanie w środowisku fanatyków podkręcania.

Wirtualne światy
Gry online najważniejsze zasady i możliwości
Gry online, w których gracze przemierzają nieistniejące krainy, mają ponad 20 mln użytkowników na świecie. Najbardziej popularne tytuły to Second Life oraz World of Warcraft. To już nie tylko forma rozrywki, to często też sposób na dochodowy biznes.

Więcej światła
Techniki opracowywania grafiki 3D w grach
Gry komputerowe coraz bardziej przypominają filmowe produkcje dzięki szybszym kartom graficznym i wykorzystaniu ich możliwości przez twórców gier. Opisujemy nowoczesne techniki, jakie mogą oni stosować w swoich produkcjach.

Karty grafiki pod parą
ATI Radeon 3870 X2 i Nvidia GeForce 9800 GX2
Wykorzystanie dwóch kart graficznych pracujących równolegle podnosi wydajność komputera w obliczeniach związanych z grafiką o kilkadziesiąt procent, ale wymaga specjalnej płyty głównej. Problem rozwiązuje karta z dwoma procesorami. Na rynku są takie karty z układami ATI, a od kilku tygodni również Nvidia.

Coraz mniejsze
Parametry nowoczesnych laptopów
Współczesny laptop może mieć grubość niespełna 2 cm, wagę poniżej kilograma lub wydajność silnego komputera stacjonarnego. Żaden z modeli nie łączy w sobie tych wszystkich cech, ale w każdej kategorii są rekordziści.

Globalny nasłuch
System Echelon i działania agencji NSA
Podsłuch to ostatnio modny temat. Nie będziemy jednak pisać o lokalnych zapędach wywiadowczych i wykorzystaniu dyktafonów przez rodzimych polityków. Idzie o rzecz znacznie większego kalibru nadzorowany przez amerykańską agencję NSA system globalnego elektronicznego nasłuchu, znany pod nazwą Echelon.

Konkurenci LCD i plazmy
Przeglad nowoczesnych wyswietlaczy
O prymat na rynku dużych wyświetlaczy będzie w najbliższych dwóch latach rywalizowało co najmniej 5 technologii. Do walki z plazmą i ciekłymi kryształami staną telewizory organiczne, laserowe oraz wykorzystujące strumienie elektronów.

Rewelacyjny obraz i dźwięk
WirelessHD transmisja bezprzewodowa
WirelessHD to zaprezentowana na początku roku technologia bezprzewodowego przesyłania wideo wysokiej rozdzielczości HD bez kompresji, bez zakłóceń transmisji, z prędkością do 25 Gb/s, na odległość 10 m. Ma być stosowana w multimedialnym sprzęcie wideo. Pierwsze takie urządzenia już się pojawiły.

Siła złego na jednego
Najnowsze zagrożenie atak drive-by downloads
Najczęściej stosowanym zabezpieczeniem komputera przed zagrożeniami z internetu są programy antywirusowe. Ale to nie wirusy są obecnie najgroźniejszymi szkodnikami. Poznaj najnowszy, wyrafinowany typ ataku: drive-by downloads. Najpewniej tobie też zagraża.

Informatyka w biznesie
Laboratorium Technologii Informacyjnych
Marzeniem domowego użytkownika komputera jest czterordzeniowy procesor i 2 GB RAM-u, w nowoczesnym biznesie zaś maszyny liczące mają po kilkaset rdzeni, a ilość pamięci kilkaset razy przekracza zasoby najszybszych pecetów. Dzięki temu możemy szybko i bezpiecznie kupować przez internet czy korzystać z portali społecznościowych.

Procesory z grafiką
Połączenie CPU i GPU projekty AMD i Intela
W 2006 roku AMD przejęła firmę ATI, producenta układów graficznych. Jednym z efektów tej fuzji jest uruchomienie przez AMD projektu o nazwie Fusion, którego celem jest opracowanie układu integrującego procesor graficzny z procesorem głównym! Nad podobnym rozwiązaniem pracuje również Intel.

Bilans roku 2007
Ważne zmiany w komputerach w minionym roku
Procesory czterordzeniowe, tanie karty graficzne zgodne z bibliotekami DirectX 10 i pamięci DDR3 to najważniejsze rozwiązania, które pojawiły się w domowych komputerach w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Narodziny cyfrówki
Jak powstał i wyglądał pierwszy aparat cyfrowy
Ponad 30 lat temu inżynierowie z firmy Kodak opracowali prototyp pierwszego aparatu cyfrowego. O tym, jak powstawał, z jakich elementów został zbudowany, jak zapisywał i wyświetlał zdjęcia, rozmawiamy z jego twórcą Steveem Sassonem.

Radiowa identyfikacja
Działanie i zastosowania technologii RFID
Mały jak ziarenko ryżu chip RFID znalazł już zastosowanie w handlu, medycynie, wojsku, administracji, systemach identyfikacyjnych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że korzysta z tej technologii na co dzień.

Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto