PC Format 10/2007 - artykuły

Sprawa fundamentalna
Sprawa fundamentalna
Test płyt głównych do procesorów AMD i Intel
Jeszcze w ubiegłym roku na rynku płyt głównych panował niemały rozgardiasz spowodowany ogromną różnorodnością podstawek do procesorów. Teraz dominują dwa rodzaje płyt głównych, więc wybór jest łatwiejszy. Żeby ułatwić go jeszcze bardziej, przetestowaliśmy oba rodzaje i prezentujemy nasze spostrzeżenia i oceny.

Nauka może być przyjemna
Nauka może być przyjemna
Komputer dla ucznia i studenta
Nie tylko efektywną, ale również przyjemną naukę zapewnią przystępne źródła w ciekawej formie graficznej. Jest sporo takich programów, a w internecie wiele portali. Aby móc z nich korzystać, potrzebujesz komputera. Model, który sprawdzi się w nauce, będzie się też nadawał do rozrywki: odtwarzania muzyki, filmów, a także do gier. Nie musi mieć wyśrubowanych parametrów ani drogo kosztować.

Sposób na błędy
Sposób na błędy
Jak sobie radzić z komunikatami błędów w Windows
"System Windows zakończył działanie po poważnym błędzie", "Operacja niedostępna, skontaktuj się z administratorem systemu", "Brak urządzenia lub urządzenie nie działa", błękitne ekrany Masz dość? Wyjaśniamy, co oznaczają niezrozumiałe komunikaty błędów Windows i jak sobie z nimi radzić.

Wygoda słuchania
Wygoda słuchania
Test słuchawek bezprzewodowych
Najwygodniejsze słuchanie muzyki w dowolnym miejscu mieszkania i podczas wykonywania domowych czynności zapewnią oczywiście słuchawki bezprzewodowe. Nie każde jednak w jednakowym stopniu. Dlatego przetestowaliśmy 8 modeli słuchawek kosztujących do około 400 zł, by ułatwić wybór najlepszego modelu.

WWWygodnie i szybko
WWWygodnie i szybko
Test popularnych przegladarek internetowych
Do przeglądania stron WWW nie musi służyć systemowy Internet Explorer. W sieci istnieje wiele programów, które z powodzeniem potrafi ą zastąpić produkt Microsoftu. Dowiedz się zatem, czy warto zmieniać swoje przyzwyczajenia.


Ożyw swoją komórkę
Ożyw swoją komórkę
Darmowe źródła dodatków do telefonów
W pamięci każdego nowo kupionego telefonu komórkowego znajdują się dzwonki, tapety i gry Java. Zestaw ten może ci się jednak znudzić. Ciekawe, darmowe materiały na komórkę znajdziesz wtedy w internecie.

Dobra klasa średnia
Dobra klasa średnia
ATI Radeon HD 2900 XT
Wiosną pojawiły się nowe procesory graficzne ATI Radeon HD 2900XT. Obecnie już kilkunastu producentów ma w ofercie karty graficzne korzystające z tego układu. Rywalizują z najlepszymi kartami średniej klasy i bez trudu je pokonują.

Cyfrowy negatyw
Cyfrowy negatyw
Zapis zdjęć cyfrowych w formacie RAW
W niektórych zaawansowanych aparatach cyfrowych można zapisywać zdjęcia w formacie RAW. Daje on ogromne możliwości wpływania na końcowy wygląd fotografii już po ich wykonaniu. Potrzeba do tego jednak wiedzy i doświadczenia.

Pamięć na talerzu
Pamięć na talerzu
Pamięć na talerzu
Dysk hybrydowy to połączenie tradycyjnego twardziela i pamięci flash. Dzięki użyciu pamięci flash jest znacznie szybszy i zużywa mniej energii niż zwykły dysk HDD, a przy tym jest niewiele droższy.

Program numer 1
Program numer 1
BIOS do czego służy, jak działa
Zanim komputer załaduje system operacyjny, pozostaje pod kontrolą BIOS-u niewielkiego programu zaszytego w układzie pamięci na płycie głównej. W języku greckim bios oznacza życie i nie ma przesady w stwierdzeniu, że program BIOS ożywia komputer.

Dwa w jednym
Dwa w jednym
Test telefonów muzycznych
Przetestowaliśmy dwa telefony z odtwarzaczami muzyki. Oba to smartfony, pracujące pod kontrolą tego samego systemu operacyjnego Symbiana, ale w różnych wersjach. Są dostępne tylko w wolnej sprzedaży, nie u operatorów.

