9 rzeczy, których nie należy publikować na Facebooku
Na Facebooku nie jesteś jedynie biernym widzem. Wykorzystując serwis do kontaktowania się ze znajomymi, relacjonowania wydarzeń z życia lub dzielenia się zdjęciami, sam udostępniasz informacje, które niekiedy mogą stać się źródłem nieprzyjemności lub zagrożeń.
Natura Facebooka skłania do dzielenia się z innymi szczegółami z życia prywatnego. Nie ma w tym nic złego, dopóki zachowuje się umiar i rozsądnie wybiera to, co trafia na widok publiczny.
Niestety bardzo często użytkownicy nie zdają sobie sprawy z tego, jak dużo wrażliwych informacji o sobie samych i rodzinie dobrowolnie publikują. To, co widać na drugim planie zdjęcia, lub kontekst na pozór niewinnej wypowiedzi wiele ujawniają stalkerom, złośliwym znajomym, cyberprzestępcom i zwykłym złodziejom, którzy ochoczo korzystają z podsuwanych im wrażliwych danych.
W artykule podpowiadamy, czego lepiej na Facebooku nie publikować.
1. Data urodzenia
Zapewne każdy z nas lubi otrzymywać życzenia urodzinowe, ale te na Facebooku, choć niewątpliwe miłe, mogą być dość kosztowne. Data urodzenia jest bowiem jednym z pytań najczęściej pojawiających się przy próbie odzyskania zapomnianego hasła w usługach dostępnych w sieci. Może także posłużyć do weryfikacji tożsamości klienta podczas rozmów telefonicznych z infolinią banku, operatorem komórkowym czy obsługą klienta platformy cyfrowej. Pojawiają się też dodatkowe pytania, ale po co ułatwiać życie cyberprzestępcom? Rozważ, czy nie lepiej zmienić na Facebooku swoją datę urodzenia, usunąć ją całkowicie lub chociaż uczynić widoczną wyłącznie dla bliskich znajomych bądź rodziny. To proste – wystarczy parę kliknięć
Bezpieczna data urodzenia
Modyfikacji tak wrażliwych danych jak data urodzenia możesz dokonać na Facebooku tylko kilkukrotnie. Zastanów się więc, czy chcesz ją zmienić, czy zastrzec w taki sposób, by była widoczna wyłącznie dla określonej grupy użytkowników.
Krok 1
Aby dokonać zmian we własnym profilu, kliknij najpierw swoje imię wyświetlane przy górnej krawędzi okna, a następnie skorzystaj z przycisku Zaktualizuj informacje. W ten sposób uzyskasz dostęp do ekranu z opisującymi cię danymi.
Krok 2
Korzystając z bocznego menu, wybierz Dane kontaktowe i podstawowe informacje, po czym przejdź do ustawień daty urodzenia (1). W tym miejscu możesz ją łatwo zmienić. Zmodyfikujesz także ustawienia prywatności, wybierając jedną z opcji dostępnych w rozwijanym menu (2). Co istotne, ukryć możesz sam rok urodzenia.
Nie chodzi jedynie o naruszanie prywatności młodych ludzi i budowanie reputacyjnej bomby, która może wybuchnąć w przyszłości. Dzieci są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo, a dzielenie się ich zdjęciami na FB zwiększa zagrożenie
Kupiłeś nowego smartfona, olbrzymi telewizor 4K czy wymarzony samochód? Nie musisz od razu obwieszczać tego światu. Wrażenia na większości swoich znajomych zapewne nie zrobisz, a zamiast tego narażasz się na kłopoty. Czy wiesz do kogo trafi post, gdy ktoś ze znajomych udostępni go dalej? Status majątkowy to coś, czym w serwisach społecznościowych lepiej się nie chwalić.
Krok 1
Korzystając z głównego menu i przycisku Ustawienia przejdź do ogólnych ustawień, po czym z bocznego paska wybierz Bezpieczeństwo, by przystąpić do konfiguracji zabezpieczeń.
Krok 2
Na liście odszukaj sekcję Alerty dotyczące logowania i klikając Edytuj, rozwiń panel opcji. Teraz wystarczy włączyć otrzymywanie powiadomień i aktywować wysyłanie wiadomości z alertami dotyczącymi logowania i kliknąć Zapisz zmiany. Dzięki temu dowiesz się o nieautoryzowanych próbach logowania na twoje konto.
7. Status związku
Zna
jomi pogratulują, pochwalą bądź pocieszą
– może się wydawać, że tego typu informacje nikogo obcego nie zainteresują. Niestety nie wszyscy bywają wyrozumiali i pod zmianami statusu związku zdarzają się złośliwe i przykre komentarze. Poza tym cyberprzestępcy i takie dane wykorzystają, np. sprawdzając wierność partnerów i szantażując.
Ciężko oprzeć się pokusie chwalenia się egzotycznymi wojażami, ale dzielenie się takimi informacjami na FB nie jest dobrym pomysłem. Na pewno warto zrezygnować z każdorazowego oznaczania lokalizacji – meldowanie się na lotniskach i w hot
Facebook zapewne posiada już twój numer komórki, bo większość użytkowników korzysta z mobilnego Messengera, ale to nie reklam powinieneś się obawiać. Udostępniając numer w profilu czy w komentarzach, wystawiasz się na atak. Przechwycenie numeru pozwala na ustalenie nazwiska, zdjęć i lokalizacji, łatwo też powiązać osobę z kontami, do których numer został przypisany.
Jak „zastrzec” swój numer
Jeśli już dodałeś numer telefonu do swojego profilu, sprawdź, kto może go zobaczyć. W tym celu wejdź na swój profil, otwórz sekcję Informacje i włączywszy Dane kontaktowe i podstawowe informacje, odszukaj pozycję Telefony komórkowe. Jeśli po wskazaniu myszką znajdującego się tam numeru telefonu zobaczysz obok niego ikonę kłódki, znaczy to, że tylko ty masz dostęp do tej informacji. W przeciwnym wypadku możesz skorzystać z polecenia Edytuj i zmienić ustawienia.