Złap sygnał
Złap sygnał
Zwiększanie zasięgu telefonu komórkowego
Zrywane połączenia, przerywane rozmowy to objawy niedostatecznie silnego sygnału sieci komórkowej. Tam, gdzie sygnał jest słaby lub zanika, warto stosować dodatkowe anteny zewnętrzne, które poprawią zasięg.

Bat na konie  trojańskie
Bat na konie trojańskie
Usuwanie z systemu trojanów i robaków
Jeśli program antywirusowy ostrzega o intruzie, a jednocześnie nie potrafi go usunąć, w systemie najprawdopodobniej zagościł koń trojański.

Nierozpoznane ślady
Nierozpoznane ślady
Jak ukryć swoją obecność w internecie
Internet daje złudne poczucie anonimowości. Tymczasem od dawna wiadomo, że zawsze pozostawiamy w nim po sobie ślady. Nie muszą to być jednak ślady pozwalające nas zidentyfikować.

Straż sieciowa
Straż sieciowa
Instalowanie i konfigurowanie firewalla
Firewall zbawienny dla twojego komputera podłączonego do internetu, nie do przebycia dla zagrażających mu z sieci ataków. Nie dopuści do kradzieży cennych danych z twojego peceta ani do użycia go przez hakerów w niecnych celach. Warto wiedzieć, jak go zainstalować i skonfigurować, by dobrze spełniał swoją rolę.

Sprawny  listonosz
Sprawny listonosz
Sztuczki i wtyczki do programów pocztowych
Obecne wersje programów pocztowych nie zawsze zaspokajają nasze oczekiwania. Czasami brakuje najprostszych funkcji, które uczyniłyby pracę wygodniejszą. Możemy wtedy skorzystać z ciekawych i przydatnych dodatków i wtyczek.

Muzyczne sentymenty
Muzyczne sentymenty
Ratowanie nagrań z kaset magnetofonowych
Nowe urządzenia audio są już najczęściej pozbawione magnetofonu kasetowego. Co zatem zrobić ze starymi nagraniami utrwalonymi na kasetach? To proste. Póki jeszcze masz działający sprzęt do ich odtworzenia, skopiuj ich zawartość na dysk twardy komputera i zapisz w wybranym, cyfrowym formacie audio.

Ciemność widzę...
Ciemność widzę...
Fotografowanie nocą
I nie tylko. Na zdjęciach w umiejętny sposób robionych nocą widać w ciemności wszystko, co fotografujący chciał utrwalić, zarówno obiekty z pierwszego, jak i drugiego planu. W dodatku wzbogacone efektami, jakich nie uda się uzyskać w żadnych innych warunkach.

Śpiewać każdy może
Śpiewać każdy może
Karaoke z komputera
Pecet z odpowiednim oprogramowaniem może się stać domowym centrum karaoke. Chcesz doświadczyć emocji związanych z tą zabawą? Do dzieła!

Start z płyty ratunkowej
Start z płyty ratunkowej
Uruchamianie Linuksa bez instalowania
W celu zapoznania się z systemem Linux nie trzeba w ogóle przeprowadzać procesu instalacji. Dzięki dystrybucji Damn Small Linux możesz korzystać z tego systemu, gdzie chcesz, uruchamiając go z pendrivea lub z płyty CD.

Sprytne działania
Sprytne działania
Tips & Tricks do Windows
Jak zlikwidować irytujące powiadomienia systemu? Jak samodzielnie ustawić komunikat dla domowników? Jak zablokować rejestr Windows? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszych poradach.

Szydełkowanie skryptu
Szydełkowanie skryptu
Skrypty w Windows (odc. 3)
Skrypt ułatwia automatyzację operacji wykonywanych w systemie. Automatyzacja to nie tylko łączenie kilku czynności w jeden proces, ale także możliwość wielokrotnego wykonywania danej operacji. Chcesz na przykład, by skrypt wykonywał się sam w regularnych odstępach czasu? Wystarczy użyć pętli.

Wyrzucone raz na zawsze
Wyrzucone raz na zawsze
Skuteczne usuwanie danych
Usunięcie plików do kosza, a potem jego wyczyszczenie nie daje gwarancji pozbycia się wszystkich danych. Jest jednak sposób wyrzucenia ich z komputera na zawsze. Wystarczy użyć odpowiedniego programu.

Zgoda buduje
Zgoda buduje
Otwieranie dokumentów Office 2007 w jego starszych wersjach
Coraz więcej dokumentów popularnego pakietu Office pochodzi z najnowszej wersji 2007. Jednak nowy format dokumentów nie jest odczytywany przez starsze wersje pakietu. Pokazujemy, jak sobie z tym poradzić.

Przypisy i bibliografia
Przypisy i bibliografia
Automatyczne edytorskie funkcje Worda 2007
Pisząc pracę naukową, dłuższe wypracowanie, rozprawkę czy inną publikację, w której odwołujesz się do różnych opracowań, musisz podać źródła, z jakich korzystałeś. Ręczne wstukiwanie treści przypisów czy pozycji bibliograficznych jest dość mozolne. Word 2007 skutecznie cię wyręczy.

Włamania do BIOS-u
Włamania do BIOS-u
Odgadywanie i usuwanie haseł z BIOS-u
Dawno temu założyłeś hasło na BIOS komputera. Teraz potrzebujesz zmodyfikować ustawienia i nie możesz sobie tego hasła przypomnieć! Nie martw się jest kilka sposobów na złamanie zabezpieczenia BIOS-u, bez otwierania obudowy komputera.

W gąszczu przewodów
W gąszczu przewodów
Wtyczki w zasilaczach komputerowych
Przy zakupie zasilacza do komputera nie należy zapominać o jego wtyczkach i przewodach, bo również one obok mocy poszczególnych linii zasilających wpływają na możliwości i przydatność urządzenia.

Szybsza grafika
Szybsza grafika
Wymiana BIOS-u karty graficznej
BIOS kart graficznych można w prosty sposób zmodyfikować. W jakim celu? Oczywiście z zamysłem ich przyspieszenia, a w przypadku niektórych modeli, ustawienia wyższego napięcia zasilającego układ graficzny i pamięci karty w celu zwiększenia podatności na podkręcanie.

Optymalna konfiguracja
Optymalna konfiguracja
Komputer dla ucznia i studenta
Komputer do zastosowań edukacyjnych musi spełniać wymagania typowych aplikacji biurowych, multimedialnych encyklopedii i witryn internetowych. Będziesz mógł uruchamiać na nim programy do nauki języków obcych, przeglądać zasoby sieci WWW, a nawet oglądać filmy z zachowaniem ich wysokiej jakości.

Niezbędne i przydatne
Niezbędne i przydatne
Komputer dla ucznia i studenta
Do pracy na optymalnie skonfigurowanym pececie niezbędne są jeszcze urządzenia peryferyjne, takie jak monitor, klawiatura i mysz. Oprócz nich warto dokupić dodatkowe akcesoria, które wprawdzie nie są konieczne, ale przydadzą się, i to nie tylko do uczenia się i odrabiania prac domowych, Do tej grupy urządzeń zaliczamy np. drukarkę, skaner, jak również głośniki lub słuchawki czy pamięci flash.

Z krążka  lub z sieci
Z krążka lub z sieci
Komputer dla ucznia i studenta
Komputer staje się w pełni użytecznym narzędziem wspomagającym naukę, jeśli korzystasz na nim z programów edukacyjnych. Większość takich aplikacji jest do kupienia na krążkach CD/DVD. Niektórzy producenci udostępniają wybrane programy w postaci płatnych kursów w internecie.

Rozszerz horyzonty
Rozszerz horyzonty
Komputer dla ucznia i studenta
Dostęp do internetu pozwala w pełni wykorzystać możliwości komputera. W sieci szybko wyszukasz potrzebne informacje. Wspólnie z innymi osobami, które też są online, możesz rozwiązywać jakiś problem z danego przedmiotu, konsultować projekty, zadawać pytania ekspertom w danej dziedzinie, uczyć się języków i w ogóle studiować zdalnie bez potrzeby przenoszenia się do innego miasta.

Na zakupy!
Na zakupy!
Komputer dla ucznia i studenta
Na poprzednich stronach doradzamy, jaki sprzęt i oprogramowanie należy wybrać, by komputer stanowił skuteczną pomoc w nauce. Gdy przyjdzie już zakupić odpowiednie produkty, zwykle okazuje się, że nie ma ich w najbliższym sklepie.
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto